Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen Macarıstanın Avropa yoluna qayıtdığını bəyan edib. O, ölkənin seçimini vurğulayaraq, Avropanın da həmişə Macarıstanı seçdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, von der Leyen Macarıstanın bu addımının Birliyin ümumi güclənməsinə töhfə verdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu proses Avropa İttifaqının daxili birliyini və dayanıqlığını daha da artırır.
Bu bəyanat Avropa İttifaqının üzv ölkələr arasında əməkdaşlığı və inteqrasiyanı dərinləşdirmək istiqamətindəki səylərini əks etdirir. Birlik rəhbərliyinin fikrincə, üzv dövlətlərin birgə fəaliyyəti Avropanın beynəlxalq arenadakı mövqeyini möhkəmləndirir.
Qeyd edək ki, Macarstanın keçmiş Baş naziri Viktor Orban seçkilərdə uduzub. O rəqibi Piter Macarı təbrik edib. Orban hakimiyyəti dövründə Avropa İttifaqı ilə bir sıra problemlər yaşayıb. Xüsusilə Rusiya müharibəsi dövründə. Onun baxışı Aİ-nin baxışından fərqlənirdi.

Урсула фон дер Ляйен: Венгрия вернулась на европейский путь
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Венгрия вернулась на европейский путь. Она подчеркнула выбор страны, отметив, что Европа также всегда выбирала Венгрию.
Редакция сообщает, что фон дер Ляйен отметила, что этот шаг Венгрии способствует общему укреплению Союза. По ее словам, этот процесс еще больше увеличивает внутреннее единство и устойчивость Европейского Союза.
Это заявление отражает усилия Европейского Союза по углублению сотрудничества и интеграции между странами-членами. По мнению руководства Союза, совместная деятельность государств-членов укрепляет позиции Европы на международной арене.
Отметим, что бывший премьер-министр Венгрии Виктор Орбан проиграл выборы. Он поздравил своего соперника Петера Мадьяра. Во время своего правления Орбан столкнулся с рядом проблем с Европейским Союзом. Особенно во время войны с Россией. Его взгляды отличались от взглядов ЕС.