Avropa Xalq Partiyasının (AXP) prezidenti Manfred Veberin fikrincə, Ursula fon der Leyenin təyyarəsinin GPS-inin sıradan çıxarılması hadisəsi, Avropa Komissiyasının Rusiya hücumları üçün hədəf nöqtəsi olduğunu göstərir. Bu, Avropa Birliyinin (AB) təhlükəsizlik mühitindəki gərginliyin bariz nümunəsidir və ciddi narahatlıq doğurur.
Redaksiya xəbər verir ki, Veber, Euronews Romania-ya verdiyi müsahibəsində, bu cür hadisələrin Avropa Komissiyasının nüfuzuna və fəaliyyətinə təsir etdiyini vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, bu cür hücumlar, AB-nin daxili və xarici siyasətindəki mövqeyini zəiflətməyə yönəlmişdir. Veber, Rusiyanın bu cür hərəkətlərinin qarşısının alınması üçün daha güclü tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Veberin sözlərinə görə, AB-nin təhlükəsizlik strukturları bu cür təhdidlərə qarşı daha hazırlıqlı olmalıdır. O, həmçinin, AB üzvü olan ölkələrin bu məsələdə daha sıx əməkdaşlıq etməsinin və informasiya mübadiləsini artırmasının vacibliyini qeyd edib. Veber, AB-nin təhlükəsizlik siyasətinin gücləndirilməsinin, Avropanın sabitliyi və təhlükəsizliyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.

Weber: Is Russia attacking the European Commission?
According to Manfred Weber, President of the European People's Party (EPP), the incident where Ursula von der Leyen's plane's GPS was jammed indicates that the European Commission is a target for Russian attacks. This is a clear example of the tension in the European Union's (EU) security environment and causes serious concern.
Redaksiya reports that in an interview with Euronews Romania, Weber emphasized that such incidents affect the reputation and activities of the European Commission. He also noted that these types of attacks are aimed at weakening the EU's position in its internal and external policies. Weber stressed the importance of taking stronger measures to prevent such Russian actions.
According to Weber, the EU's security structures must be better prepared against such threats. He also noted the importance of closer cooperation and increased information exchange among EU member states on this issue. Weber stated that strengthening the EU's security policy is crucial for Europe's stability and security.