Türkiyə və Səudiyyə nazirləri regional vəziyyəti müzakirə etdi
Türkiyə Xarici İşlər naziri Hakan Fidan və Səudiyyə Ərəbistanı Xarici İşlər naziri Faysal bin Fərhan arasında baş tutan telefon danışığı regional vəziyyətə dair mühüm müzakirələrlə yadda qalıb. Bu görüşdə Suriyadakı son hadisələr, Qəzza sülh planının icrası və digər regional məsələlər ətraflı müzakirə edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin mənbələrindən əldə edilən məlumata görə, nazir Hakan Fidan və Səudiyyə Ərəbistanı Xarici İşlər naziri Faysal bin Fərhan arasında telefon danışığı baş tutub. Görüşdə Suriyadakı son vəziyyət, Qəzzada sülh planının həyata keçirilməsi və digər regional məsələlər müzakirə edilib.
Görüşdəki əsas müzakirə mövzularından biri Suriyadakı son hadisələr olub. Nazirlər Suriyada baş verən prosesləri, siyasi vəziyyəti və humanitar vəziyyəti dəyərləndiriblər. Bundan əlavə, Qəzza sülh planının icrası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Nazirlər, bölgədə sülhün təmin edilməsi və gərginliyin azaldılması üçün atılacaq addımları müzakirə ediblər. Görüşdə, həmçinin, regional əməkdaşlığın gücləndirilməsi və ortaq maraqları əhatə edən digər məsələlər də müzakirə olunub.
Telefon danışığı, Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanı arasında regional məsələlərə dair əlaqələrin və koordinasiyanın davam etdirilməsinin vacibliyini bir daha nümayiş etdirib. Tərəflər, bölgədəki vəziyyətin sabitləşdirilməsi və sülhün təmin edilməsi istiqamətində səyləri davam etdirməyə razılaşıblar. Bu görüş, hər iki ölkənin regional təhlükəsizlik və sabitliyə verdiyi önəmi bir daha vurğulayıb.

Телефонный разговор между министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом и министром иностранных дел Саудовской Аравии Фейсалом бин Фарханом запомнился важными обсуждениями региональной ситуации. На этой встрече подробно обсуждались последние события в Сирии, реализация мирного плана по Газе и другие региональные вопросы.
Как сообщает Redaksiya, согласно информации, полученной от источников Министерства иностранных дел Турции, состоялся телефонный разговор между министром Хаканом Фиданом и министром иностранных дел Саудовской Аравии Фейсалом бин Фарханом. На встрече обсуждались последняя ситуация в Сирии, реализация мирного плана в Газе и другие региональные вопросы.
Одной из основных тем обсуждения на встрече стали последние события в Сирии. Министры оценили процессы, политическую и гуманитарную ситуацию в Сирии. Кроме того, состоялся обмен мнениями по реализации мирного плана по Газе. Министры обсудили шаги, которые необходимо предпринять для обеспечения мира и снижения напряженности в регионе. На встрече также обсуждались вопросы укрепления регионального сотрудничества и другие вопросы, представляющие общий интерес.
Телефонный разговор еще раз продемонстрировал важность продолжения связей и координации между Турцией и Саудовской Аравией по региональным вопросам. Стороны договорились продолжать усилия по стабилизации ситуации в регионе и обеспечению мира. Эта встреча еще раз подчеркнула важность, которую обе страны придают региональной безопасности и стабильности.