Ukrayna ərazisindəki enerji infrastrukturuna qarşı davam edən hücumlar, ölkənin müxtəlif bölgələrindəki müəssisələrə ciddi ziyan vurmaqda davam edir. Bu hücumlar, həm mülki əhalinin həyatını təhlükəyə atır, həm də iqtisadiyyata mənfi təsir göstərir. Son hadisələr, münaqişənin enerji sektoruna təsirinin daha da dərinləşdiyini göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya Silahlı Qüvvələri Dnepropetrovsk vilayətindəki DTEK mədəninə zərbə endirib. Şirkətin teleqram kanalında yayımlanan məlumata görə, hücum nəticəsində mədənə ziyan dəyib. Şirkətin açıqlamasında, "Rusiya Dnepropetrovsk vilayətindəki DTEK mədəninə yenidən hücum edib" deyilir.
Məlumatda qeyd olunur ki, hücum anında 496 mədən işçisi yeraltında olub və onların hamısı səthə çıxarılıb, heç bir itki qeydə alınmayıb. Şirkət, son iki ay ərzində Rusiya Silahlı Qüvvələri tərəfindən DTEK-in kömür zavodlarına qarşı həyata keçirilən yeddinci genişmiqyaslı hücum olduğunu bildirib. Həmçinin, oktyabrın 19-da həmin mədənin "Geranium"larla vurulduğu da qeyd olunur. Hərbi müxbir Yuri Kotenokun verdiyi məlumata görə, Ternovskaya mədəni ərazisindəki elektrik yarımstansiyasına zərbə endirilib. Mədən, Ukrayna elektrik stansiyalarını kömürlə təmin edən "DTEK Pavlogradugol" kömür hasilatı şirkətinə aiddir.

Атаки на энергетическую инфраструктуру в Украине продолжаются, ущерб значителен
Продолжающиеся атаки на энергетическую инфраструктуру на территории Украины продолжают наносить серьезный ущерб предприятиям в различных регионах страны. Эти атаки угрожают жизни мирного населения и негативно влияют на экономику. Последние события показывают, что влияние конфликта на энергетический сектор углубляется.
Редакция сообщает, что Вооруженные силы России нанесли удар по шахте ДТЭК в Днепропетровской области. Согласно информации, опубликованной в Telegram-канале компании, в результате атаки шахта получила повреждения. В заявлении компании говорится: "Россия вновь атаковала шахту ДТЭК в Днепропетровской области".
В сообщении отмечается, что на момент атаки под землей находились 496 шахтеров, и все они были выведены на поверхность, потерь не зафиксировано. Компания заявила, что это седьмая крупномасштабная атака, осуществленная Вооруженными силами России против угольных предприятий ДТЭК за последние два месяца. Также отмечается, что 19 октября эта же шахта была поражена "Геранями". По данным военного корреспондента Юрия Котенка, удар был нанесен по электрической подстанции на территории Терновской шахты. Шахта принадлежит угледобывающей компании "ДТЭК Павлоградуголь", которая обеспечивает углем украинские электростанции.