Yamaykada "Melissa" qasırğası 282km/s: Rəsmilər insanları təcili təxliyəyə çağırır
Jamaika rəsmiləri, Karib dənizindəki ada istiqamətində hərəkət edən "Melissa" qasırğası səbəbindən insanları sığınacaqlarında qalmağa çağırıblar. Bu, bölgəyə dəyən ən dağıdıcı fırtına kimi qeydə alınıb.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ Milli Qasırğa Mərkəzi (NHC) bazar ertəsi günü gecə saatlarında "Melissa"-nın Kinqstonun 240 km cənub-qərbində olduğunu və küləyin maksimum sürətinin saatda 282 km olduğunu bildirib. Qasırğa artıq Karib dənizində yeddi ölümə səbəb olub – Yamaykada üç, Haitidə üç və Dominikan Respublikasında bir nəfər həlak olub, daha bir nəfər isə itkin düşüb.
Yamayka rəsmiləri, qasırğanın adaya çatmasından əvvəl baş verən sürüşmələr, ağacların aşması və çoxsaylı elektrik kəsilmələri barədə məlumat veriblər. Rəsmilər, həmçinin Yamaykanın cənubunda 4 metrə qədər həyat üçün təhlükəli fırtına dalğası barədə xəbərdarlıq ediblər. Rəsmilər, həmçinin insanları evlərində qalmağa və lazımsız səfərlərdən çəkinməyə çağırıblar. Güclü küləklər, şiddətli yağışlar və daşqınlar istənilən an baş verə bilər.
"Biz təxliyə, insanları sığınacaqlarımıza yerləşdirmək, lazımi resursları təmin etmək və drenajlarımızı təmizləmək üçün hər şeyi yerinə yetirdik," deyə Kinqston şəhərindən bildirib. O, əlavə edib ki, "bir çox insan əvvəllər heç vaxt belə bir şeylə qarşılaşmayıb və qeyri-müəyyənlik qorxuncdur. Evləri və dolanışıqlarını, yaralanmalarını və yerlərini itirmək qorxusu var." O, həmçinin qeyd edib ki, "bütün sığınacaqlarda insanlar yoxdur. Sığınacaqlara gələn insanların sayında artım müşahidə etdik. Bəzi rayonlarda tələbat bəzilərindən daha çoxdur." O, həmçinin bildirib ki, "bölgədə Saffir-Simpson miqyasında ən güclü fırtına olan 5-ci kateqoriyaya tab gətirə biləcək heç bir infrastruktur yoxdur. İndi sual bərpa sürətidir. Bu, çətinlikdir." Rəsmilər, təhlükəsizlik qüvvələrinin fəlakət zamanı qanun və qaydanı qorumaq üçün düzgün yerləşdirildiyini bildiriblər. Onlar həmçinin icmaları və fərdləri qorumağın vacibliyini vurğulayıblar.

Ураган "Мелисса" на Ямайке 282 км/ч: Власти призывают к срочной эвакуации
Власти Ямайки призвали людей оставаться в убежищах из-за урагана "Мелисса", движущегося в сторону острова в Карибском море. Он был зарегистрирован как самый разрушительный шторм, обрушившийся на регион.
Редакция сообщает, что Национальный центр по ураганам США (NHC) заявил, что поздно вечером в понедельник "Мелисса" находилась в 240 км к юго-западу от Кингстона, а максимальная скорость ветра составляла 282 км/ч. Ураган уже привел к семи смертям в Карибском море – трое на Ямайке, трое на Гаити и один в Доминиканской Республике, еще один человек пропал без вести.
Власти Ямайки сообщили о оползнях, падении деревьев и многочисленных отключениях электроэнергии, произошедших до прихода урагана на остров. Чиновники также предупредили об опасном для жизни штормовом нагоне высотой до 4 метров на юге Ямайки. Власти также призвали людей оставаться дома и избегать ненужных поездок. Сильные ветры, проливные дожди и наводнения могут произойти в любой момент.
"Мы сделали все для эвакуации, размещения людей в наших убежищах, обеспечения необходимыми ресурсами и очистки наших дренажных систем", - заявили из города Кингстон. Он добавил, что "многие люди никогда раньше не сталкивались с подобным, и неопределенность пугает. Есть страх потерять дома и средства к существованию, получить травмы и лишиться крова". Он также отметил, что "не во всех убежищах есть люди. Мы наблюдаем увеличение числа людей, прибывающих в убежища. В некоторых районах спрос выше, чем в других". Он также заявил, что "в регионе нет инфраструктуры, которая могла бы выдержать ураган 5-й категории, самый сильный шторм по шкале Саффира-Симпсона. Теперь вопрос в скорости восстановления. Это вызов". Чиновники заявили, что силы безопасности были правильно развернуты для поддержания правопорядка во время стихийного бедствия. Они также подчеркнули важность защиты общин и отдельных лиц.