Vüqar Oruc: Palata qiymətləndiriciləri seçim qarşısında qoyur – ya biz, ya AQC
"Son günlərdə ölkədə hüquqi və qanuni əsaslarla fəaliyyət göstərən qiymətləndirmə şirkətlərinin rəhbərləri AQC-yə müraciət edərək Azərbaycan Qiymətləndiricilər Palatası rəhbərliyi tərəfindən təzyiqlərə məruz qaldıqlarını bildirirlər".
Bunu jurnalistlərə açıqlamasında Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin (AQC) İdarə Heyətinin sədri Vüqar Oruc deyib.
O bildirib ki, Palata AQC üzvü olan şirkətlərə və qiymətləndiricilərə inzibati metodlarla təzyiq edərək AQC-dən çıxmağı tələb edir. Əks təqdirdə, Palata üzvlüyündən xaric ediləcəkləri ilə hədələyir. Bunu isə şirkətlərin işində "qüsur" tapmaqla həyata keçirəcəklərini bildirirlər.
"Palata AQC üzvləri tərəfindən formalaşdırılıb. Yəni indiki Palatada təmsil olunanların əksəriyyəti AQC şinelindən çıxıb. Biz sektorun inkişafı üçün çalışırıq və dəfələrlə Palataya əməkdaşlıq barədə müraciət etmişik. Lakin qarşı tərəf monopoliya ideologiyası əsasında çıxış edir. Sektorun inkişafı üçün işlər görmək bir yana, iş görənlərin də qarşısını almağa çalışır. Bu nə deməkdir? Cənab Prezident sektorun inkişafı üçün Palatanın yaradılması barədə sərəncam verdi. Amma Palata öz fəaliyyəti ilə bunun əksini nümayiş etdirir. Bu, birbaşa Azərbaycan dövlətinin prinsiplərinə ziddir".
Vüqar Oruc onu da bildirib ki, təzyiqlərin qarşısını almaq üçün Cəmiyyət AQC üzvlərinin adlarını rəsmi saytdan çıxarmaq məcburiyyətində qalıb:
"Üzvlər müraciət edərək bildirirlər ki, onlar həm ictimai sektorda fəaliyyət göstərmək istəyirlər, həm də biznes maraqları var. Palatanın onları seçim qarşısında qoyması isə ciddi fəsadlara yol açır. Təəssüf edirəm ki, ölkədə dövlət tərəfindən qiymətləndirmə sektorunu tənzimləmə vəzifəsi qoyulan qurum öz resurslarını və bütün fəaliyyətini ictimai sektorun geriləməsinə, xüsusilə də AQC-nin fəaliyyətini məhdudlaşdırmağa sərf edir".
AQC İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, Palatanın qanunsuz QR tələbi dövlət qurumları tərəfindən ləğv olunsa da proses Palata rəhbərliyi tərəfindən hələ də davam etdirilir.
"AQP həmçinin rəhbəri olduğum Türk Dövlətləri Qiymətləndiricilər Birlikləri Şurasının üzv ölkələrində də əks təbliğat işi apararaq AQC-ni nüfuzdan salmağa və Türk Dövlətləri qiymətləndiricilərinin cəmləşdiyi qurumunun daxilində nifaq yaratmağa çalışır. Biz bir daha ictimaiyyət vasitəsilə Palataya müraciət edərək bildiririk ki, sektorda bölücülük yaratmaq fəaliyyətindən çəkinsin. Biz birliyin və sektorun inkişafının tərəfdarıyıq və bunun üçün istənilən müsbət addım atmağa hazırıq".

"В последние дни руководители оценочных компаний, действующих в стране на правовых и законных основаниях, обратились в AQC, заявив, что подвергаются давлению со стороны руководства Азербайджанской Палаты Оценщиков."
Об этом в своем заявлении журналистам сказал председатель Правления Азербайджанского Общества Оценщиков (AQC) Вугар Орудж.
Он заявил, что Палата оказывает давление административными методами на компании и оценщиков, являющихся членами AQC, требуя выйти из AQC. В противном случае, угрожает исключением из членства в Палате. Они заявляют, что сделают это, найдя "недостатки" в работе компаний.
"Палата была сформирована членами AQC. То есть большинство тех, кто представлен в нынешней Палате, вышли из AQC. Мы работаем над развитием сектора и неоднократно обращались в Палату с предложением о сотрудничестве. Однако противоположная сторона действует на основе идеологии монополии. Не говоря уже о том, чтобы делать что-то для развития сектора, она пытается препятствовать тем, кто это делает. Что это значит? Господин Президент издал распоряжение о создании Палаты для развития сектора. Но Палата своей деятельностью демонстрирует обратное. Это прямо противоречит принципам Азербайджанского государства".
Вугар Орудж также сообщил, что, чтобы предотвратить давление, Общество было вынуждено удалить имена членов AQC с официального сайта:
"Члены обращаются и заявляют, что они хотят действовать как в общественном секторе, так и имеют бизнес-интересы. А то, что Палата ставит их перед выбором, приводит к серьезным последствиям. Я сожалею, что структура, на которую государством возложена задача регулирования оценочного сектора в стране, тратит свои ресурсы и всю свою деятельность на замедление общественного сектора, в частности, на ограничение деятельности AQC".
Председатель Правления AQC заявил, что, хотя незаконное требование Палаты о QR было отменено государственными органами, процесс все еще продолжается руководством Палаты.
"AQP также ведет контрпропагандистскую работу в странах-членах Совета Ассоциаций Оценщиков Тюркских Государств, который я возглавляю, пытаясь дискредитировать AQC и создать раздор внутри структуры, объединяющей оценщиков Тюркских Государств. Мы еще раз обращаемся к Палате через общественность и заявляем, что она должна воздержаться от деятельности, создающей раскол в секторе. Мы сторонники единства и развития сектора и готовы предпринять любые позитивные шаги для этого".