Waymo yeni dünya modelini təqdim etdi
Waymo şirkəti avtopilot sistemlərinin təlimi üçün Google Genie 3 bazasında hazırlanmış dünya modelini elan edib. Waymo World Model adlandırılan bu sistem real avtomobilləri və insanları riskə atmadan avtonom idarəetmə alqoritmlərinin təkmilləşdirilməsini hədəfləyir və sonsuz simulyasiya mühiti yaradır.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Waymo World Model mühəndislərə mətn sorğuları vasitəsilə hava şəraitini, günün vaxtını dəyişməyə və ya sıfırdan yeni yol vəziyyətləri yaratmağa imkan verir. Sistem adi videoregistrator görüntülərini interaktiv 3D mühitə çevirərək onu real vaxtda redaktə etməyə şərait yaradır.
Layihənin əsas məqsədi “nadir hadisələr” adlandırılan ssenarilərin sınaqdan keçirilməsidir. Bunlar real həyatda çox nadir hallarda baş verən, lakin robot sistemlərin məntiqini ciddi şəkildə poza bilən hallardır. Waymo misal olaraq magistral yola çıxan fil, tornado təqibi və ya tropik şəhərdə qar yağması kimi qeyri-adi vəziyyətləri göstərir. Şirkət bildirir ki, bu cür halları canlı şəhər mühitində təhlükəsiz şəkildə test etmək mümkün deyil, lakin sistemlərin bu ssenarilərə hazır olması vacibdir.
Mövzu həm də son dövrdə Kaliforniyada robotaksinin uşağa toxunması ilə bağlı insident fonunda aktuallaşıb. Hazırda mürəkkəb vəziyyətlərdə avtomobillərə operatorlar yardım edir, lakin onlar birbaşa idarəetmə həyata keçirmir, yalnız istiqamətləndirici göstərişlər verirlər. Şirkət insan faktorunu minimuma endirərək real muxtariyyət səviyyəsini artırmağı planlaşdırır.
Dünya modelləri ətrafında maraq sürətlə artır. İnvestorlar və süni intellekt sahəsində tanınmış simalar, o cümlədən Yan Lekun və Fey-Fey Li, bu yanaşmanı böyük dil modellərindən sonra növbəti mühüm mərhələ kimi qiymətləndirirlər. Project Genie layihəsinin son pre-relizi artıq onlarla tərtibatçını süni intellektin fizika və məkan anlayışını dərinləşdirməyə yönəlmiş eksperimentlərə sövq edib.

Waymo Introduces New World Model
The company Waymo has announced a world model based on Google Genie 3 for training its autopilot systems. This system, named Waymo World Model, aims to improve autonomous driving algorithms without risking real cars and people, creating an infinite simulation environment.
The editorial reports, citing its source, that Waymo World Model allows engineers to change weather conditions, time of day, or create new road situations from scratch through text prompts. The system converts ordinary dashcam footage into an interactive 3D environment, allowing for real-time editing.
The main goal of the project is to test scenarios referred to as "rare events." These are situations that occur very rarely in real life but can seriously disrupt the logic of robot systems. Waymo cites unusual situations such as an elephant emerging onto a highway, a tornado chase, or snow falling in a tropical city as examples. The company states that it is not possible to safely test such situations in a live city environment, but it is important for systems to be prepared for these scenarios.
The topic has also become relevant in the context of a recent incident in California where a robotaxi touched a child. Currently, operators assist cars in complex situations, but they do not directly control the vehicle, only provide directional guidance. The company plans to increase the level of real autonomy by minimizing the human factor.
Interest in world models is rapidly growing. Investors and prominent figures in artificial intelligence, including Yann LeCun and Fei-Fei Li, consider this approach to be the next important stage after large language models. The latest pre-release of Project Genie has already inspired dozens of developers to conduct experiments aimed at deepening AI's understanding of physics and space.