Ukrayna Silahlı Qüvvələri son günlər Rusiya ərazisində, xüsusilə Volqoqrad istiqamətində bir sıra zərbələr endirib. Bu hücumlar, Rusiya ordusunun müdafiə sistemlərində müəyyən boşluqlar aşkar edərək, hərbi infrastrukturuna ziyan vurmağa yönəlib. Bu əməliyyatlar, həmçinin, Rusiya tərəfindən NATO ilə müharibə üçün hazırlanan sursat ehtiyatlarına zərbə vurmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya xəbər verir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin ehtiyatda olan polkovniki, təlimatçı-pilot Roman Svitan "Radio NV" efirində çıxış edərək, son günlərdə baş verən hadisələri şərh edib. O bildirib ki, Ukrayna müdafiə qüvvələri, ehtimal ki, Rusiya ordusunun ön xəttindəki hava hücumundan müdafiə sistemlərində müəyyən bir dəhliz yaradıblar. Bu dəhlizdən istifadə edərək, son üç gündə Volqoqrad istiqamətində əməliyyatlar həyata keçirilib.
Svitanın sözlərinə görə, ilk zərbə "Flamingo" tipli dronlar və raketlərdən istifadə etməklə Kapustin Yar ərazisinə endirilib. Daha sonra isə Volqoqrad neft emalı zavoduna zərbə endirilib. Ehtimal olunur ki, bu hücumlar da eyni dəhlizdən istifadə etməklə həyata keçirilib. Silahlanma üzrə ekspert İvan Kiriçevski, Ukrayna qüvvələrinin Kotlubanda yerləşən QRAU-ya (Raket və Artilleriya İdarəsi) zərbə endirməsi barədə danışarkən, Ukrayna müdafiəçilərinin Rusiya Federasiyasının NATO ilə müharibə üçün hazırlaya biləcəyi sursat ehtiyatlarını məhv etdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, hücum nəticəsində "rusların mərmilər üzrə ehtiyat yaratma dinamikası çox əlverişsiz hala gəlib".
Hərbi ekspert Yevgeni Dikiy isə qeyd edib ki, Rusiya Federasiyası bu cür anbarlarda yüz minlərlə, bəzən isə milyonlarla mərmi saxlayır. O bildirib ki, əvvəlki hücumlardan sonra düşmən bu cür anbarları qorumağa başlayıb. Lakin hava hücumundan müdafiə sistemləri dronlara qarşı mübarizə üçün nəzərdə tutulub, qanadlı raketlərə qarşı deyil. Dikiy vurğulayıb ki, Kotlubanda Rusiya Federasiyasının ən güclü QRAU arsenalı yerləşir. Bu arsenalda minlərlə ton raket, partlayıcı maddə və sursat, xüsusilə də Volqoqrad-Rostov zəncirində istifadə olunan sursatlar saxlanılır. Ekspert qeyd edib ki, hücumdan sonra Volqoqrad neft emalı zavodu fəaliyyətini dayandırıb. Onun sözlərinə görə, zavoda, xüsusilə də raket silahlarından istifadə etməklə hücum edilə bilərdi, lakin əsas zərbə vasitəsi dronlar olub.
Roman Svitanın sözlərinə görə, yüzdən çox dron uçurulub və ruslar onların vurulduğunu iddia ediblər. Lakin ən azı bir neçə onlarla dron keçərək, ən böyük neft emalı zavodlarından birində texnologiyanı dayandırıb. Eyni zamanda, fevralın 12-nə keçən gecə, ehtimal ki, eyni dəhlizdən istifadə edərək, raketlər Volqoqrada yaxın ərazidə yerləşən Kotluban qəsəbəsinə hücum edib. Bu hücum nəticəsində Kotlubanda yerləşən QRAU arsenalına zərbə endirilib.

Ukraine's Armed Forces have carried out a series of strikes on Russian territory in recent days, particularly in the Volgograd direction. These attacks aim to identify certain gaps in the Russian army's defense systems and damage its military infrastructure. These operations also aim to strike ammunition reserves being prepared by Russia for a war with NATO.
Redaksiya reports that Roman Svitan, a retired colonel and instructor pilot of the Ukrainian Armed Forces, commented on the recent events on "Radio NV." He stated that Ukraine's defense forces have likely created a corridor in the air defense systems on the front lines of the Russian army. Using this corridor, operations have been carried out in the Volgograd direction over the past three days.
According to Svitan, the first strike was on the Kapustin Yar area using "Flamingo" type drones and missiles. Subsequently, the Volgograd oil refinery was struck. It is assumed that these attacks were also carried out using the same corridor. Ivan Kirichevsky, an arms expert, noted that by striking the GRAU (Main Rocket and Artillery Directorate) located in Kotluban, Ukrainian defenders destroyed ammunition reserves that the Russian Federation could be preparing for a war with NATO. He stated that as a result of the attack, "the dynamics of the Russians creating ammunition reserves have become very unfavorable."
Military expert Yevhen Dikiy noted that the Russian Federation stores hundreds of thousands, sometimes millions, of shells in such depots. He stated that after previous attacks, the enemy began to protect such depots. However, air defense systems are designed to combat drones, not cruise missiles. Dikiy emphasized that Kotluban houses the Russian Federation's most powerful GRAU arsenal. This arsenal stores thousands of tons of missiles, explosives, and ammunition, particularly those used in the Volgograd-Rostov chain. The expert noted that after the attack, the Volgograd oil refinery ceased operations. According to him, the refinery could have been attacked, especially with missile weapons, but the primary means of attack were drones.
According to Roman Svitan, over a hundred drones were launched, and the Russians claimed to have shot them down. However, at least several dozen drones penetrated and halted operations at one of the largest oil refineries. Simultaneously, on the night of February 12, likely using the same corridor, missiles attacked the town of Kotluban, located near Volgograd. As a result of this attack, the GRAU arsenal in Kotluban was struck.