Vətəndaşların ədalət mühakiməsinə inamının möhkəmləndirilməsinə xidmət edən mühüm addımlar atılıb
2026-ci il yanvarın 23-də Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsi Plenumunun növbəti iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan Ali Məhkəmənin və Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri İnam Kərimov bildirib ki, bugünkü Plenum Ali Məhkəmənin ötən ilki fəaliyyətinə həsr olunub.
Geridə qoyduğumuz ilin dövlətimiz və xalqımız üçün uğurlu olduğunu diqqətə çatdıran sədr qeyd edib ki, cənab Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi hüquqi dövlət prinsiplərinin inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyıb. Həmin il çərçivəsində Ali Məhkəmə tərəfindən bir sıra məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib, məhkəmə fəaliyyətinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və vətəndaşların ədalət mühakiməsinə inamının möhkəmləndirilməsinə xidmət edən mühüm addımlar atılıb.
İclasda ötən ilin məhkəmə hakimiyyəti üçün də kifayət qədər məhsuldar və səmərəli olduğu diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi tərəfindən ədalət mühakiməsinin keyfiyyətinin artırılması, məhkəmələrdə hüquqi məsələlərin həllinə yanaşmanın sabitliyini təmin edilməsi məqsədilə ardıcıl tədbirlər görülüb.
Ali Məhkəmənin icraatında olan işlərə də toxunularaq diqqətə çatdırılıb ki, hesabat dövründə Ali Məhkəmə tərəfindən vahid məhkəmə təcrübəsinin formalaşdırılması, hüququn inkişafının təmin edilməsi və məhkəmələrin hüquqi məsələlərin həllinə yanaşmasında sabitliyin qorunması məqsədilə 44 üç ulduzlu qərar, 1 yeni dörd ulduzlu qərar, kollegiyaların məhkəmə təcrübəsinin vahidliyini təmin edən 2 qərardad, 2 yeni Plenum qərarı qəbul edilib. Bir sıra Plenum qərarlarına mühüm dəyişikliklər edilib, 4 Plenum icraatı üzrə müvafiq qərarlar qəbul olunub.
İclasda məhkəmə-hüquq sistemində islahatlar və yeniliklərin bundan sonra da davam edəcəyi xüsusi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, hazırda məhkəmələrdə iş yükünün optimallaşdırılması, vahid məhkəmə təcrübəsinin tətbiqinin genişləndirilməsi, işlərə çevik baxılmasının təşkili, bununla da vətəndaş məmnunluğunun artırılması qarşıda duran hədəflərdəndir.
Daha sonra Ali Məhkəmənin kollegiyalarının ötən ildə görülmüş işlərlə bağlı geniş hesabatları dinlənilib.
Bildirilib ki, Kommersiya kollegiyası üzrə icraatda olan işlər 2024-cü illə müqayisədə 17,9 faiz artıb. 2025-ci ildə Kommersiya kollegiyasının icraatında olan 1026 işdən 91 faiz iş kommersiya mübahisələri üzrə, 4 faiz iş xarici məhkəmələrin qətnamələrinin Azərbaycan Respublikasında tanınması və icrası ilə bağlı olub. İcraatda olmuş kommersiya mübahisələri ilə bağlı 937 işdən 82 faiz iş yekunlaşdırılıb. Baxılmış işlərdən 81,1 faiz işlə  bağlı məhkəmə aktı dəyişdirilmədən saxlanılıb, 18,1 faiz iş üzrə məhkəmə aktı ləğv edilib, 0,8 faiz iş üzrə isə məhkəmə aktı dəyişdirilib.
2025-ci ilin hesabat dövründə İnzibati kollegiyanın icraatında olmuş 5227 işdən 62.1 faizi yekunlaşdırılıb. Yekunlaşmış işlərdən 43.4 faiz işə mahiyyəti üzrə baxılıb, 9,6 faiz kassasiya şikayəti formal əsaslarla mümkün sayılmayıb, 0,6 faiz iş üzrə kassasiya icraatına xitam verilib. Baxılmış 3246 işdən 27,4 faizinin məhkəmə aktı dəyişdirilmədən saxlanılıb, 47 faizi kassasiya şikayəti mübahisələndirilən məhkəmə qərarının vahid məhkəmə təcrübəsinə uyğun hesab edildiyindən mümkün sayılmayıb, 14 faiz qərar ləğv edilib, 0,5 faiz iş üzrə icraata xitam verilib, 0,9 faiz qərar dəyişdirilib.
Mülki kollegiya üzrə 2025-ci ildə Ali Məhkəməyə daxil olan mülki işlərin sayında əvvəlki illə müqayisədə azalma, əlavə kassasiya qaydasında Plenuma daxil olan işlərin sayında isə artım müşahidə olunub. Bildirilib ki, mülki işlər üzrə respublika məhkəmələrinə ümumilikdə 234 min 597 iş daxil olub. Bu göstərici ötən dövrlə müqayisədə 8,3 faiz artıb. Apellyasiya şikayəti verilən işlərin sayı 3,5 faiz artsa da, kassasiya şikayətlərinin sayı 5,9 faiz azalıb.
Hesabatda instansiyalar üzrə yekunlaşmış işlərin sayının yüksək olduğu və orta yekunlaşma göstəricisinin 85 faiz təşkil etdiyi qeyd olunub. Eyni zamanda təkrar baxılan və növbəti ilə qalıq keçən işlərin sayında da azalma müşahidə edildiyi bildirilib. Qeyd edilib ki, birinci və apellyasiya instansiyası məhkəmələrinin qərarlarının sabitlik göstəricisi kifayət qədər yüksəkdir. Bu nəticələrin təcrübənin vahidliyinin təmin olunması, instansiyalar arasında əlaqələndirilmiş fəaliyyətin təmin olunması, eləcə də hakimlərin peşəkarlıq səviyyəsinin artması ilə bağlı olduğu vurğulanıb. Yekunda aşağı instansiya məhkəmələrində mülki işlər üzrə ədalət mühakiməsinin həyata keçirilməsi cari vəziyyəti müzakirə edilib.
Qeyd edilib ki, 2025-ci il ərzində Cinayət kollegiyasının icraatında olmuş 3556 işdən 75,3 faizinə mahiyyəti üzrə baxılıb. Baxılmış 2677 işdən 82,3 faizində iş üzrə qərar dəyişdirilmədən saxlanılıb, 5 faiz iş üzrə qərar ləğv edilib, 12,7% iş üzrə qərar isə dəyişdirilib.
Daha sonra Ali Məhkəmə Aparatının 2025-ci il üzrə hesabatı dinlənilib.  Qeyd edilib ki, ötən il Ali Məhkəmənin fəaliyyətinin hüquqi və təşkilati təminatı üzrə ardıcıl tədbirlər görülüb. Diqqətə çatdırılıb ki, 2026-cı ildə əsas prioritetlər rəqəmsal idarəetmənin genişləndirilməsi, elektron sənəd dövriyyəsinə keçidin tam təmin edilməsi, fəaliyyətin təhlilinin və monitorinqlərin avtomatik aparılması, süni intellekt elementlərinin tətbiqi olacaqdır.
Məruzələr ətrafında çıxış edənlər 2025-ci ildə kollegiyaların fəaliyyətində nəzərəçarpacaq keyfiyyət dəyişikliyi olduğunu qeyd ediblər.
Plenumda həmçinin "Hərbi xidmət keçməkdən boyun qaçırma, hərbi hissəni və ya xidmət yerini özbaşına tərk etmə və fərarilik işləri üzrə məhkəmə təcrübəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası  Ali Məhkəməsi Plenumunun 2001-ci il 1 noyabr tarixli 1 nömrəli Qərarında dəyişiklik edilməsi barədə Ali Məhkəmə Plenumunun Qərar layihəsinin müzakirəsi aparılıb.

23 января 2026 года состоялось очередное заседание Пленума Верховного суда Азербайджанской Республики.
Открывая заседание вступительным словом, председатель Верховного суда и Совета судей и юстиции Инам Керимов сообщил, что сегодняшний Пленум посвящен деятельности Верховного суда за прошлый год.
Отметив, что прошедший год был успешным для нашего государства и народа, председатель подчеркнул, что объявление 2025 года «Годом Конституции и Суверенитета» в стране соответствующим Распоряжением господина Президента Ильхама Алиева имело особое значение для развития принципов правового государства. В рамках этого года Верховным судом был реализован ряд целенаправленных мер, предприняты важные шаги, направленные на повышение качества судебной деятельности и укрепление доверия граждан к справедливому правосудию.
На заседании было отмечено, что прошедший год был достаточно продуктивным и эффективным для судебной власти. Было заявлено, что Верховным судом Азербайджанской Республики предприняты последовательные меры с целью повышения качества справедливого правосудия и обеспечения стабильности подхода к решению правовых вопросов в судах.
Касаясь дел, находящихся в производстве Верховного суда, было отмечено, что за отчетный период Верховным судом были приняты 44 трехзвездных решения, 1 новое четырехзвездное решение, 2 постановления коллегий, обеспечивающих единство судебной практики, и 2 новых решения Пленума с целью формирования единой судебной практики, обеспечения развития права и сохранения стабильности в подходе судов к решению правовых вопросов. В ряд решений Пленума были внесены важные изменения, по 4 заседаниям Пленума были приняты соответствующие решения.
На заседании особо подчеркнуто, что реформы и новшества в судебно-правовой системе будут продолжаться. Было отмечено, что в настоящее время перед судами стоят задачи по оптимизации рабочей нагрузки, расширению применения единой судебной практики, организации оперативного рассмотрения дел, и тем самым повышению удовлетворенности граждан.
Далее были заслушаны развернутые отчеты коллегий Верховного суда о проделанной работе за прошлый год.
Было сообщено, что количество дел, находящихся в производстве Коммерческой коллегии, увеличилось на 17,9% по сравнению с 2024 годом. В 2025 году из 1026 дел, находящихся в производстве Коммерческой коллегии, 91% касались коммерческих споров, а 4% – признания и исполнения решений иностранных судов на территории Азербайджанской Республики. Из рассмотренных коммерческих споров 937 дел были завершены, что составляет 82%. По 81,1% рассмотренных дел судебные акты были оставлены без изменений, по 18,1% дел судебные акты были отменены, а по 0,8% дел судебные акты были изменены.
Из 5227 дел, находившихся в производстве Административной коллегии в отчетный период 2025 года, 62,1% были завершены. Из завершенных дел 43,4% были рассмотрены по существу, 9,6% кассационных жалоб были признаны необоснованными по формальным основаниям, а производство по 0,6% дел было прекращено. Из рассмотренных 3246 дел судебные акты по 27,4% были оставлены без изменений, 47% кассационных жалоб были признаны необоснованными, поскольку судебные решения соответствовали единой судебной практике, 14% решений были отменены, производство по 0,5% дел было прекращено, а 0,9% решений были изменены.
По Гражданской коллегии в 2025 году наблюдалось снижение количества гражданских дел, поступивших в Верховный суд, по сравнению с предыдущими годами, и увеличение количества дел, поступивших в Пленум в порядке дополнительной кассации. Было сообщено, что в суды республики по гражданским делам в общей сложности поступило 234 597 дел. Этот показатель увеличился на 8,3% по сравнению с предыдущим периодом. Несмотря на увеличение количества апелляционных жалоб на 3,5%, количество кассационных жалоб сократилось на 5,9%.
В отчете отмечено, что количество завершенных дел по инстанциям было высоким, а средний показатель завершения составил 85%. В то же время было отмечено сокращение количества дел, пересматриваемых повторно и переходящих на следующий год. Было отмечено, что показатель стабильности решений судов первой и апелляционной инстанций достаточно высок. Было подчеркнуто, что эти результаты связаны с обеспечением единства практики, скоординированной деятельностью между инстанциями, а также повышением профессионального уровня судей. В заключение было обсуждено текущее состояние осуществления справедливого правосудия по гражданским делам в нижестоящих судах.
Было отмечено, что из 3556 дел, находившихся в производстве Уголовной коллегии в течение 2025 года, 75,3% были рассмотрены по существу. Из рассмотренных 2677 дел по 82,3% решения были оставлены без изменений, по 5% дел решения были отменены, а по 12,7% дел решения были изменены.
Далее был заслушан отчет Аппарата Верховного суда за 2025 год. Было отмечено, что в прошлом году были предприняты последовательные меры по правовому и организационному обеспечению деятельности Верховного суда. Было доведено до сведения, что основными приоритетами на 2026 год станут расширение цифрового управления, полное обеспечение перехода на электронный документооборот, автоматизация анализа деятельности и мониторингов, применение элементов искусственного интеллекта.
Выступавшие по докладам отметили заметное качественное изменение в деятельности коллегий в 2025 году.
На Пленуме также был обсужден проект Решения Пленума Верховного суда об изменении Решения Пленума Верховного суда Азербайджанской Республики № 1 от 1 ноября 2001 года «О судебной практике по делам об уклонении от прохождения военной службы, самовольном оставлении воинской части или места службы и дезертирстве».