Yamaykada "Melissa" qasırğası 282km/s: Rəsmilər insanları təcili təxliyəyə çağırır
Jamaika rəsmiləri, Karib dənizindəki ada istiqamətində hərəkət edən "Melissa" qasırğası səbəbindən insanları sığınacaqlarında qalmağa çağırıblar. Bu, bölgəyə dəyən ən dağıdıcı fırtına kimi qeydə alınıb.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ Milli Qasırğa Mərkəzi (NHC) bazar ertəsi günü gecə saatlarında "Melissa"-nın Kinqstonun 240 km cənub-qərbində olduğunu və küləyin maksimum sürətinin saatda 282 km olduğunu bildirib. Qasırğa artıq Karib dənizində yeddi ölümə səbəb olub – Yamaykada üç, Haitidə üç və Dominikan Respublikasında bir nəfər həlak olub, daha bir nəfər isə itkin düşüb.
Yamayka rəsmiləri, qasırğanın adaya çatmasından əvvəl baş verən sürüşmələr, ağacların aşması və çoxsaylı elektrik kəsilmələri barədə məlumat veriblər. Rəsmilər, həmçinin Yamaykanın cənubunda 4 metrə qədər həyat üçün təhlükəli fırtına dalğası barədə xəbərdarlıq ediblər. Rəsmilər, həmçinin insanları evlərində qalmağa və lazımsız səfərlərdən çəkinməyə çağırıblar. Güclü küləklər, şiddətli yağışlar və daşqınlar istənilən an baş verə bilər.
"Biz təxliyə, insanları sığınacaqlarımıza yerləşdirmək, lazımi resursları təmin etmək və drenajlarımızı təmizləmək üçün hər şeyi yerinə yetirdik," deyə Kinqston şəhərindən bildirib. O, əlavə edib ki, "bir çox insan əvvəllər heç vaxt belə bir şeylə qarşılaşmayıb və qeyri-müəyyənlik qorxuncdur. Evləri və dolanışıqlarını, yaralanmalarını və yerlərini itirmək qorxusu var." O, həmçinin qeyd edib ki, "bütün sığınacaqlarda insanlar yoxdur. Sığınacaqlara gələn insanların sayında artım müşahidə etdik. Bəzi rayonlarda tələbat bəzilərindən daha çoxdur." O, həmçinin bildirib ki, "bölgədə Saffir-Simpson miqyasında ən güclü fırtına olan 5-ci kateqoriyaya tab gətirə biləcək heç bir infrastruktur yoxdur. İndi sual bərpa sürətidir. Bu, çətinlikdir." Rəsmilər, təhlükəsizlik qüvvələrinin fəlakət zamanı qanun və qaydanı qorumaq üçün düzgün yerləşdirildiyini bildiriblər. Onlar həmçinin icmaları və fərdləri qorumağın vacibliyini vurğulayıblar.

Jamaican officials have urged people to stay in their shelters due to Hurricane Melissa, which is moving towards the island in the Caribbean Sea. This has been recorded as the most destructive storm to hit the region.
Redaksiya reports that the US National Hurricane Center (NHC) stated late Monday that "Melissa" was 240 km southwest of Kingston and had maximum sustained winds of 282 km/h. The hurricane has already caused seven deaths in the Caribbean – three in Jamaica, three in Haiti, and one in the Dominican Republic, with one more person missing.
Jamaican officials reported landslides, fallen trees, and numerous power outages occurring before the hurricane reached the island. Officials also warned of a life-threatening storm surge of up to 4 meters in southern Jamaica. Officials also urged people to stay in their homes and avoid unnecessary travel. Strong winds, heavy rains, and floods could occur at any moment.
"We have done everything to evacuate, place people in our shelters, provide necessary resources, and clear our drains," a Kingston city official stated. He added that "many people have never encountered anything like this before, and the uncertainty is terrifying. There is fear of losing homes and livelihoods, injuries, and displacement." He also noted that "not all shelters are full. We have observed an increase in the number of people coming to shelters. Demand is higher in some districts than others." He also stated that "there is no infrastructure in the region that can withstand a Category 5 storm, which is the strongest on the Saffir-Simpson scale. Now the question is the speed of recovery. This is the challenge." Officials reported that security forces have been properly deployed to maintain law and order during the disaster. They also emphasized the importance of protecting communities and individuals.