Turistlər bu tarixi abidəyə axın etdi: Göbeklitəpəyə rekord sayda turist GƏLDİ
Türkiyənin Şanlıurfa vilayətində yerləşən, təxminən 12 min illik tarixi ilə “tarixin sıfır nöqtəsi” adlandırılan və UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil edilən Göbeklitəpəni 2025-ci ildə 781 min nəfər ziyarət edib.
Korrekt.az Türkiyə mediasına istinadən xəbər verir ki, arxeoloji ərazi 2018-ci ildə ziyarətçilər üçün açıldıqda, qoruyucu örtükdə aparılan tikinti işlərinə baxmayaraq, həmin il 70 min turist qəbul edib. Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın 2019-cu ili “Göbeklitəpə ili” elan etməsindən sonra abidəyə beynəlxalq maraq artıb və həmin il turist sayı 412 min 378 nəfərə çatıb.
COVID-19 pandemiyası səbəbindən 2020-ci ildə turist axını azalıb və Göbeklitəpəni 197 min 912 nəfər ziyarət edib. 2021-ci ildə bu rəqəm 567 min 453-ə yüksəlib, 2022-ci ildə isə 850 min turist sayı ilə rekord göstərici qeydə alınıb.
2023-cü ildə Kahramanmaraş mərkəzli zəlzələlər və digər təbii fəlakətlərin təsiri nəticəsində turist sayı 317 min 253 nəfərə düşüb. Buna baxmayaraq, Göbeklitəpə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi üçün strateji əhəmiyyətini qoruyub saxlayıb və 2024-cü ildə 709 min 643 ziyarətçi ilə Türkiyədə ən çox ziyarət edilən arxeoloji məkanlar sırasında yer alıb.
Şanlıurfa Mədəniyyət və Turizm İdarəsinin direktoru Aslan AA-ya açıqlamasında bildirib ki, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin həyata keçirdiyi Stone Hills layihəsi ziyarətçi sayının artmasına mühüm töhfə verib. Onun sözlərinə görə, 2025-ci ildə Göbeklitəpə 781 min ziyarətçi qəbul edib və Karahantəpə ilə digər qazıntı sahələri də nəzərə alındıqda bölgəyə gələnlərin ümumi sayı 1 milyonu ötüb.
Direktor qeyd edib ki, 2026-cı il üçün əsas məqsəd 1 milyon ziyarətçi həddini aşmaqdır. TEKNOFEST-in həmin il Şanlıurfada keçirilməsinin bu hədəfə ciddi təkan verəcəyi bildirilir. O əlavə edib ki, son illərdə ziyarətçi sayında illik 20–25 faiz artım müşahidə olunur.
Məlumata görə, Göbeklitəpəyə gələn turistlərin coğrafiyası da genişlənir. Xüsusilə Uzaq Şərq, Avropa və Amerikadan gələn ziyarətçilərin sayında artım qeydə alınır ki, bu da regionun turizm potensialını daha da gücləndirir.

Гёбеклитепе, расположенное в провинции Шанлыурфа Турции, известное как «нулевая точка истории» с возрастом около 12 тысяч лет и включенное в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, в 2025 году посетило 781 тысячу человек.
Как сообщает Korrekt.az со ссылкой на турецкие СМИ, археологическая зона, открытая для посетителей в 2018 году, приняла 70 тысяч туристов в тот же год, несмотря на строительные работы под защитным навесом. После того, как президент Реджеп Тайип Эрдоган объявил 2019 год «Годом Гёбеклитепе», международный интерес к памятнику возрос, и в том же году число туристов достигло 412 378 человек.
Из-за пандемии COVID-19 в 2020 году поток туристов сократился, и Гёбеклитепе посетило 197 912 человек. В 2021 году этот показатель вырос до 567 453, а в 2022 году был зафиксирован рекордный показатель в 850 тысяч туристов.
В 2023 году в результате землетрясений с центром в Кахраманмараше и других стихийных бедствий число туристов снизилось до 317 253 человек. Несмотря на это, Гёбеклитепе сохранило свое стратегическое значение для Министерства культуры и туризма и в 2024 году заняло место среди самых посещаемых археологических объектов Турции с 709 643 посетителями.
Директор Управления культуры и туризма Шанлыурфы Аслан в своем заявлении для AA сообщил, что проект Stone Hills, реализованный Министерством культуры и туризма, внес значительный вклад в увеличение числа посетителей. По его словам, в 2025 году Гёбеклитепе приняло 781 тысячу посетителей, а с учетом Караханатепе и других раскопок общее число прибывших в регион превысило 1 миллион.
Директор отметил, что основная цель на 2026 год — преодолеть отметку в 1 миллион посетителей. Указывается, что проведение TEKNOFEST в Шанлыурфе в том же году даст серьезный толчок к достижению этой цели. Он добавил, что в последние годы наблюдается ежегодный рост числа посетителей на 20–25 процентов.
Согласно информации, география туристов, приезжающих в Гёбеклитепе, также расширяется. Отмечается рост числа посетителей, особенно из Дальнего Востока, Европы и Америки, что еще больше укрепляет туристический потенциал региона.