İtaliya polisinin məlumatına görə, iqlim fəalı Qreta Tunberq Venetsiyada keçirilən etiraz aksiyası zamanı şəhərin Böyük Kanalına yaşıl boya tökdüyünə görə saxlanılıb və ona qarşı inzibati tədbirlər görülüb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tunberq 48 saat müddətinə Venetsiya ərazisinə girişdən məhrum edilib və 150 avro məbləğində cərimələnib. Bu qərar BMT-nin COP30 konfransının başa çatdığı gün İtaliyanın on müxtəlif şəhərində eyni vaxtda keçirilən aksiyalar çərçivəsində qəbul edilib.
Məlumata görə, həmin etiraz aksiyasında iştirak edən digər 35 fəal da analoji cərimələrə məruz qalıb. Rəsmilər bildiriblər ki, bu cür addımların qarşısının alınması üçün qanunvericilik çərçivəsində sərt tədbirlər davam etdiriləcək.

Грета Тунберг, проводившая акцию в Венеции, оштрафована
По данным итальянской полиции, климатическая активистка Грета Тунберг была задержана и в отношении нее были приняты административные меры за то, что она вылила зеленую краску в Гранд-канал города во время акции протеста в Венеции.
Редакция сообщает, что Тунберг была лишена права въезда на территорию Венеции на 48 часов и оштрафована на 150 евро. Это решение было принято в рамках одновременных акций, прошедших в десяти различных городах Италии в день завершения конференции ООН COP30.
Сообщается, что еще 35 активистов, участвовавших в той же акции протеста, также были подвергнуты аналогичным штрафам. Официальные лица заявили, что в рамках законодательства будут продолжены строгие меры по предотвращению подобных действий.