V qrupun keçid balları enəcək
Bu həftəsonu keçiriləcək buraxılış imtahanları ərəfəsində artıq əvvəlki mərhələlərin nəticələri müəyyən tendensiyaları üzə çıxarıb. Xüsusilə son imtahanların statistikası göstərir ki, əvvəlki illərlə müqayisədə sualların çətinlik səviyyəsində artım müşahidə olunur və bu da ümumi nəticələrə birbaşa təsir edir.
Məsələ ilə bağlı Modern.az-a açıqlama verən təhsil eksperti Ramin Nurəliyevin də qeyd edib ki, yüksək bal toplayan abituriyentlərin sayında ciddi azalma var ki, bu da ümumi bal diapazonunun aşağı düşəcəyini deməyə əsas verir:
"Ümumilikdə aparılan müşahidələr göstərir ki, buraxılış imtahanlarında çətinliyin artması nəticəsində abituriyentlərin topladığı ballarda enmə tendensiyası formalaşıb. Məsələn, ötən il birinci zona üzrə 300 maksimal bal toplayanların sayı 23 nəfər olduğu halda, bu il həmin göstərici cəmi 2 nəfərdir. Bu fərq yalnız ən yüksək nəticələrdə deyil, 250-280 bal aralığında da özünü göstərir və ümumi statistik paylanmanın aşağı doğru dəyişdiyini göstərir".
Onun sözlərinə görə, bu kontekstdə V qrup üzrə də balların azalması ehtimalı kifayət qədər yüksək qiymətləndirilir:
"Nəzərə alsaq ki, V qrupda qəbul nəticələri əsasən buraxılış və qabiliyyət imtahanlarına əsaslanır, buraxılış mərhələsindəki çətinlik birbaşa yekun nəticələrə təsir edir. Əgər blok imtahanlarının çətinlik səviyyəsi də ötən illə eyni qalarsa, ümumi bal göstəricilərində təxminən 20-50 bal arasında azalma müşahidə oluna bilər".
"Bununla belə, yekun nəticələrə təsir edən digər mühüm faktorlar da var. Məsələn plan yerlərinin sayı və abituriyentlərin ümumi göstəriciləri də nəzərə alınmalıdır. Daha dəqiq proqnoz vermək üçün isə Dövlət İmtahan Mərkəzinin rəsmi statistik məlumatlarının açıqlanması həlledici rol oynayacaq. Hazırkı mənzərə isə onu deməyə əsas verir ki, bu il qəbul ballarında müəyyən qədər enmə qaçılmaz görünür" - o açqılamasında bildirib.

Проходные баллы группы V снизятся
В преддверии выпускных экзаменов, которые пройдут в эти выходные, результаты предыдущих этапов уже выявили определенные тенденции. В частности, статистика последних экзаменов показывает, что по сравнению с предыдущими годами наблюдается повышение уровня сложности вопросов, что напрямую влияет на общие результаты.
Образовательный эксперт Рамин Нуралиев, комментируя этот вопрос Modern.az, также отметил, что наблюдается значительное снижение числа абитуриентов, набравших высокие баллы, что дает основание говорить о снижении общего диапазона баллов:
"В целом, проведенные наблюдения показывают, что в результате увеличения сложности выпускных экзаменов сформировалась тенденция к снижению баллов, набранных абитуриентами. Например, если в прошлом году по первой зоне максимальные 300 баллов набрали 23 человека, то в этом году этот показатель составляет всего 2 человека. Эта разница проявляется не только в самых высоких результатах, но и в диапазоне 250-280 баллов, что указывает на изменение общего статистического распределения в сторону понижения".
По его словам, в этом контексте вероятность снижения баллов по группе V также оценивается достаточно высоко:
"Учитывая, что результаты приема в группу V в основном базируются на выпускных и вступительных экзаменах, сложность на этапе выпускных экзаменов напрямую влияет на итоговые результаты. Если уровень сложности блочных экзаменов также останется таким же, как и в прошлом году, то в общих показателях баллов может наблюдаться снижение примерно на 20-50 баллов".
"Тем не менее, существуют и другие важные факторы, влияющие на итоговые результаты. Например, необходимо учитывать количество плановых мест и общие показатели абитуриентов. Для более точного прогноза решающую роль сыграет публикация официальных статистических данных Государственного экзаменационного центра. Нынешняя картина дает основания полагать, что в этом году некоторое снижение проходных баллов кажется неизбежным", - заявил он в своем комментарии.