Venesuela müxalifət lideri Mariya Korina Maçado ölkədə hakimiyyətin Edmundo Qonsales Urrutiyanın üzərinə götürülməli olduğunu bildirib. O, siyasi məhbusların azad ediləcəyini, ölkədə nizam-intizamın bərpa olunacağını və Nikolas Maduronun venesuelalılara və digər ölkə vətəndaşlarına qarşı törətdiyi ağır cinayətlərə görə məhkəmə qarşısına çıxarılacağını bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Maçado ABŞ-nin beynəlxalq hüququn icrasına dair verdiyi vədi yerinə yetirdiyini, Maduronun danışıqlardan imtina etdiyini qeyd edib. O, xalqın suverenliyinin bərqərar olması üçün illərlə aparılan mübarizənin nəticə verdiyini, demokratik keçid prosesinə hazır olduqlarını və yeni administrasiyanın dərhal fəaliyyətə başlamalı olduğunu vurğulayıb.
Bununla yanaşı, ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuela müxalifət lideri Mariya Korina Maçadonun dəstəklənməyəcəyini açıqlayıb. O, Maçadonun ölkə daxilində yetərli hörmətə malik olmadığını deyərək, Nobel Sülh Mükafatı alması ilə bağlı yayılan məlumatlara baxmayaraq, Vaşinqtonun yeni dövrdə ona siyasi dəstək verməyəcəyini bildirib.

Лидер венесуэльской оппозиции Мария Корина Мачадо заявила, что власть в стране должна перейти к Эдмундо Гонсалесу Уррутие. Она объявила, что политические заключенные будут освобождены, в стране будет восстановлен порядок, а Николас Мадуро предстанет перед судом за тяжкие преступления против венесуэльцев и граждан других стран.
Редакция сообщает, что Мачадо отметила выполнение США своего обещания по обеспечению соблюдения международного права, а Мадуро отказался от переговоров. Она подчеркнула, что многолетняя борьба за восстановление суверенитета народа принесла свои плоды, они готовы к процессу демократического перехода, и новая администрация должна немедленно приступить к работе.
В то же время президент США Дональд Трамп заявил, что лидер венесуэльской оппозиции Мария Корина Мачадо не будет поддержана. Он сказал, что Мачадо не пользуется достаточным уважением внутри страны, и, несмотря на сообщения о присуждении ей Нобелевской премии мира, Вашингтон не окажет ей политической поддержки в новый период.