Son günlər tez-tez səslənən suallardan biri budur: ailə üzvü ödənişli təhsil aldıqda ünvanlı sosial yardım dayandırıla bilərmi?
Bu isə başqa bir sual da doğurur: Ümumiyyətlə, ünvanlı sosial yardım verildiyi təqdirdə hansı situasiya baş versə, sosial yardım kəsilir?
Dövlət Sosial Müdafiə Fondu mövzu ilə bağlı Oxu.Az-ın sorğusunu cavablayıb.
Məlumatda qeyd olunub ki, ailə üzvünün ödənişli təhsil almasına görə ünvanlı dövlət sosial yardımının verilməsi dayandırılmır.
Ünvanlı sosial yardımın kəsilməsinə səbəb olacaq amillər isə belə sadalanıb:
"Ailəyə ev, mənzil (əgər bu ev və ya mənzil ailənin əmlakında və ya istifadəsində olan yeganə ev və ya mənzil deyildirsə) bağışlandıqda;
- Ailəyə nəqliyyat vasitəsi bağışlandıqda;
- Təmsilçi vəfat etdikdə;
- Sosial yardımın məbləği ailə tərəfindən ardıcıl gələn 2 (iki) ay müddətində kart hesabından götürülmədikdə;
- Sosial yardımın dayandırılmasına və məbləğinin dəyişdirilməsinə səbəb ola biləcək digər hallardan biri baş verdikdə;
- Sosial yardımın təyin olunmasına və ya məbləğinin dəyişdirilməsinə səbəb ola biləcək hallar barədə (ailənin tərkibi, əmlakı və gəliri haqqında) düzgün olmayan və ya natamam məlumat verildiyi aşkar olunduqda".

One of the frequently asked questions in recent days is this: can targeted social assistance be suspended if a family member receives paid education?
This, in turn, raises another question: In general, if targeted social assistance is provided, in which situations is it cut?
The State Social Protection Fund responded to Oxu.Az's inquiry on the matter.
The information noted that the provision of targeted state social assistance is not suspended due to a family member receiving paid education.
The factors that would lead to the discontinuation of targeted social assistance are listed as follows:
"When a house or apartment is gifted to the family (if this house or apartment is not the only house or apartment owned or used by the family);
- When a vehicle is gifted to the family;
- When the representative passes away;
- When the amount of social assistance is not withdrawn from the card account by the family for 2 (two) consecutive months;
- When one of the other circumstances that may lead to the suspension of social assistance and the change in its amount occurs;
- When it is discovered that incorrect or incomplete information has been provided regarding the circumstances that may lead to the appointment of social assistance or the change in its amount (regarding the family's composition, property, and income)".