Ukrayna Silahlı Qüvvələri son günlər Rusiya ərazisində, xüsusilə Volqoqrad istiqamətində bir sıra zərbələr endirib. Bu hücumlar, Rusiya ordusunun müdafiə sistemlərində müəyyən boşluqlar aşkar edərək, hərbi infrastrukturuna ziyan vurmağa yönəlib. Bu əməliyyatlar, həmçinin, Rusiya tərəfindən NATO ilə müharibə üçün hazırlanan sursat ehtiyatlarına zərbə vurmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya xəbər verir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin ehtiyatda olan polkovniki, təlimatçı-pilot Roman Svitan "Radio NV" efirində çıxış edərək, son günlərdə baş verən hadisələri şərh edib. O bildirib ki, Ukrayna müdafiə qüvvələri, ehtimal ki, Rusiya ordusunun ön xəttindəki hava hücumundan müdafiə sistemlərində müəyyən bir dəhliz yaradıblar. Bu dəhlizdən istifadə edərək, son üç gündə Volqoqrad istiqamətində əməliyyatlar həyata keçirilib.
Svitanın sözlərinə görə, ilk zərbə "Flamingo" tipli dronlar və raketlərdən istifadə etməklə Kapustin Yar ərazisinə endirilib. Daha sonra isə Volqoqrad neft emalı zavoduna zərbə endirilib. Ehtimal olunur ki, bu hücumlar da eyni dəhlizdən istifadə etməklə həyata keçirilib. Silahlanma üzrə ekspert İvan Kiriçevski, Ukrayna qüvvələrinin Kotlubanda yerləşən QRAU-ya (Raket və Artilleriya İdarəsi) zərbə endirməsi barədə danışarkən, Ukrayna müdafiəçilərinin Rusiya Federasiyasının NATO ilə müharibə üçün hazırlaya biləcəyi sursat ehtiyatlarını məhv etdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, hücum nəticəsində "rusların mərmilər üzrə ehtiyat yaratma dinamikası çox əlverişsiz hala gəlib".
Hərbi ekspert Yevgeni Dikiy isə qeyd edib ki, Rusiya Federasiyası bu cür anbarlarda yüz minlərlə, bəzən isə milyonlarla mərmi saxlayır. O bildirib ki, əvvəlki hücumlardan sonra düşmən bu cür anbarları qorumağa başlayıb. Lakin hava hücumundan müdafiə sistemləri dronlara qarşı mübarizə üçün nəzərdə tutulub, qanadlı raketlərə qarşı deyil. Dikiy vurğulayıb ki, Kotlubanda Rusiya Federasiyasının ən güclü QRAU arsenalı yerləşir. Bu arsenalda minlərlə ton raket, partlayıcı maddə və sursat, xüsusilə də Volqoqrad-Rostov zəncirində istifadə olunan sursatlar saxlanılır. Ekspert qeyd edib ki, hücumdan sonra Volqoqrad neft emalı zavodu fəaliyyətini dayandırıb. Onun sözlərinə görə, zavoda, xüsusilə də raket silahlarından istifadə etməklə hücum edilə bilərdi, lakin əsas zərbə vasitəsi dronlar olub.
Roman Svitanın sözlərinə görə, yüzdən çox dron uçurulub və ruslar onların vurulduğunu iddia ediblər. Lakin ən azı bir neçə onlarla dron keçərək, ən böyük neft emalı zavodlarından birində texnologiyanı dayandırıb. Eyni zamanda, fevralın 12-nə keçən gecə, ehtimal ki, eyni dəhlizdən istifadə edərək, raketlər Volqoqrada yaxın ərazidə yerləşən Kotluban qəsəbəsinə hücum edib. Bu hücum nəticəsində Kotlubanda yerləşən QRAU arsenalına zərbə endirilib.

Вооруженные силы Украины за последние дни нанесли ряд ударов по территории России, особенно в направлении Волгограда. Эти атаки направлены на выявление определенных пробелов в российских системах обороны и нанесение ущерба военной инфраструктуре. Эти операции также направлены на поражение запасов боеприпасов, которые Россия готовит для войны с НАТО.
Redaksiya сообщает, что полковник в отставке Вооруженных сил Украины, летчик-инструктор Роман Свитан в эфире «Радио NV» прокомментировал последние события. Он заявил, что украинские силы обороны, вероятно, создали определенный коридор в системах противовоздушной обороны на переднем крае российской армии. Используя этот коридор, в течение последних трех дней проводились операции в направлении Волгограда.
По словам Свитана, первый удар был нанесен по району Капустин Яр с использованием дронов типа «Фламинго» и ракет. Затем был нанесен удар по Волгоградскому нефтеперерабатывающему заводу. Предполагается, что эти атаки также были осуществлены с использованием того же коридора. Эксперт по вооружениям Иван Киричевский, говоря об ударе украинских сил по ГРАУ (Главное ракетно-артиллерийское управление) в Котлубани, отметил, что украинские защитники уничтожили запасы боеприпасов, которые Российская Федерация может готовить для войны с НАТО. По его словам, в результате атаки «динамика создания Россией запасов снарядов стала очень неблагоприятной».
Военный эксперт Евгений Дикий отметил, что Российская Федерация хранит в таких складах сотни тысяч, а иногда и миллионы снарядов. Он заявил, что после предыдущих атак противник начал охранять такие склады. Однако системы противовоздушной обороны предназначены для борьбы с дронами, а не с крылатыми ракетами. Дикий подчеркнул, что в Котлубани находится самый мощный арсенал ГРАУ Российской Федерации. В этом арсенале хранятся тысячи тонн ракет, взрывчатых веществ и боеприпасов, особенно тех, которые используются в цепочке Волгоград-Ростов. Эксперт отметил, что после атаки Волгоградский нефтеперерабатывающий завод остановил свою деятельность. По его словам, завод мог быть атакован, в частности, с использованием ракетного оружия, но основным средством поражения были дроны.
По словам Романа Свитана, было запущено более ста дронов, и россияне утверждали, что они были сбиты. Однако, по крайней мере, несколько десятков дронов прорвались и остановили работу на одном из крупнейших нефтеперерабатывающих заводов. Одновременно, в ночь на 12 февраля, вероятно, используя тот же коридор, ракеты атаковали поселок Котлубань, расположенный недалеко от Волгограда. В результате этой атаки был нанесен удар по арсеналу ГРАУ, расположенному в Котлубани.