Ukraynanın Aİ üzvlüyü: Avropa konkret tarix verməyə hazır deyil
Avropa İttifaqına (Aİ) üzvlük məsələsi Ukrayna üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Lakin, bu prosesin nə qədər sürətlə baş verəcəyi və konkret tarixlərin müəyyən edilməsi ilə bağlı hələ də müəyyən qeyri-müəyyənliklər mövcuddur. Bu məsələ, Ukraynanın Aİ-yə üzvlük prosesinin gələcəyi ilə bağlı müzakirələrin mərkəzində dayanır.
Redaksiya xəbər verir ki, "Reuters" agentliyinin məlumatına görə, Ukraynanın 2027-ci ildə Aİ-yə daxil olması, son aylarda ABŞ, Ukrayna və Aİ tərəfindən hazırlanan 20 bəndlik sülh planında nəzərdə tutulmuşdu. Lakin, bir çox Avropa paytaxtlarında bu tarix tamamilə qeyri-real hesab olunur, çünki Aİ-yə üzvlük, namizəd ölkənin Aİ standartlarına uyğunlaşması sahəsindəki nailiyyətlərinə əsaslanan uzun bir proses kimi qiymətləndirilir.
"UNİAN"ın yazdığına görə, Polşanın xarici işlər naziri Radoslav Sikorski, Ukraynadakı müharibənin nəticəsinin ilk əyilən tərəfin müəyyən edəcəyinə inandığını bildirmişdi. Ukrayna, cəbhədə üstün düşmən qüvvələrini uğurla saxlayır, Qərbdən yardım alır və enerji terroruna boyun əymir. Nəticədə, məsələ Rusiyanın nə vaxt əyiləcəyinə gəlib çıxır.
Avropa hökumətləri, Kiyevin israrlı çağırışlarına baxmayaraq, Ukraynaya Aİ-yə üzvlük üçün konkret bir tarix təyin etməyə hazır deyil. Bu barədə Aİ-nin xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Kaja Kallas "Reuters"ə istinadən bildirib. Kallas, Münhen Təhlükəsizlik Konfransında çıxış edərkən, "Bəli, biz başa düşürük ki, Ukrayna Aİ-də lazımdır və mən bir çox dövlət başçıları ilə danışanda, konkret bir tarix qəbul etməyə hazır olmadıqları təəssüratı yaranır" dedi. O əlavə etdi ki, "Mənə elə gəlir ki, üzv dövlətlər konkret bir tarix verməyə hazır deyil. Hələ çox iş görülməlidir".
Eyni zamanda, Latviya prezidenti Edqars Rinkeviçs, müharibə bitməyənə qədər Ukraynanın Aİ üzvü ola bilməyəcəyini qeyd etdi və onun fikrincə, Rusiya hələlik sülhə hazır deyil. Rinkeviçs, Kaja Kallasın fikri ilə razılaşdı. Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin çağırışlarına baxmayaraq, avropalılar ukraynalılardan səbirli olmağı və prosedurlara riayət etməyi tələb edirlər.

Членство Украины в ЕС: Европа не готова назвать конкретную дату
Вопрос членства Украины в Европейском союзе (ЕС) имеет большое значение. Однако до сих пор существуют определенные неопределенности относительно того, насколько быстрым будет этот процесс и когда будут установлены конкретные сроки. Этот вопрос находится в центре обсуждений о будущем процессе вступления Украины в ЕС.
Как сообщает Redaksiya, по данным агентства "Reuters", вступление Украины в ЕС в 2027 году было предусмотрено в 20-пунктовом плане мира, подготовленном в последние месяцы США, Украиной и ЕС. Однако во многих европейских столицах эта дата считается совершенно нереалистичной, поскольку членство в ЕС оценивается как длительный процесс, основанный на достижениях страны-кандидата в области адаптации к стандартам ЕС.
Как пишет "УНИАН", министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский заявил, что верит в то, что исход войны в Украине определит, кто первым уступит. Украина успешно сдерживает превосходящие силы противника на фронте, получает помощь с Запада и не поддается энергетическому террору. В результате вопрос сводится к тому, когда уступит Россия.
Европейские правительства, несмотря на настойчивые призывы Киева, не готовы назначить Украине конкретную дату для вступления в ЕС. Об этом сообщила глава внешнеполитического ведомства ЕС Кая Каллас со ссылкой на "Reuters". Выступая на Мюнхенской конференции по безопасности, Каллас сказала: "Да, мы понимаем, что Украина нужна в ЕС, и когда я разговариваю со многими главами государств, создается впечатление, что они не готовы принять конкретную дату". Она добавила: "Мне кажется, что государства-члены не готовы назвать конкретную дату. Еще предстоит проделать большую работу".
В то же время президент Латвии Эдгарс Ринкевичс отметил, что Украина не сможет стать членом ЕС до окончания войны, и, по его мнению, Россия пока не готова к миру. Ринкевичс согласился с мнением Каи Каллас. Несмотря на призывы президента Украины Владимира Зеленского, европейцы требуют от украинцев терпения и соблюдения процедур.