Ukrayna: Çin Rusiyaya kəşfiyyat məlumatı ötürür
Ukrayna Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəsmisi Oleh Aleksandrov bildirib ki, Çin Rusiyaya Ukrayna ərazisində raket hücumlarını daha dəqiq həyata keçirmək üçün kəşfiyyat məlumatı ötürür. Onun sözlərinə görə, Pekin Moskva ilə peyk məlumatlarının paylaşılması sahəsində sıx əməkdaşlıq edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Aleksandrov Ukrinform agentliyinə açıqlamasında Çinlə Rusiya arasında “Ukrayna ərazisində strateji hədəflərin müəyyənləşdirilməsi və izlənməsi məqsədilə peyk kəşfiyyatı üzrə yüksək səviyyəli əməkdaşlıq” olduğunu deyib. O, bu obyektlərin bir hissəsinin xarici sərmayədarlara məxsus olduğunu da əlavə edib.
Bu ilin avqustunda Rusiyanın Qərbi Zakarpatya bölgəsində ABŞ-a məxsus zavodu vurduğu hücum nəticəsində 15 nəfər yaralanmışdı. Prezident Vladimir Zelenski daha əvvəl Çinin Rusiyaya silah və barıt tədarük etdiyini, hətta bəzi silahların Rusiya ərazisində istehsal olunduğunu açıqlamışdı.

Украина: Китай передает России разведывательные данные
Олег Александров, представитель Службы внешней разведки Украины, заявил, что Китай передает России разведывательные данные для более точного осуществления ракетных ударов по территории Украины. По его словам, Пекин тесно сотрудничает с Москвой в области обмена спутниковыми данными.
Редакция сообщает, что Александров в своем заявлении агентству Укринформ сказал о «высоком уровне сотрудничества в области спутниковой разведки между Китаем и Россией с целью определения и отслеживания стратегических целей на территории Украины». Он также добавил, что часть этих объектов принадлежит иностранным инвесторам.
В августе этого года в результате удара России по заводу, принадлежащему США, в Закарпатской области пострадали 15 человек. Президент Владимир Зеленский ранее заявлял, что Китай поставляет России оружие и порох, и даже что некоторое оружие производится на территории России.