Ukrayna: Çin Rusiyaya kəşfiyyat məlumatı ötürür
Ukrayna Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəsmisi Oleh Aleksandrov bildirib ki, Çin Rusiyaya Ukrayna ərazisində raket hücumlarını daha dəqiq həyata keçirmək üçün kəşfiyyat məlumatı ötürür. Onun sözlərinə görə, Pekin Moskva ilə peyk məlumatlarının paylaşılması sahəsində sıx əməkdaşlıq edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Aleksandrov Ukrinform agentliyinə açıqlamasında Çinlə Rusiya arasında “Ukrayna ərazisində strateji hədəflərin müəyyənləşdirilməsi və izlənməsi məqsədilə peyk kəşfiyyatı üzrə yüksək səviyyəli əməkdaşlıq” olduğunu deyib. O, bu obyektlərin bir hissəsinin xarici sərmayədarlara məxsus olduğunu da əlavə edib.
Bu ilin avqustunda Rusiyanın Qərbi Zakarpatya bölgəsində ABŞ-a məxsus zavodu vurduğu hücum nəticəsində 15 nəfər yaralanmışdı. Prezident Vladimir Zelenski daha əvvəl Çinin Rusiyaya silah və barıt tədarük etdiyini, hətta bəzi silahların Rusiya ərazisində istehsal olunduğunu açıqlamışdı.

Oleh Aleksandrov, an official from Ukraine's Foreign Intelligence Service, stated that China is providing intelligence to Russia to enable more precise missile attacks on Ukrainian territory. According to him, Beijing is closely cooperating with Moscow in the sharing of satellite data.
The editorial office reports that Aleksandrov told Ukrinform agency that there is “high-level cooperation in satellite intelligence between China and Russia for the purpose of identifying and tracking strategic targets on Ukrainian territory.” He added that some of these facilities belong to foreign investors.
In August this year, 15 people were injured as a result of a Russian attack on a US-owned factory in the Western Transcarpathia region. President Volodymyr Zelenskyy had previously stated that China was supplying weapons and gunpowder to Russia, and that some weapons were even being produced on Russian territory.