V qrupun keçid balları enəcək
Bu həftəsonu keçiriləcək buraxılış imtahanları ərəfəsində artıq əvvəlki mərhələlərin nəticələri müəyyən tendensiyaları üzə çıxarıb. Xüsusilə son imtahanların statistikası göstərir ki, əvvəlki illərlə müqayisədə sualların çətinlik səviyyəsində artım müşahidə olunur və bu da ümumi nəticələrə birbaşa təsir edir.
Məsələ ilə bağlı Modern.az-a açıqlama verən təhsil eksperti Ramin Nurəliyevin də qeyd edib ki, yüksək bal toplayan abituriyentlərin sayında ciddi azalma var ki, bu da ümumi bal diapazonunun aşağı düşəcəyini deməyə əsas verir:
"Ümumilikdə aparılan müşahidələr göstərir ki, buraxılış imtahanlarında çətinliyin artması nəticəsində abituriyentlərin topladığı ballarda enmə tendensiyası formalaşıb. Məsələn, ötən il birinci zona üzrə 300 maksimal bal toplayanların sayı 23 nəfər olduğu halda, bu il həmin göstərici cəmi 2 nəfərdir. Bu fərq yalnız ən yüksək nəticələrdə deyil, 250-280 bal aralığında da özünü göstərir və ümumi statistik paylanmanın aşağı doğru dəyişdiyini göstərir".
Onun sözlərinə görə, bu kontekstdə V qrup üzrə də balların azalması ehtimalı kifayət qədər yüksək qiymətləndirilir:
"Nəzərə alsaq ki, V qrupda qəbul nəticələri əsasən buraxılış və qabiliyyət imtahanlarına əsaslanır, buraxılış mərhələsindəki çətinlik birbaşa yekun nəticələrə təsir edir. Əgər blok imtahanlarının çətinlik səviyyəsi də ötən illə eyni qalarsa, ümumi bal göstəricilərində təxminən 20-50 bal arasında azalma müşahidə oluna bilər".
"Bununla belə, yekun nəticələrə təsir edən digər mühüm faktorlar da var. Məsələn plan yerlərinin sayı və abituriyentlərin ümumi göstəriciləri də nəzərə alınmalıdır. Daha dəqiq proqnoz vermək üçün isə Dövlət İmtahan Mərkəzinin rəsmi statistik məlumatlarının açıqlanması həlledici rol oynayacaq. Hazırkı mənzərə isə onu deməyə əsas verir ki, bu il qəbul ballarında müəyyən qədər enmə qaçılmaz görünür" - o açqılamasında bildirib.

Cut-off scores for Group V to drop
On the eve of the graduation exams to be held this weekend, the results of previous stages have already revealed certain trends. In particular, the statistics of recent exams show an increase in the difficulty level of questions compared to previous years, which directly affects the overall results.
Education expert Ramin Nuraliyev, who commented on the matter to Modern.az, also noted that there is a significant decrease in the number of applicants scoring high marks, which suggests that the overall score range will drop:
"Overall observations show that as a result of the increased difficulty in graduation exams, there has been a downward trend in the scores obtained by applicants. For example, last year, the number of those who scored a maximum of 300 points in the first zone was 23 people, whereas this year, that figure is only 2 people. This difference is evident not only in the highest results but also in the 250-280 point range, indicating a downward shift in the overall statistical distribution."
According to him, in this context, the probability of a decrease in scores for Group V is also considered quite high:
"Considering that admission results in Group V are primarily based on graduation and aptitude exams, the difficulty in the graduation stage directly affects the final results. If the difficulty level of the block exams also remains the same as last year, a decrease of approximately 20-50 points in overall score indicators may be observed."
"However, there are other important factors affecting the final results. For example, the number of available places and the overall performance of applicants should also be taken into account. For a more accurate prediction, the disclosure of official statistical data by the State Examination Center will play a decisive role. The current situation suggests that a certain decrease in admission scores this year seems inevitable," he stated in his explanation.