Yann LeCun Meta-nın AI rəhbərliyini tənqid etdi, kadr axını xəbərdarlığı etdi
Dünyaca məşhur süni intellekt tədqiqatçısı Yann LeKun Meta şirkətində baş verən son idarəetmə dəyişikliklərini kəskin tənqid edib. Onun sözlərinə görə, şirkətin yeni süni intellekt rəhbərliyinə gətirilən şəxsin təcrübəsizliyi Meta daxilində ciddi narazılıqlara səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Meta yeni süni intellekt tədqiqat bölməsinə Scale AI şirkətinin təsisçisi, 29 yaşlı Aleksandr Vanqı rəhbər təyin edib. Şirkət bu məqsədlə Scale AI-nin bir hissəsini almaq və Vanqı komandaya cəlb etmək üçün 14 milyard dollar ödəyib.
Yann LeKun bildirib ki, Aleksandr Vanq elmi tədqiqat mühitinin iş prinsiplərini və tədqiqatçıların real ehtiyaclarını kifayət qədər anlamır. O, həmçinin Meta-nın Llama 4 süni intellekt modeli ilə bağlı bəzi test nəticələrinin saxtalaşdırıldığını iddia edib və bunun Meta-nın baş icraçı direktoru Mark Zukerberqi qəzəbləndirdiyini deyib.
LeKun-un sözlərinə görə, yaranmış böhran səbəbindən artıq bir çox əməkdaş şirkəti tərk edib və yaxın dövrdə bu prosesin sürətlənəcəyi gözlənilir. O, iri dil modellərinin perspektivsiz olduğunu vurğulayaraq, gələcəkdə fiziki aləmi müşahidə etməklə öyrənən yeni nəsil süni intellekt sistemləri üzərində çalışacağını açıqlayıb.

Всемирно известный исследователь искусственного интеллекта Ян ЛеКун резко раскритиковал недавние кадровые перестановки в руководстве Meta. По его словам, неопытность нового руководителя отдела искусственного интеллекта компании вызвала серьезное недовольство внутри Meta.
Как сообщает редакция, Meta назначила руководителем нового отдела исследований в области искусственного интеллекта 29-летнего Александра Ванга, основателя компании Scale AI. С этой целью компания заплатила 14 миллиардов долларов за приобретение части Scale AI и привлечение Ванга в команду.
Ян ЛеКун заявил, что Александр Ванг недостаточно понимает принципы работы среды научных исследований и реальные потребности исследователей. Он также утверждал, что некоторые результаты тестов модели искусственного интеллекта Llama 4 от Meta были сфальсифицированы, и это вызвало гнев генерального директора Meta Марка Цукерберга.
По словам ЛеКуна, из-за возникшего кризиса компанию уже покинули многие сотрудники, и ожидается, что этот процесс ускорится в ближайшее время. Он подчеркнул бесперспективность больших языковых моделей и заявил, что в будущем будет работать над системами искусственного интеллекта нового поколения, которые учатся, наблюдая за физическим миром.