Ukrayna ərazisindəki enerji infrastrukturuna qarşı davam edən hücumlar, ölkənin müxtəlif bölgələrindəki müəssisələrə ciddi ziyan vurmaqda davam edir. Bu hücumlar, həm mülki əhalinin həyatını təhlükəyə atır, həm də iqtisadiyyata mənfi təsir göstərir. Son hadisələr, münaqişənin enerji sektoruna təsirinin daha da dərinləşdiyini göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya Silahlı Qüvvələri Dnepropetrovsk vilayətindəki DTEK mədəninə zərbə endirib. Şirkətin teleqram kanalında yayımlanan məlumata görə, hücum nəticəsində mədənə ziyan dəyib. Şirkətin açıqlamasında, "Rusiya Dnepropetrovsk vilayətindəki DTEK mədəninə yenidən hücum edib" deyilir.
Məlumatda qeyd olunur ki, hücum anında 496 mədən işçisi yeraltında olub və onların hamısı səthə çıxarılıb, heç bir itki qeydə alınmayıb. Şirkət, son iki ay ərzində Rusiya Silahlı Qüvvələri tərəfindən DTEK-in kömür zavodlarına qarşı həyata keçirilən yeddinci genişmiqyaslı hücum olduğunu bildirib. Həmçinin, oktyabrın 19-da həmin mədənin "Geranium"larla vurulduğu da qeyd olunur. Hərbi müxbir Yuri Kotenokun verdiyi məlumata görə, Ternovskaya mədəni ərazisindəki elektrik yarımstansiyasına zərbə endirilib. Mədən, Ukrayna elektrik stansiyalarını kömürlə təmin edən "DTEK Pavlogradugol" kömür hasilatı şirkətinə aiddir.

Attacks on Ukraine's energy infrastructure continue, damage is extensive
Ongoing attacks against energy infrastructure in Ukraine continue to cause serious damage to facilities in various regions of the country. These attacks not only endanger the lives of civilians but also negatively impact the economy. Recent events indicate a further deepening of the conflict's impact on the energy sector.
Redaksiya reports that the Russian Armed Forces struck a DTEK mine in Dnepropetrovsk province. According to information published on the company's Telegram channel, the mine was damaged as a result of the attack. The company's statement reads, "Russia has once again attacked a DTEK mine in Dnepropetrovsk province."
The report notes that at the time of the attack, 496 miners were underground, and all of them were brought to the surface; no casualties were recorded. The company stated that this was the seventh large-scale attack carried out by the Russian Armed Forces against DTEK's coal plants in the last two months. It is also noted that the same mine was hit with "Geraniums" on October 19. According to military correspondent Yuri Kotenok, an electrical substation in the Ternovskaya mine area was struck. The mine belongs to "DTEK Pavlogradugol," a coal mining company that supplies coal to Ukrainian power plants.