Türkiyənin Kocaeli bölgəsinə dünən pilotsuz uçuş aparatının düşməsindən sonra Balıkesirin Manyas rayonunda da oxşar hadisə qeydə alınıb. İlkin məlumatlara görə, PUA boş əraziyə düşüb və hadisə zamanı xəsarət alan olmayıb.
Redaksiya Sözcü gazetesi istinadla xəbər verir ki, Manyas rayonunda aşkarlanan pilotsuz uçuş aparatı təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən nəzarətə götürülüb. Hadisə yerində müvafiq araşdırma və təhlükəsizlik tədbirləri həyata keçirilib.
Məlumata əsasən, bu hadisə son bir həftə ərzində Türkiyə ərazisinə düşən üçüncü pilotsuz uçuş aparatı kimi qeydə alınıb. Daha əvvəl də oxşar hadisələr barədə məlumat yayılmışdı.
Rəsmi qurumlar PUA-ların mənşəyi və düşmə səbəbləri ilə bağlı araşdırmaların davam etdiyini bildirir. Hadisələrin təhlükəsizlik aspektləri diqqətlə qiymətləndirilir.

Third Unmanned Aerial Vehicle Discovered in Turkey in One Week
Following the crash of an unmanned aerial vehicle in Turkey's Kocaeli region yesterday, a similar incident has been recorded in the Manyas district of Balıkesir. Preliminary reports indicate the UAV fell in an unpopulated area and no one was injured during the incident.
According to reports citing the newspaper Sözcü, the unmanned aerial vehicle discovered in the Manyas district has been taken under control by security forces. Relevant investigations and security measures have been carried out at the scene.
According to information, this incident has been recorded as the third unmanned aerial vehicle to fall on Turkish territory in the last week. Information about similar incidents had been released earlier.
Official bodies state that investigations into the origin and reasons for the fall of the UAVs are ongoing. The security aspects of the incidents are being carefully evaluated.