Fransa hökuməti bəzi dövlət kompüterlərində “Microsoft Windows” əməliyyat sistemindən imtina edərək açıq mənbəli “Linux” platformasına keçməyi planlaşdırır.
Fransanın ictimai fəaliyyət və hesabatlar naziri David Amiel bildirib ki, bu təşəbbüs ölkənin rəqəmsal taleyinə nəzarəti geri qaytarmaq” məqsədi daşıyır:
“Artıq məlumatlarımız və rəqəmsal infrastrukturumuz üzərində nəzarətin bizdə olmamasını qəbul edə bilmərik”.
Məlumata görə, “Linux” açıq mənbəli əməliyyat sistemidir və pulsuz istifadə imkanı ilə yanaşı, müxtəlif ehtiyaclara uyğun fərdi versiyalarla tətbiq oluna bilir.
Bildirilir ki, keçid prosesi ilkin mərhələdə Fransanın rəqəmsal idarəetmə agentliyi olan "DINUM"da başlanacaq. Lakin hökumət hələlik keçidin konkret vaxt çərçivəsini və istifadə olunacaq “Linux” distributivlərini açıqlamayıb.
Qeyd edək ki, daha əvvəl ölkə hökuməti videokonfrans üçün “Microsoft Teams” platformasından imtina edərək yerli “Visio” xidmətinə keçdiyini açıqlamışdı. Bu sistem açıq mənbəli və şifrələnmiş “Jitsi” texnologiyası əsasında hazırlanıb. Həmçinin Fransa ilin sonuna qədər səhiyyə məlumatları platformasını da daha etibarlı yerli sistemə keçirməyi planlaşdırır.

Правительство Франции планирует отказаться от операционной системы “Microsoft Windows” на некоторых государственных компьютерах и перейти на платформу “Linux” с открытым исходным кодом.
Министр общественных действий и отчётности Франции Давид Амиель заявил, что эта инициатива направлена на “возвращение контроля над цифровой судьбой страны”:
“Мы больше не можем мириться с отсутствием у нас контроля над нашими данными и цифровой инфраструктурой”.
Согласно информации, “Linux” является операционной системой с открытым исходным кодом и, помимо возможности бесплатного использования, может применяться в индивидуальных версиях, адаптированных под различные нужды.
Сообщается, что процесс перехода начнется на начальном этапе в "DINUM", агентстве цифрового управления Франции. Однако правительство пока не объявило конкретные сроки перехода и дистрибутивы “Linux”, которые будут использоваться.
Отметим, что ранее правительство страны объявило об отказе от платформы “Microsoft Teams” для видеоконференций и переходе на местный сервис “Visio”. Эта система разработана на основе открытой и зашифрованной технологии “Jitsi”. Кроме того, Франция планирует до конца года перевести платформу данных здравоохранения на более надежную местную систему.