Avropa Xalq Partiyasının (AXP) prezidenti Manfred Veberin fikrincə, Ursula fon der Leyenin təyyarəsinin GPS-inin sıradan çıxarılması hadisəsi, Avropa Komissiyasının Rusiya hücumları üçün hədəf nöqtəsi olduğunu göstərir. Bu, Avropa Birliyinin (AB) təhlükəsizlik mühitindəki gərginliyin bariz nümunəsidir və ciddi narahatlıq doğurur.
Redaksiya xəbər verir ki, Veber, Euronews Romania-ya verdiyi müsahibəsində, bu cür hadisələrin Avropa Komissiyasının nüfuzuna və fəaliyyətinə təsir etdiyini vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, bu cür hücumlar, AB-nin daxili və xarici siyasətindəki mövqeyini zəiflətməyə yönəlmişdir. Veber, Rusiyanın bu cür hərəkətlərinin qarşısının alınması üçün daha güclü tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Veberin sözlərinə görə, AB-nin təhlükəsizlik strukturları bu cür təhdidlərə qarşı daha hazırlıqlı olmalıdır. O, həmçinin, AB üzvü olan ölkələrin bu məsələdə daha sıx əməkdaşlıq etməsinin və informasiya mübadiləsini artırmasının vacibliyini qeyd edib. Veber, AB-nin təhlükəsizlik siyasətinin gücləndirilməsinin, Avropanın sabitliyi və təhlükəsizliyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.

По мнению президента Европейской народной партии (ЕНП) Манфреда Вебера, инцидент с отключением GPS самолета Урсулы фон дер Ляйен показывает, что Европейская комиссия является мишенью для российских атак. Это яркий пример напряженности в сфере безопасности Европейского Союза (ЕС) и вызывает серьезную обеспокоенность.
Редакция сообщает, что Вебер в интервью Euronews Romania подчеркнул, что подобные инциденты влияют на репутацию и деятельность Европейской комиссии. Он также отметил, что такие атаки направлены на ослабление позиций ЕС во внутренней и внешней политике. Вебер подчеркнул важность принятия более решительных мер для предотвращения подобных действий России.
По словам Вебера, структуры безопасности ЕС должны быть более подготовлены к таким угрозам. Он также отметил важность более тесного сотрудничества стран-членов ЕС в этом вопросе и увеличения обмена информацией. Вебер заявил, что усиление политики безопасности ЕС имеет важное значение для стабильности и безопасности Европы.