Ukrayna vətəndaşları ödənişsiz səyahət edəcəklər: Yeni proqram
Ukrayna hökuməti, vətəndaşların ölkə daxilində pulsuz səyahət etməsinə imkan verən yeni bir proqram hazırlayır. Bu təşəbbüs, Ukrayna vətəndaşlarına dəmir yolu ilə 3 min kilometrə qədər pulsuz səyahət etmək imkanı verəcək. Bu addım, ölkənin dəmir yolu sisteminin istifadəsinin artırılmasına və vətəndaşların səyahət imkanlarının genişləndirilməsinə yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, "Ukrzaliznıtsya" müşahidə şurasının sədr müavini Sergey Leşenko, bu proqramın yalnız vaqonların yarıboş olduğu dövrlərdə tətbiq olunacağını qeyd etdi. Bu o deməkdir ki, ukraynalılar, "UZ-3000" proqramı çərçivəsində pik dövrlərdə pulsuz qatarlardan istifadə edə bilməyəcəklər. "Ukrzaliznıtsya" nümayəndələri, hər bir istifadəçi üçün dördə qədər səfər və ya iki gediş-dönüş səfəri ilə məhdudlaşdırılacağını bildirdilər. Lakin bu say dəyişə bilər. Bilet yalnız özünüz və uşaqlarınız üçün alınacaq ki, spekulyasiyanın qarşısı alınsın.
Pulsuz kilometr proqramı yalnız plaskart və kupe biletləri üçün nəzərdə tutulub. Premium seqmentdə pulsuz kilometrlər nəzərdə tutulmur. Əksinə, premium seqmentdə "dinamik qiymətqoyma və əlavə qazanc imkanları" nəzərdə tutulur. "Ukrzaliznıtsya" idarə heyətinin sədri, bu proqramın maliyyələşdirilməsinin dövlət büdcəsindən deyil, premium seqment biletlərinin qiymətlərinin yenidən nəzərdən keçirilməsi hesabına həyata keçiriləcəyini vurğuladı. Onun sözlərinə görə, ən pis halda proqram şirkətə 400 milyon qrivna gəlirə başa gələcək. Kilometrlərdən istifadə mobil tətbiqdə izlənilə biləcək. Həmçinin, tətbiqdə insanın olduğu cari şəhərdən bu kilometrlərlə gedilə biləcək istiqamətlər üçün məsləhətlər yaratmaq planlaşdırılır. Şirkət nümayəndəsi əlavə etdi ki, premium seqmentdə qiymətləri "birbaşa" qaldırmaq deyil, müəyyən bir indeksləşdirmə və ya dinamik qiymətqoyma aparmaq lazımdır, bu dəyişikliklər yetişib və lazımdır.
Dövlət "Ukrzaliznıtsya", yeni "UZ-3000" proqramının pilot layihəsini artıq dekabrın 1-də ukraynalılar üçün başlatmağı planlaşdırır. Proqram qış mövsümünə hesablanıb və bir sıra məhdudiyyətlərə malik olacaq. Bundan əlavə, idarə heyətinin sədri, hazırda plaskartın orta dəyərinin 374 qrivna olduğunu qeyd etdi. Onun bazar maya dəyəri isə şirkətə 1000 qrivnadan çox başa gəlir. Bu proqramın əsas məqsədi, dəmir yolu nəqliyyatından istifadəni artırmaq və vətəndaşların səyahət imkanlarını genişləndirməkdir.

Граждане Украины будут путешествовать бесплатно: Новая программа
Правительство Украины разрабатывает новую программу, которая позволит гражданам бесплатно путешествовать по стране. Эта инициатива предоставит гражданам Украины возможность бесплатно проехать до 3 тысяч километров по железной дороге. Этот шаг направлен на увеличение использования железнодорожной системы страны и расширение возможностей граждан для путешествий.
Редакция сообщает, что заместитель председателя наблюдательного совета "Укрзализныци" Сергей Лещенко отметил, что эта программа будет применяться только в периоды, когда вагоны полупустые. Это означает, что украинцы не смогут пользоваться бесплатными поездами в пиковые периоды в рамках программы "УЗ-3000". Представители "Укрзализныци" заявили, что для каждого пользователя будет установлено ограничение до четырех поездок или двух поездок туда и обратно. Однако это количество может измениться. Билет можно будет приобрести только для себя и своих детей, чтобы предотвратить спекуляцию.
Программа бесплатных километров предусмотрена только для билетов в плацкарт и купе. В премиум-сегменте бесплатные километры не предусмотрены. Напротив, в премиум-сегменте предусматриваются "динамическое ценообразование и дополнительные возможности для заработка". Председатель правления "Укрзализныци" подчеркнул, что финансирование этой программы будет осуществляться не за счет государственного бюджета, а за счет пересмотра цен на билеты премиум-сегмента. По его словам, в худшем случае программа обойдется компании в 400 миллионов гривен дохода. Использование километров можно будет отслеживать в мобильном приложении. Также планируется создать в приложении рекомендации по направлениям, куда можно будет отправиться с текущего города, где находится человек, используя эти километры. Представитель компании добавил, что в премиум-сегменте нужно не "напрямую" повышать цены, а проводить определенную индексацию или динамическое ценообразование, эти изменения назрели и необходимы.
Государственная "Укрзализныця" планирует запустить пилотный проект новой программы "УЗ-3000" для украинцев уже 1 декабря. Программа рассчитана на зимний сезон и будет иметь ряд ограничений. Кроме того, председатель правления отметил, что средняя стоимость плацкарта в настоящее время составляет 374 гривны. При этом его рыночная себестоимость обходится компании более чем в 1000 гривен. Основная цель этой программы — увеличить использование железнодорожного транспорта и расширить возможности граждан для путешествий.