TUSAŞ, Airbus üçün ilk tədarükü həyata keçirdi
TUSAŞ şirkəti, 2023-cü ildə Airbus üçün ilk A320 S18/19 Mate SWIFT tədarükünü həyata keçirərək, şirkət üçün mühüm bir mərhələni geridə qoydu. Bu tədarük, TUSAŞ-ın Airbus üçün strateji bir təchizatçı mövqeyinə yüksəlməsində mühüm bir addım kimi qeydə alındı. Bu hadisə, şirkətin kommersiya aviasiya sahəsindəki fəaliyyətlərinin uğurlu bir nümunəsi kimi dəyərləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Airbus layihələri, TUSAŞ-ın kommersiya aviasiya portfelində ən böyük paya malik proqramlar arasında yer alır. İstehsal qabiliyyətləri ilə yanaşı, tədarük əhatəsinin illər ərzində genişlənməsi, iki şirkət arasındakı texniki inteqrasiyanın və istehsal sinerjisinin artmasına mühüm töhfələr verir. 2025-ci ilin dekabr ayına qədər ümumi istehsal və tədarük sayı 500-ə çatdırılıb.
Şirkətdən verilən açıqlamaya görə, TUSAŞ, həm kommersiya, həm də hərbi platformalar üçün malik olduğu geniş məhsul çeşidi ilə Airbus-ın uzun illərdir etibarlı iş ortaqları arasında yer alır. Bu əməkdaşlıq, zamanla hər yeni iş paketi ilə daha da dərinləşir. İlk tədarükdən sonra istehsal gücünü sürətlə artıran TUSAŞ, Airbus-ın yüksək istehsal həcminə malik tək koridorlu təyyarə proqramlarından A320 ailəsinə verdiyi töhfələrlə qlobal təyyarə strukturları sahəsindəki mövqeyini hər gün daha da gücləndirməyə davam edir. Bu uğur, TUSAŞ-ın mühəndislik qabiliyyətlərini, istehsal gücünü və beynəlxalq aviasiya bazarındakı rəqabət qabiliyyətini bir daha ortaya qoyur.

TUSAŞ осуществила первую поставку для Airbus
Компания TUSAŞ, осуществив в 2023 году первую поставку деталей S18/19 Mate SWIFT для модели A320 компании Airbus, преодолела важный рубеж для компании. Эта поставка была отмечена как значительный шаг в повышении статуса TUSAŞ до стратегического поставщика для Airbus. Это событие также оценивается как успешный пример деятельности компании в сфере коммерческой авиации.
Redaksiya сообщает, что проекты Airbus входят в число программ с наибольшей долей в портфеле коммерческой авиации TUSAŞ. Наряду с производственными мощностями, расширение ассортимента поставок на протяжении многих лет вносит значительный вклад в усиление технической интеграции и производственного синергизма между двумя компаниями. К декабрю 2025 года общее количество произведенной и поставленной продукции достигло 500 единиц.
Согласно заявлению компании, TUSAŞ входит в число надежных деловых партнеров Airbus на протяжении многих лет благодаря широкому ассортименту продукции как для коммерческих, так и для военных платформ. Это сотрудничество с каждым новым пакетом работ со временем углубляется. TUSAŞ, быстро наращивая производственные мощности после первой поставки, продолжает ежедневно укреплять свои позиции в области глобальных конструкций самолетов, внося вклад в семейство самолетов A320, являющееся одной из программ Airbus с высоким объемом производства однопроходных самолетов. Этот успех еще раз демонстрирует инженерные возможности, производственные мощности и конкурентоспособность TUSAŞ на международном авиационном рынке.