Xarici qərarların tanınmasında Ali Məhkəmə tərəfindən şəffaflıq və tam neytrallıq təmin olunur
Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsində xarici məhkəmə qərarlarının tanınması ilə bağlı müsbət irəliləyişlər müşahidə olunur.
Bunu vəkil Fərid Nəbili bildirib.
O, son iki ildə Azərbaycanda xarici məhkəmə qərarlarının tanınması ilə bağlı bəzi müşahidələrini bölüşüb.
Vəkil deyib ki, ​Ali Məhkəmədə daha şəffaf və təkmilləşdirilmiş hüquqi prosedurlar və iclaslar keçiilir: "Hətta dövlət müəssisələrinin iştirak etdiyi işlərdə belə neytrallığın və ədalətliliyin artması çox vacib bir irəliləyişdir. Məsələn, tanınma işlərimizdən birində, dövlət şirkətinə qarşı 20 milyon AZN məbləğində olan qərar Azərbaycan Ali Məhkəməsi tərəfindən tanınıb".
F.Nəbili məsələ ilə bağlı öz təklif və tövsiyələrin də bölüşüb:
"Məhkəmə iclaslarının rəsmi dayandırılması anlayışı tətbiq edilmir ki, bu da rəsmi dayandırma qərarı olmadan iclasların təkrarən və uzun müddətə təxirə salınmasına səbəb ola bilər. ​Tanınmadan sonrakı icra prosesi zamanı müəyyən faktların dəyişməsi ehtimalına qarşı ləğvetmə sərəncamı imkanı potensial qoruyucu vasitə kimi nəzərə alınmalıdır. Buna görə də gələcəkdə baş verə biləcək dəyişikliklərlə bağlı həddindən artıq məhkəmə ehtiyatlılığı "tanınma" konsepsiyasına xələl gətirə bilər. ​İşin mahiyyəti və xaricdə baş verən əlaqəli hadisələr geniş şəkildə yenidən araşdırılmamalıdır".

В Верховном суде Азербайджанской Республики наблюдаются положительные сдвиги в вопросе признания решений иностранных судов.
Об этом заявил адвокат Фарид Набили.
Он поделился некоторыми своими наблюдениями относительно признания решений иностранных судов в Азербайджане за последние два года.
Адвокат отметил, что в Верховном суде проводятся более прозрачные и усовершенствованные юридические процедуры и заседания: "Даже в делах с участием государственных предприятий повышение нейтралитета и справедливости является очень важным прогрессом. Например, в одном из наших дел о признании решение на сумму 20 миллионов AZN против государственной компании было признано Верховным судом Азербайджана".
Ф. Набили также поделился своими предложениями и рекомендациями по этому вопросу:
"Понятие официальной приостановки судебных заседаний не применяется, что может привести к повторным и длительным отсрочкам заседаний без официального решения о приостановке. Возможность отмены постановления в случае изменения определенных фактов в процессе исполнения после признания должна рассматриваться как потенциальное защитное средство. Поэтому чрезмерная судебная осторожность в отношении возможных будущих изменений может нанести ущерб концепции "признания". Суть дела и связанные с ним события, произошедшие за рубежом, не должны широко пересматриваться".