Vaşinqton səmasında sirr: "Karusel" hadisəsi hələ də açılmayıb
1952-ci ilin iyul ayında Vaşinqton şəhərinin səmasında baş verən qeyri-adi hadisələr, o dövrün ictimaiyyətini heyrətə saldı. Radarlar naməlum obyektləri qeydə alırdı, təcili vəziyyətdə havaya qaldırılan qırıcı pilotları isə fantastik manevrlər və "dairəyə alma" hadisələrindən xəbər verirdilər. Bu hadisə "Vaşinqton karuseli" adı ilə tarixə düşdü və indiyə qədər həllini tapmamış, sirlərlə dolu bir hadisə olaraq qalmaqdadır.
Redaksiya məlumat verir ki, 1952-ci ilin iyul ayının 20-də və 27-də gecə saatlarında baş verən hadisələr, Vaşinqton Milli Hava Limanı, Endryus və Bollinq aviabazalarının dispetçerləri tərəfindən radarlarda çoxsaylı naməlum hədəflərin qeydə alınması ilə başladı. Bu hadisələr, ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) diqqətini çəkdi və təcili tədbirlər görülməsinə səbəb oldu.
Hadisənin araşdırılması üçün F-94 reaktiv qırıcıları havaya qaldırıldı. Leytenant Uilyam L. Patterson, dörd parlaq, yanıb-sönməyən işıqla vizual təmas qurduğunu bildirdi. Obyektlər, təyyarəyə yaxınlaşmağa cəhd edildikdə, düzülüşlərini pozaraq təyyarəni dairəyə aldılar. Hərbi Hava Qüvvələrinin rəhbərliyi, ictimaiyyətin və mətbuatın artan narahatlığını yatırmaq üçün İkinci Dünya Müharibəsindən bəri ən böyük mətbuat konfransını keçirdi. General-mayor Con Semford, hadisənin səbəbini "temperatur inversiyası" – isti hava qatlarının radarlara saxta siqnallar yaratması ilə əlaqələndirdi. Lakin, radar operatorları bu versiyanı qətiyyətlə rədd etdilər. "Mavi Kitab" layihəsinin hesabatlarına görə, mütəxəssislər hava maneələrini və bərk metal obyektlərdən gələn siqnalları mükəmməl ayırdıqlarını bildirmişdilər. Meteoroloqlar da həmin gecələrdə inversiyanın olduğunu təsdiqlədilər, lakin bunun bu qədər aydın siqnallar yaratmaq üçün çox zəif olduğunu qeyd etdilər.
1969-cu ildə "Mavi Kitab" layihəsinin rəsmi olaraq bağlanmasına baxmayaraq, 1952-ci ilin iyul hadisələri heç bir izahat almadı və "tanınmamış" statusunu qoruyub saxladı. ABŞ HHQ, obyektlərin Yer xarici mənşəli olduğuna və ya o dövrün elmi biliklərini üstələyən texnologiyalara sahib olduğuna dair heç bir sübutun olmadığını bildirdi. Bundan əlavə, 1950-ci illərdəki səma şəkillərindəki qəribə parıltılar da müzakirə mövzusu oldu. Bu parıltılar, 50 dəqiqədən az müddətdə görünür və eyni səmanın növbəti şəklinə düşmürdü. Bu hadisələr, "Vaşinqton karuseli" kimi tanınan və rəsmi olaraq "tanınmamış" kimi təsnif edilən, sənədləşdirilmiş ən böyük UAP müşahidələrindən biri olaraq qalır. "Americans for Safe Aerospace" təşkilatının məlumatına görə, 2025-ci ildə pilotların tanınmayan anomaliya hadisələri (UAP) ilə qarşılaşması barədə verdiyi məlumatların sayı rekord həddə çatdı - bir il ərzində 700-dən çox hadisə qeydə alındı. Bu hadisələrin təbiəti, 1952-ci il hadisələri kimi, hələ də müəyyən edilməyib. Daha əvvəl UNİAN, Pentaqonun 2023-cü il ərzində UAP-lər haqqında 700-dən çox məlumat aldığını bildirmişdi. Yalnız 118 hadisə hava şarlarına, quşlara və pilotsuz uçuş aparatlarına aid edilmiş, yüzlərlə hadisə isə hələ də yoxlanılmayıb.

В июле 1952 года необычные события, произошедшие в небе над Вашингтоном, поразили общественность того времени. Радары фиксировали неопознанные объекты, а пилоты истребителей, поднятые по тревоге, сообщали о фантастических маневрах и "кружении" объектов. Этот инцидент вошел в историю как "Вашингтонская карусель" и до сих пор остается неразгаданной тайной.
Redaksiya сообщает, что события, произошедшие в ночные часы 20 и 27 июля 1952 года, начались с фиксации многочисленных неопознанных целей на радарах диспетчерами Вашингтонского национального аэропорта, а также авиабаз Эндрюс и Боллинг. Эти события привлекли внимание Военно-воздушных сил США (ВВС) и потребовали принятия срочных мер.
Для расследования инцидента были подняты реактивные истребители F-94. Лейтенант Уильям Л. Паттерсон сообщил, что установил визуальный контакт с четырьмя яркими, немигающими огнями. При попытке приблизиться к самолету, объекты нарушили строй и начали кружить вокруг самолета. Руководство ВВС провело крупнейшую пресс-конференцию со времен Второй мировой войны, чтобы успокоить растущее беспокойство общественности и прессы. Генерал-майор Джон Сэмфорд объяснил причину инцидента "инверсией температуры" – слоями теплого воздуха, создающими ложные сигналы на радарах. Однако операторы радаров категорически отвергли эту версию. Согласно отчетам проекта "Синяя книга", специалисты заявили, что они отлично различали атмосферные помехи и сигналы от твердых металлических объектов. Метеорологи также подтвердили наличие инверсии в те ночи, но отметили, что она была слишком слабой, чтобы создавать такие четкие сигналы.
Несмотря на официальное закрытие проекта "Синяя книга" в 1969 году, июльские события 1952 года так и не получили объяснения и сохранили свой "неопознанный" статус. ВВС США заявили, что нет никаких доказательств внеземного происхождения объектов или наличия у них технологий, превосходящих научные знания того времени. Кроме того, предметом обсуждения стали странные вспышки на аэрофотоснимках 1950-х годов. Эти вспышки были видны менее 50 минут и не попадали на следующий снимок того же участка неба. Эти события остаются одним из самых крупных задокументированных наблюдений НЛО (UAP), известного как "Вашингтонская карусель" и официально классифицированного как "неопознанный". По данным организации "Americans for Safe Aerospace", в 2025 году число сообщений от пилотов о столкновениях с неопознанными аномальными явлениями (UAP) достигло рекордного уровня – более 700 случаев за год. Природа этих явлений, как и событий 1952 года, до сих пор не установлена. Ранее UNIAN сообщал, что Пентагон получил более 700 сообщений об UAP в течение 2023 года. Только 118 случаев были отнесены к воздушным шарам, птицам и беспилотникам, а сотни случаев до сих пор не проверены.