Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen Macarıstanın Avropa yoluna qayıtdığını bəyan edib. O, ölkənin seçimini vurğulayaraq, Avropanın da həmişə Macarıstanı seçdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, von der Leyen Macarıstanın bu addımının Birliyin ümumi güclənməsinə töhfə verdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu proses Avropa İttifaqının daxili birliyini və dayanıqlığını daha da artırır.
Bu bəyanat Avropa İttifaqının üzv ölkələr arasında əməkdaşlığı və inteqrasiyanı dərinləşdirmək istiqamətindəki səylərini əks etdirir. Birlik rəhbərliyinin fikrincə, üzv dövlətlərin birgə fəaliyyəti Avropanın beynəlxalq arenadakı mövqeyini möhkəmləndirir.
Qeyd edək ki, Macarstanın keçmiş Baş naziri Viktor Orban seçkilərdə uduzub. O rəqibi Piter Macarı təbrik edib. Orban hakimiyyəti dövründə Avropa İttifaqı ilə bir sıra problemlər yaşayıb. Xüsusilə Rusiya müharibəsi dövründə. Onun baxışı Aİ-nin baxışından fərqlənirdi.

European Commission President Ursula von der Leyen has announced that Hungary has returned to Europe's path. Emphasizing the country's choice, she stated that Europe has always chosen Hungary as well.
The editorial office reports that von der Leyen noted Hungary's step contributes to the overall strengthening of the Union. According to her, this process further enhances the internal unity and resilience of the European Union.
This statement reflects the European Union's efforts to deepen cooperation and integration among member states. According to the Union's leadership, the joint actions of member states strengthen Europe's position in the international arena.
It should be noted that Hungary's former Prime Minister Viktor Orban lost the elections. He congratulated his opponent Péter Magyar. During his time in power, Orban experienced a number of problems with the European Union, especially during the Russia-Ukraine war. His views differed from those of the EU.