Uşaqların internet təhlükəsizliyi valideynlərin narahatlığını artırır
Uşaqların internetdəki təhlükəsizliyi valideynlərin əsas narahatlıqlarından biri olaraq qalır. Məktəblilərin onlayn fəaliyyəti ilə bağlı artan risklər, valideynləri uşaqlarının internetdəki təcrübələrini daha diqqətlə izləməyə sövq edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Sinqapurda aparılan sorğular valideynlərin uşaqlarının internetdəki təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqlarını açıq şəkildə ortaya qoyur. Sorğuda iştirak edən valideynlərin təxminən 81 faizi uşaqlarının uyğunsuz məzmunla qarşılaşmasından narahat olduqlarını bildiriblər. Eyni zamanda, respondentlərin yarısından çoxu kibercinayətlərlə bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər. Bu göstəricilər, valideynlərin uşaqlarının onlayn mühitdəki təhlükəsizliyinə nə qədər önəm verdiklərini göstərir.
Mütəxəssislər, valideynlərin uşaqlarının internet istifadəsini nəzarətdə saxlamaq üçün müxtəlif vasitələrdən istifadə etmələrini tövsiyə edirlər. Bu vasitələrə, uşaqların internetə çıxışını məhdudlaşdıran proqramlar, onlayn fəaliyyəti izləyən tətbiqlər və uşaqlarla internetin təhlükələri barədə açıq söhbətlər daxildir. Valideynlər, uşaqlarını onlayn təhlükələrdən qorumaq üçün maarifləndirmə işləri aparmalı və onların internetdəki davranışlarını diqqətlə izləməlidirlər.

Безопасность детей в интернете остается одной из главных забот родителей. Возрастающие риски, связанные с онлайн-активностью школьников, побуждают родителей более внимательно следить за опытом своих детей в интернете.
Редакция сообщает, что опросы, проведенные в Сингапуре, ясно показывают обеспокоенность родителей безопасностью своих детей в интернете. Около 81 процента родителей, участвовавших в опросе, заявили, что обеспокоены тем, что их дети могут столкнуться с неприемлемым контентом. В то же время более половины респондентов выразили обеспокоенность киберпреступностью. Эти показатели демонстрируют, насколько важна для родителей безопасность их детей в онлайн-среде.
Эксперты рекомендуют родителям использовать различные средства для контроля за использованием интернета их детьми. Эти средства включают программы, ограничивающие доступ детей к интернету, приложения для отслеживания онлайн-активности и открытые беседы с детьми об опасностях интернета. Родители должны проводить просветительскую работу, чтобы защитить своих детей от онлайн-угроз, и внимательно следить за их поведением в интернете.