Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanətləri ilə bağlı müzakirələr davam edir, Qərb ölkələri bu məsələdə vahid mövqe sərgiləməyə çalışırlar. Bu, Rusiya ilə gərginliyin artdığı bir dövrdə Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək və gələcək təcavüzlərin qarşısını almaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya xəbər verir ki, NATO-nun baş katibi Mark Rutte cümə günü bildirib ki, Ukrayna üçün təhlükəsizlik zəmanətləri sazişi iki qatdan ibarət olacaq: Ukrayna ordusunun gücləndirilməsi və ABŞ və Avropadan gələcək təcavüz halında Rusiyanı çəkindirməyə yönəlmiş öhdəliklər. Rutte qeyd edib ki, bu yanaşma Ukraynanın müdafiəsinə uzunmüddətli dəstək təmin etməyi nəzərdə tutur. Sazişin detalları hələ də müzakirə olunur, lakin əsas məqsəd Ukraynanın təhlükəsizliyini möhkəmləndirməkdir. Bu, həmçinin, Rusiya ilə gərginliyin azaldılmasına və regionda sabitliyin təmin olunmasına xidmət edəcək.
Təhlükəsizlik zəmanətləri sazişinin detalları hələ də dəqiqləşdirilir, lakin əsas məqsəd Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini artırmaq və gələcək təcavüzlərin qarşısını almaqdır. Bu, həmçinin, Rusiya ilə gərginliyin azaldılmasına və regionda sabitliyin təmin olunmasına xidmət edəcək. Sazişin imzalanması Ukraynanın NATO-ya üzvlüyü yolunda mühüm addım ola bilər.

Продолжаются обсуждения относительно гарантий безопасности для Украины, западные страны стремятся занять единую позицию по этому вопросу. Это направлено на укрепление обороноспособности Украины и предотвращение будущих агрессий в период усиления напряженности с Россией.
Редакция сообщает, что генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил в пятницу, что соглашение о гарантиях безопасности для Украины будет состоять из двух частей: укрепление украинской армии и обязательства со стороны США и Европы, направленные на сдерживание России в случае будущей агрессии. Рютте отметил, что такой подход предусматривает долгосрочную поддержку обороны Украины. Детали соглашения все еще обсуждаются, но основная цель — укрепить безопасность Украины. Это также послужит снижению напряженности с Россией и обеспечению стабильности в регионе.
Детали соглашения о гарантиях безопасности все еще уточняются, но основная цель — повысить обороноспособность Украины и предотвратить будущие агрессии. Это также послужит снижению напряженности с Россией и обеспечению стабильности в регионе. Подписание соглашения может стать важным шагом на пути Украины к членству в НАТО.