Yair Lapid: “Türkiyə hava sahəsində bizimlə tarazlıq yaratmaq istəyir”
İsrail müxalifət lideri Yair Lapid Almaniyanın Türkiyəyə "Eurofighter Typhoon" döyüş təyyarələri satışı ilə bağlı kəskin açıqlama verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Lapid bu alışın İsrailin strateji üstünlüyünü təhdid etdiyini bildirib: “Türkiyə artıq Orta Şərqin ən böyük və ən güclü donanmasına sahibdir. İndi isə məqsədi hava sahəsində İsrail ilə tarazlıq yaratmaqdır. İşə yaramaz hökumətimiz isə bu razılaşmanın heç bir etiraz olmadan irəliləməsinə imkan verdi”.
Lapid hökuməti passivlikdə ittiham edərək, bu məsələnin milli təhlükəsizlik baxımından ciddi risklər yaratdığını vurğulayıb.

Яир Лапид: «Турция хочет создать баланс с нами в воздушном пространстве»
Лидер израильской оппозиции Яир Лапид сделал резкое заявление по поводу продажи Германией Турции истребителей «Eurofighter Typhoon».
Как сообщает редакция, Лапид заявил, что эта покупка угрожает стратегическому превосходству Израиля: «Турция уже обладает самым большим и мощным флотом на Ближнем Востоке. Теперь ее цель — создать баланс с Израилем в воздушном пространстве. А наше неэффективное правительство позволило этому соглашению продвигаться без каких-либо возражений».
Лапид обвинил правительство в пассивности, подчеркнув, что этот вопрос создает серьезные риски с точки зрения национальной безопасности.