Türkiyənin Qəzza planındakı rolu: beynəlxalq səviyyədə yeni təkliflər
ABŞ rəsmiləri Qəzzada yaradılması planlaşdırılan beynəlxalq qüvvədə Türkiyənin iştirakına dair yeni təklif irəli sürüblər. Təklifə əsasən, Türkiyənin prosesdə rolu məhdudlaşdırılaraq hərbi kontingentin Qəzzaya göndərilməsi nəzərdə tutulmur.
Redaksiya Kan News-a istinadla xəbər verir ki, plan Türkiyənin yalnız logistik dəstək göstərməsini, bu fəaliyyətlərin isə İordaniya və Misirdə yerləşən bazalar vasitəsilə həyata keçirilməsini ehtiva edir. Bu yanaşma bölgədəki həssas təhlükəsizlik balansını qorumağa yönəlib.
Bundan əvvəl İsrailin ABŞ administrasiyasına müraciət edərək Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın yaradılması planlaşdırılan Sülh Şurasından kənarda saxlanılmasını istədiyi bildirilmişdi. İsrail rəsmiləri Türkiyə hərbçilərinin və bərpa prosesində Ankaranın fəal iştirakının Qəzzada təsir imkanlarını artıra biləcəyindən narahat olduqlarını açıqlamışdılar.
The Jerusalem Post-un yaydığı məlumata əsasən, ABŞ prezidenti Donald Tramp Türkiyə və Ərdoğan barədə müsbət fikirlər səsləndirib və ona etimad etdiyini bildirib. Hazırda isə beynəlxalq təşəbbüsün yekun tərkibi ilə bağlı qərarın hələ verilmədiyi qeyd olunur.

US officials have put forward a new proposal regarding Turkey's participation in the international force planned to be established in Gaza. According to the proposal, Turkey's role in the process would be limited, and the deployment of a military contingent to Gaza is not envisioned.
According to Kan News, the plan involves Turkey providing only logistical support, with these activities to be carried out through bases located in Jordan and Egypt. This approach is aimed at preserving the delicate security balance in the region.
It was previously reported that Israel had appealed to the US administration, requesting that Turkish President Recep Tayyip Erdoğan be excluded from the planned Peace Council. Israeli officials had stated their concern that the active participation of Turkish military personnel and Ankara in the reconstruction process could increase their influence in Gaza.
According to information published by The Jerusalem Post, US President Donald Trump made positive remarks about Turkey and Erdoğan, stating his trust in him. It is currently noted that a decision regarding the final composition of the international initiative has not yet been made.