Türkiyə Respublikası Ali Məhkəməsinin Baş prokuroru Muhsin Şentürkün rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Kamran Əliyevin dəvəti ilə ölkəmizdə rəsmi səfərdədir.
Bu gün Muhsin Şəntürk Fəxri Xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edərək məzarı önünə əklil qoyub, eləcə də görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyeva, tanınmış dövlət xadimi Əziz Əliyev və professor Tamerlan Əliyevin də məzarını ziyarət edib.
Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, məzarları üzərinə gül dəstələri qoyublar. Həmçinin, Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhid türk əsgərlərinin xatirəsinə ucaldılmış “Türk şəhidliyi” abidəsi, eləcə də Zəfər parkında yerləşən Zəfər abidəsini ziyarət edilib.
Baş prokuror Kamran Əliyevlə türkiyəli həmkarı arasında baş tutan görüş zamanı iki dövlət arasında qardaşlıq və əməkdaşlıq münasibətlərinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi, hüquq-mühafizə orqanları arasında əməkdaşlığın dinamik inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan ilə Türkiyə arasında münasibətlərin əsasında dayanan və Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən irəli sürülmüş “bir millət, iki dövlət” konsepsiyası hazırda dövlət başçıları İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasında mövcud olan sıx dostluq münasibətləri və siyasi iradə sayəsində daha da genişlənərək bütün sahələrdə, o cümlədən prokurorluq və hüquq-mühafizə orqanları arasında əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verir. Bu əməkdaşlıq hər iki dövlətin hüquqi sistemlərinin inkişafına, cinayətkarlığa qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə və beynəlxalq hüquqi əməkdaşlığın genişlənməsinə müsbət təsir göstərir.
Görüşdə Kamran Əliyev qonaqlara ölkəmizdə həyata keçirilən hüquq islahatları çərçivəsində prokurorluq orqanlarının fəaliyyətinin rəqəmsallaşdırılması, müasir idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqi və institusional inkişaf istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Muhsin Şentürk təmsil etdiyi qurumun Azərbaycan ilə əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini, iki qardaş ölkənin prokurorluq orqanları arasında əməkdaşlığın bundan sonra da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşdə cinayətkarlığa qarşı mübarizə sahəsində əməkdaşlıq üzrə faydalı fikir mübadiləsi aparılıb, ekstradisiya, hüquqi yardım, prokurorların təlimi və digər istiqamətlər üzrə əlaqələrin davam etdirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
Bundan başqa, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin səmərəliliyi müzakirə olunub, hər iki ölkənin prokurorluq orqanlarının beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığının genişləndiyi, xüsusilə Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin Baş Prokurorluqlarının Şurası çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirildiyi, hüquqi əməkdaşlıq, təcrübə mübadiləsi və birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüş zamanı Muhsin Şentürkə iki qardaş ölkənin prokurorluq orqanları arasında əməkdaşlığın inkişafına verdiyi töhfəyə görə təltif olunduğu “Azərbaycan Prokurorluğunun 100 illiyi” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı təqdim edilib.
Görüşdə, həmçinin Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgün iştirak edib.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində Muhsin Şəntürkün ölkəmizdə həyata keçirilən hüquq islahatları və aparılan institusional dəyişikliklərlə tanış olmaq məqəsilə bir sıra yüksək vəzifəli şəxslərlə rəsmi görüşlər keçirməsi planlaşdırılır.

Генеральный прокурор Турции находится в Баку
Делегация во главе с Генеральным прокурором Верховного суда Турецкой Республики Мухсином Шентюрком находится с официальным визитом в нашей стране по приглашению Камрана Алиева.
Сегодня Мухсин Шентюрк посетил Аллею почетного захоронения, почтил память Общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева, возложил венок к его могиле, а также посетил могилы выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханым Алиевой, известного государственного деятеля Азиза Алиева и профессора Тамерлана Алиева.
Прибывшие на Аллею шехидов гости почтили память героических сынов Отечества, павших за независимость Азербайджана, и возложили цветы к их могилам. Также были посещены памятник «Турецкое кладбище шехидов», воздвигнутый на Аллее шехидов в память о турецких солдатах, погибших за территориальную целостность Азербайджана, а также Памятник Победы, расположенный в Парке Победы.
В ходе встречи Генерального прокурора Камрана Алиева с его турецким коллегой было подчеркнуто, что братские и партнерские отношения между двумя государствами поднялись до уровня стратегического партнерства, а сотрудничество между правоохранительными органами динамично развивается.
Было отмечено, что концепция «одна нация, два государства», лежащая в основе отношений между Азербайджаном и Турцией и выдвинутая Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, благодаря тесным дружественным отношениям и политической воле, существующим между главами государств Ильхамом Алиевым и Реджепом Тайипом Эрдоганом, еще более расширяется и вносит важный вклад в укрепление сотрудничества во всех сферах, включая прокуратуру и правоохранительные органы. Это сотрудничество положительно влияет на развитие правовых систем обоих государств, усиление борьбы с преступностью и расширение международного правового сотрудничества.
На встрече Камран Алиев подробно проинформировал гостей о работах, проводимых в рамках правовых реформ в нашей стране, по цифровизации деятельности органов прокуратуры, внедрению современных механизмов управления и институциональному развитию.
Мухсин Шентюрк, выразив благодарность за теплый прием, заявил, что представляемая им структура придает особое значение развитию связей с Азербайджаном, и выразил уверенность в дальнейшем расширении сотрудничества между органами прокуратуры двух братских стран.
На встрече состоялся полезный обмен мнениями по сотрудничеству в сфере борьбы с преступностью, достигнута договоренность о продолжении связей по экстрадиции, правовой помощи, обучению прокуроров и другим направлениям.
Кроме того, была обсуждена эффективность взаимного сотрудничества в рамках международных организаций, подчеркнуто расширение сотрудничества органов прокуратуры обеих стран в рамках международных организаций, особенно усиление взаимного сотрудничества в рамках Совета Генеральных прокуратур государств-членов Организации тюркских государств, а также важность правового сотрудничества, обмена опытом и реализации совместных инициатив.
В ходе встречи Мухсину Шентюрку была вручена юбилейная медаль Азербайджанской Республики «100-летие прокуратуры Азербайджана» за вклад в развитие сотрудничества между органами прокуратуры двух братских стран.
На встрече также присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Турции в Азербайджане Бирол Акгюн.
Отметим, что в рамках визита Мухсин Шентюрк планирует провести ряд официальных встреч с высокопоставленными лицами в нашей стране с целью ознакомления с проводимыми правовыми реформами и институциональными изменениями.