Ukraynada müharibənin təsirləri həm də əczaçılıq sektorunda özünü göstərir. Əhalinin dərman preparatlarına çıxış imkanları bəzi bölgələrdə ciddi şəkildə məhdudlaşıb, bu da vəziyyətin daha da gərginləşməsinə səbəb olur. Xüsusilə, münaqişənin nisbətən sakit olduğu ərazilərdə də aptek çatışmazlığı müşahidə olunur.
Redaksiya məlumat verir ki, Ukraynada 905 yaşayış məntəqəsində aptek məntəqələri mövcud deyil. Bu barədə "Farmasevt Praktik" jurnalına müsahibəsində icraçı direktor bildirib. Bu, əhalinin tibbi xidmətlərə və zəruri dərmanlara çıxışını çətinləşdirir. Mütəxəssislər bu problemin müxtəlif səbəblərdən qaynaqlandığını qeyd edirlər. Bunlara təchizat zəncirindəki problemlər, müharibə şəraitində apteklərin bağlanması və ya dağılması, eləcə də əczaçı kadrların çatışmazlığı daxildir.
Vəziyyətin düzəldilməsi üçün hökumət tərəfindən müxtəlif tədbirlər görülür. Bunlara apteklərin yenidən açılmasına dəstək, dərman preparatlarının çatdırılmasının təmin edilməsi və əczaçıların təlimi daxildir. Lakin, bu tədbirlərin effektivliyi hələ ki, kifayət qədər deyil və problem öz aktuallığını qoruyur. Əhalinin dərman preparatlarına çıxışının təmin edilməsi, müharibə şəraitində həyati əhəmiyyət kəsb edir.

В Украине наблюдается кризис нехватки лекарств
Последствия войны в Украине проявляются и в фармацевтическом секторе. Доступ населения к лекарственным препаратам в некоторых регионах серьезно ограничен, что приводит к дальнейшему обострению ситуации. В частности, нехватка аптек наблюдается даже в относительно спокойных районах конфликта.
Редакция сообщает, что в 905 населенных пунктах Украины отсутствуют аптечные пункты. Об этом заявил исполнительный директор в интервью журналу "Фармацевт Практик". Это затрудняет доступ населения к медицинским услугам и необходимым лекарствам. Специалисты отмечают, что эта проблема вызвана различными причинами, включая проблемы в цепочке поставок, закрытие или разрушение аптек в условиях войны, а также нехватку фармацевтического персонала.
Для исправления ситуации правительством принимаются различные меры, включая поддержку повторного открытия аптек, обеспечение доставки лекарственных препаратов и обучение фармацевтов. Однако эффективность этих мер пока недостаточна, и проблема сохраняет свою актуальность. Обеспечение доступа населения к лекарственным препаратам имеет жизненно важное значение в условиях войны.