Aprelin 24-də Xankəndi şəhərində, Qarabağ Universitetində "Azərbaycan Jurnalistlər Şəbəkəsi” İctimai Birliyinin istehsalı və Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə ərsəyə gələn “Yaradan” sənədli filminin təqdimatı keçirilib.
Əvvəlcə filmin ssenari müəllifi Ayaz Mirzəyev çıxış edərək, filmin ideyası barədə məlumat verib. O, bildirib ki, film Qarabağın işğaldan azad olunmasından sonra bölgədə aparılan bərpa-quruculuq işlərini və bu torpaqlarda həyatın yenidən bərpa olunmasını tamaşaçılara çatdırmaq məqsədi ilə hazırlanıb.
Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən verilən məlumata görə, çəkilişlər zamanı işğaldan azad olunan ərazilər lentə alınıb və bu film vasitəsilə Qarabağın yeni inkişaf mərhələsi, bu torpaqlarda həyatın yenidən canlanması göstərilib.
Dağıntıdan şəhər, xatırədən gələcək, kədərdən qürur yaradan xalqın hekayəsindın bəhs edən filmin nümayişindən sonra ssenari müəllifi Ayaz Mirzəyev Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun abidələrindən söz açan kitabları Qarabağ Universitetinin kitabxanasına hədiyyə etdi.

В Ханкенди состоялась презентация документального фильма «Yaradan»
24 апреля в городе Ханкенди, в Карабахском университете, состоялась презентация документального фильма «Yaradan», созданного Общественным объединением «Сеть азербайджанских журналистов» при поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций.
Сначала сценарист фильма Аяз Мирзаев выступил и рассказал об идее фильма. Он отметил, что фильм был создан с целью показать зрителям восстановительно-строительные работы, проводимые в регионе после освобождения Карабаха от оккупации, и возрождение жизни на этих землях.
По информации отдела по связям с общественностью Службы восстановления, строительства и управления в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах, во время съемок были запечатлены освобожденные от оккупации территории, и посредством этого фильма показан новый этап развития Карабаха, возрождение жизни на этих землях.
После показа фильма, рассказывающего историю народа, который из руин создал город, из воспоминаний – будущее, а из печали – гордость, сценарист Аяз Мирзаев подарил библиотеке Карабахского университета книги, посвященные памятникам Карабаха и Восточного Зангезура.