Türkiyənin Qəzza planındakı rolu: beynəlxalq səviyyədə yeni təkliflər
ABŞ rəsmiləri Qəzzada yaradılması planlaşdırılan beynəlxalq qüvvədə Türkiyənin iştirakına dair yeni təklif irəli sürüblər. Təklifə əsasən, Türkiyənin prosesdə rolu məhdudlaşdırılaraq hərbi kontingentin Qəzzaya göndərilməsi nəzərdə tutulmur.
Redaksiya Kan News-a istinadla xəbər verir ki, plan Türkiyənin yalnız logistik dəstək göstərməsini, bu fəaliyyətlərin isə İordaniya və Misirdə yerləşən bazalar vasitəsilə həyata keçirilməsini ehtiva edir. Bu yanaşma bölgədəki həssas təhlükəsizlik balansını qorumağa yönəlib.
Bundan əvvəl İsrailin ABŞ administrasiyasına müraciət edərək Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın yaradılması planlaşdırılan Sülh Şurasından kənarda saxlanılmasını istədiyi bildirilmişdi. İsrail rəsmiləri Türkiyə hərbçilərinin və bərpa prosesində Ankaranın fəal iştirakının Qəzzada təsir imkanlarını artıra biləcəyindən narahat olduqlarını açıqlamışdılar.
The Jerusalem Post-un yaydığı məlumata əsasən, ABŞ prezidenti Donald Tramp Türkiyə və Ərdoğan barədə müsbət fikirlər səsləndirib və ona etimad etdiyini bildirib. Hazırda isə beynəlxalq təşəbbüsün yekun tərkibi ilə bağlı qərarın hələ verilmədiyi qeyd olunur.

Роль Турции в плане по Газе: новые предложения на международном уровне
Официальные лица США выдвинули новое предложение относительно участия Турции в международных силах, которые планируется создать в Газе. Согласно предложению, роль Турции в этом процессе будет ограничена, и отправка военного контингента в Газу не предусматривается.
Как сообщает издание Kan News, план предусматривает, что Турция будет оказывать только логистическую поддержку, причем эти мероприятия будут осуществляться через базы, расположенные в Иордании и Египте. Такой подход направлен на сохранение хрупкого баланса безопасности в регионе.
Ранее сообщалось, что Израиль обратился к администрации США с просьбой исключить президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана из планируемого Совета мира. Израильские официальные лица выразили обеспокоенность тем, что активное участие турецких военнослужащих и Анкары в процессе восстановления может усилить их влияние в Газе.
По данным The Jerusalem Post, президент США Дональд Трамп положительно отзывался о Турции и Эрдогане, заявляя, что доверяет ему. В настоящее время отмечается, что окончательное решение о составе международной инициативы еще не принято.