Türkiyə ilə Böyük Britaniya arasında “Eurofighter Typhoon” döyüş təyyarələrinin alınması ilə bağlı danışıqlarda son mərhələyə keçildiyi bildirilir. İngiltərənin Baş naziri Kir Starmerin Ankaraya səfəri zamanı razılaşmanın imzalanması gözlənilir.
Redaksiya CNN-ə istinadla xəbər verir ki, Kraliyyət Hərbi Hava Qüvvələri üçün istehsal edilən bəzi təyyarələr Türkiyəyə təhvil veriləcək. Bundan əlavə, hazırda Oman Sultanlığından alınması planlaşdırılan döyüş təyyarələri modernləşdirildikdən sonra Türkiyə Hərbi Hava Qüvvələrinə təqdim olunacaq.
Müqavilənin imzalanmasından dərhal sonra türk pilotlarının “Eurofighter” sistemlərinə uyğunlaşma və təlim proseslərinə başlanacağı bildirilir. Bu addım Türkiyənin hava müdafiə imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirəcək.

Соглашение по «Eurofighter» между Турцией и Великобританией завершается
Сообщается, что переговоры между Турцией и Великобританией о закупке истребителей Eurofighter Typhoon вышли на финальную стадию. Ожидается, что соглашение будет подписано во время визита премьер-министра Великобритании Кира Стармера в Анкару.
Редакция со ссылкой на CNN сообщает, что некоторые самолеты, произведенные для Королевских ВВС, будут переданы Турции. Кроме того, истребители, которые в настоящее время планируется приобрести у Султаната Оман, после модернизации будут переданы ВВС Турции.
Сообщается, что сразу после подписания контракта начнется процесс адаптации и обучения турецких пилотов системам Eurofighter. Этот шаг значительно укрепит возможности противовоздушной обороны Турции.