Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanətləri ilə bağlı müzakirələr davam edir, Qərb ölkələri bu məsələdə vahid mövqe sərgiləməyə çalışırlar. Bu, Rusiya ilə gərginliyin artdığı bir dövrdə Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək və gələcək təcavüzlərin qarşısını almaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya xəbər verir ki, NATO-nun baş katibi Mark Rutte cümə günü bildirib ki, Ukrayna üçün təhlükəsizlik zəmanətləri sazişi iki qatdan ibarət olacaq: Ukrayna ordusunun gücləndirilməsi və ABŞ və Avropadan gələcək təcavüz halında Rusiyanı çəkindirməyə yönəlmiş öhdəliklər. Rutte qeyd edib ki, bu yanaşma Ukraynanın müdafiəsinə uzunmüddətli dəstək təmin etməyi nəzərdə tutur. Sazişin detalları hələ də müzakirə olunur, lakin əsas məqsəd Ukraynanın təhlükəsizliyini möhkəmləndirməkdir. Bu, həmçinin, Rusiya ilə gərginliyin azaldılmasına və regionda sabitliyin təmin olunmasına xidmət edəcək.
Təhlükəsizlik zəmanətləri sazişinin detalları hələ də dəqiqləşdirilir, lakin əsas məqsəd Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini artırmaq və gələcək təcavüzlərin qarşısını almaqdır. Bu, həmçinin, Rusiya ilə gərginliyin azaldılmasına və regionda sabitliyin təmin olunmasına xidmət edəcək. Sazişin imzalanması Ukraynanın NATO-ya üzvlüyü yolunda mühüm addım ola bilər.

Discussions on security guarantees for Ukraine are ongoing, with Western countries striving to present a unified position on this issue. This aims to strengthen Ukraine's defense capabilities and prevent future aggressions during a period of escalating tensions with Russia.
Redaksiya reports that NATO Secretary General Mark Rutte stated on Friday that the security guarantees agreement for Ukraine will consist of two parts: strengthening the Ukrainian army and commitments from the US and Europe aimed at deterring Russia in the event of future aggression. Rutte noted that this approach aims to provide long-term support for Ukraine's defense. The details of the agreement are still being discussed, but the main goal is to strengthen Ukraine's security. This will also serve to reduce tensions with Russia and ensure stability in the region.
The details of the security guarantees agreement are still being finalized, but the main goal is to increase Ukraine's defense capabilities and prevent future aggressions. This will also serve to reduce tensions with Russia and ensure stability in the region. The signing of the agreement could be an important step on Ukraine's path to NATO membership.