Türkiyədə nəzarəti itirmiş pilotsuz uçuş aparatı zərərsizləşdirildi
Türkiyə Milli Müdafiə Nazirliyi Karadeniz istiqamətindən ölkənin hava məkanına yaxınlaşan naməlum uçuş izinin müşahidə edildiyini açıqlayıb. Bildirilib ki, ilkin qiymətləndirmə zamanı obyektin hərəkət trayektoriyası diqqətlə izlənilib və təhlükəsizlik prosedurları dərhal işə salınıb.
Redaksiya xəbər verir ki, hadisə ilə bağlı NATO və milli nəzarətdə olan F‑16 qırıcılarına təcili reaksiya tapşırığı verilib. Araşdırma nəticəsində uçuş izinin nəzarətdən çıxmış pilotsuz uçuş aparatı olduğu müəyyən edilib və mülki əhaliyə risk yaratmamaq üçün xüsusi tədbirlər görülüb.
Nazirliyin məlumatına görə, aparat yaşayış məntəqələrindən kənarda müəyyən edilmiş təhlükəsiz ərazidə vurularaq zərərsizləşdirilib. Rəsmi qurum hadisə zamanı hər hansı əlavə təhlükə və ya fəsadın qeydə alınmadığını vurğulayıb.

Министерство национальной обороны Турции объявило, что было замечено неопознанное летающее средство, приближающееся к воздушному пространству страны с направления Черного моря. Было заявлено, что траектория движения объекта внимательно отслеживалась в ходе первоначальной оценки, и процедуры безопасности были немедленно задействованы.
Редакция сообщает, что в связи с инцидентом истребителям F-16, находящимся под контролем НАТО и национальным контролем, было поручено срочно отреагировать. В результате расследования было установлено, что летающее средство является вышедшим из-под контроля беспилотным летательным аппаратом, и были приняты специальные меры для предотвращения риска для гражданского населения.
По данным Министерства, аппарат был сбит и нейтрализован на безопасной территории, определенной вне населенных пунктов. Официальные органы подчеркнули, что во время инцидента не было зарегистрировано никаких дополнительных угроз или последствий.