XRİTDX: Məlumatların sızması əsas təhlükəsizlik problemlərindən biridir
İnformasiya təhlükəsizliyi artıq milli təhlükəsizlik, iqtisadi sabitlik və ictimai etimad məsələsidir.
Bunu Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) rəis müavini Allahverən İsmayılov qurumun təşkilatçılığı ilə keçirilən Dövlət Qurumlarının İT rəhbərlərinin VI Zirvə Toplantısında deyib.
Onun sözlərinə görə, rəqəmsallaşmanın sürətlənməsi ilə risklər də artır: "Statistik göstəricilər son beş ildə dünyada kiberhücumların üç dəfədən çox artdığını göstərir. 2025-ci ilin yalnız ilk yarısında dövlət qurumlarına yönəlmiş hücumların 40 %-dən çoxu kritik infrastruktur sistemlərinə qarşı olub. Bu isə hər bir zəifliyin strateji riskə çevrilə biləcəyini göstərir".
A. İsmayılov bildirib ki, Azərbaycan da bu qlobal tendensiyalardan kənarda deyil:
"Dövlət informasiya ehtiyatlarında təhlükəsizlik insidentlərinin səbəblərini təhlil edərkən görürük ki, əsas problemlərdən biri hələ də məlumatların sızmasıdır. Bu, yalnız texniki boşluqlardan deyil, həm də idarəetmə proseslərindəki zəifliklərdən qaynaqlanır. Buna görə də təhlükəsizlik mədəniyyətinin bütün dövlət qurumlarında formalaşması və mütəmadi risk qiymətləndirmələrinin aparılması həyati əhəmiyyət daşıyır".
Rəis müavini həmçinin Azərbaycanda beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq ilk dəfə həyata keçirilən "Bug Bounty" proqramını xüsusi vurğulayıb:
"Bu təşəbbüs dövlət qurumlarının açıq və əməkdaşlığa əsaslanan yanaşmaya keçid etdiyini göstərir. Çünki müasir dünyada kibertəhlükəsizlik yalnız qapalı sistemlərin müdafiəsi deyil, həm də ekspert icmaları ilə əməkdaşlıq deməkdir".

XRITDX: Data Leakage is One of the Main Security Problems
This was stated by Allahverən İsmayılov, Deputy Head of the State Service for Special Communication and Information Security (XRITDX), at the VI Summit of IT Heads of State Agencies organized by the institution.
According to him, risks are also increasing with the acceleration of digitalization: "Statistical indicators show that cyberattacks worldwide have increased more than threefold in the last five years. In just the first half of 2025, over 40% of attacks targeting state agencies were against critical infrastructure systems. This indicates that every vulnerability can turn into a strategic risk."
A. Ismayilov stated that Azerbaijan is not immune to these global trends:
"When analyzing the causes of security incidents in state information resources, we see that one of the main problems is still data leakage. This stems not only from technical vulnerabilities but also from weaknesses in management processes. Therefore, the formation of a security culture in all state agencies and the regular conduct of risk assessments are of vital importance."
The Deputy Head also specifically highlighted the "Bug Bounty" program, which is being implemented for the first time in Azerbaijan in accordance with international practice:
"This initiative shows that state agencies are transitioning to an open and cooperation-based approach. Because in the modern world, cybersecurity is not just about protecting closed systems, but also about collaboration with expert communities."