XRİTDX: Məlumatların sızması əsas təhlükəsizlik problemlərindən biridir
İnformasiya təhlükəsizliyi artıq milli təhlükəsizlik, iqtisadi sabitlik və ictimai etimad məsələsidir.
Bunu Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) rəis müavini Allahverən İsmayılov qurumun təşkilatçılığı ilə keçirilən Dövlət Qurumlarının İT rəhbərlərinin VI Zirvə Toplantısında deyib.
Onun sözlərinə görə, rəqəmsallaşmanın sürətlənməsi ilə risklər də artır: "Statistik göstəricilər son beş ildə dünyada kiberhücumların üç dəfədən çox artdığını göstərir. 2025-ci ilin yalnız ilk yarısında dövlət qurumlarına yönəlmiş hücumların 40 %-dən çoxu kritik infrastruktur sistemlərinə qarşı olub. Bu isə hər bir zəifliyin strateji riskə çevrilə biləcəyini göstərir".
A. İsmayılov bildirib ki, Azərbaycan da bu qlobal tendensiyalardan kənarda deyil:
"Dövlət informasiya ehtiyatlarında təhlükəsizlik insidentlərinin səbəblərini təhlil edərkən görürük ki, əsas problemlərdən biri hələ də məlumatların sızmasıdır. Bu, yalnız texniki boşluqlardan deyil, həm də idarəetmə proseslərindəki zəifliklərdən qaynaqlanır. Buna görə də təhlükəsizlik mədəniyyətinin bütün dövlət qurumlarında formalaşması və mütəmadi risk qiymətləndirmələrinin aparılması həyati əhəmiyyət daşıyır".
Rəis müavini həmçinin Azərbaycanda beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq ilk dəfə həyata keçirilən "Bug Bounty" proqramını xüsusi vurğulayıb:
"Bu təşəbbüs dövlət qurumlarının açıq və əməkdaşlığa əsaslanan yanaşmaya keçid etdiyini göstərir. Çünki müasir dünyada kibertəhlükəsizlik yalnız qapalı sistemlərin müdafiəsi deyil, həm də ekspert icmaları ilə əməkdaşlıq deməkdir".

XRİTDX: Утечка данных — одна из основных проблем безопасности
Информационная безопасность уже является вопросом национальной безопасности, экономической стабильности и общественного доверия.
Об этом заявил заместитель начальника Государственной службы специальной связи и информационной безопасности (XRİTDX) Аллахверан Исмайылов на VI Саммите руководителей ИТ-подразделений государственных структур, организованном ведомством.
По его словам, с ускорением цифровизации риски также возрастают: «Статистические показатели свидетельствуют о том, что за последние пять лет количество кибератак в мире увеличилось более чем в три раза. Только в первой половине 2025 года более 40% атак, направленных на государственные структуры, были совершены против систем критической инфраструктуры. Это указывает на то, что каждая уязвимость может превратиться в стратегический риск».
А. Исмайылов отметил, что Азербайджан также не остается в стороне от этих глобальных тенденций:
«Анализируя причины инцидентов безопасности в государственных информационных ресурсах, мы видим, что одной из основных проблем по-прежнему является утечка данных. Это связано не только с техническими пробелами, но и со слабостями в процессах управления. Поэтому формирование культуры безопасности во всех государственных структурах и проведение регулярных оценок рисков имеют жизненно важное значение».
Заместитель начальника также особо отметил программу «Bug Bounty», впервые реализованную в Азербайджане в соответствии с международной практикой:
«Эта инициатива показывает, что государственные структуры переходят к открытому и основанному на сотрудничестве подходу. Поскольку в современном мире кибербезопасность означает не только защиту закрытых систем, но и сотрудничество с экспертным сообществом».