Türkiyənin müdafiə naziri Yaşar Güler Suriyada baş verən proseslərlə bağlı mövqeyini açıqlayaraq, Suriya hökumətinin Hələb şəhərində həyata keçirdiyi antiterror əməliyyatını müsbət qiymətləndirdiklərini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, nazirin sözlərinə görə, Suriya hökuməti bütün etnik qruplar üçün bərabərlik prinsipinə əsaslanaraq ictimai asayişin və vətəndaşların təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədilə Hələbdə terrora qarşı əməliyyata başlayıb.
Yaşar Güler qeyd edib ki, bütün terror qruplarını hədəf alan bu əməliyyat Türkiyə tərəfindən anlayışla qarşılanır və dəstəklənir. Onun sözlərinə görə, Suriyanın təhlükəsizliyi Türkiyənin təhlükəsizliyi kimi qəbul olunur.
Nazir əlavə edib ki, “bir dövlət, bir ordu” prinsipi əsasında Suriyanın ərazi bütövlüyü və birliyinə hörmət göstərilməklə terror təşkilatlarına qarşı mübarizədə Suriyaya dəstək davam etdiriləcək.

Министр обороны Турции заявил о поддержке антитеррористической операции в Сирии
Министр обороны Турции Яшар Гюлер прокомментировал события в Сирии, заявив, что они положительно оценивают антитеррористическую операцию, проводимую сирийским правительством в городе Алеппо.
Как сообщает редакция, по словам министра, сирийское правительство начало операцию против терроризма в Алеппо с целью обеспечения общественного порядка и безопасности граждан на основе принципа равенства для всех этнических групп.
Яшар Гюлер отметил, что эта операция, нацеленная на все террористические группы, воспринимается Турцией с пониманием и поддерживается. По его словам, безопасность Сирии воспринимается как безопасность Турции.
Министр добавил, что поддержка Сирии в борьбе с террористическими организациями будет продолжена на основе принципа «одно государство, одна армия» с уважением к территориальной целостности и единству Сирии.