Türkiyədə tütün məhsullarına qarşı sərt məhdudiyyətlərin tətbiqi müzakirə olunur.
Modern.az xəbər verir ki, hakim AKP partiyası 2040-cı ilə qədər tütün məhsullarından tam imtinanı nəzərdə tutan qanun layihəsi hazırlayıb. Hürriyet qəzetinin məlumatına görə, layihə çərçivəsində tütün məmulatlarının satışı, istehsalı və idxalı tam qadağan edilə bilər.
Bildirilir ki, bu məqsədə mərhələli şəkildə çatmaq planlaşdırılır. İlk mərhələdə siqaret çəkməyə qadağa ictimai yerlər, kafe və restoranların açıq sahələri, təhsil müəssisələri, xəstəxanalar və dini məkanları əhatə edə bilər.
Qanun layihəsində “tütün məhsulu” anlayışının genişləndirilməsi də nəzərdə tutulur. Buraya yalnız ənənəvi siqaretlər deyil, elektron siqaretlər, veiplər, qəlyanlar, tütün qızdırıcı sistemlər, eləcə də sintetik və orqanik nikotin tərkibli məhsullar daxil edilə bilər.
Qadağaların pozulmasına görə 1 milyondan 10 milyon lirəyədək (təxminən 20–200 min avro) cərimələr tətbiq olunması, biznes subyektləri üçün isə lisenziyaların ləğvi nəzərdə tutulur. Turistlər və fiziki şəxslər üçün də tütün məhsullarının saxlanılması, alınması və ölkəyə gətirilməsi ilə bağlı inzibati cərimələr tətbiq edilə bilər.

Turkey to Completely Ban Smoking - Timeline
Modern.az reports that the ruling AKP party has prepared a bill aiming for a complete cessation of tobacco products by 2040. According to Hürriyet newspaper, within the framework of the project, the sale, production, and import of tobacco products may be completely banned.
It is reported that this goal is planned to be achieved in stages. In the first stage, the smoking ban may cover public places, outdoor areas of cafes and restaurants, educational institutions, hospitals, and religious sites.
The bill also envisages expanding the definition of “tobacco product.” This may include not only traditional cigarettes but also electronic cigarettes, vapes, hookahs, tobacco heating systems, as well as synthetic and organic nicotine-containing products.
For violations of the bans, fines ranging from 1 million to 10 million lira (approximately 20,000–200,000 euros) are envisioned, and for business entities, the revocation of licenses. Administrative fines may also be applied to tourists and individuals for possessing, purchasing, and bringing tobacco products into the country.