Turistlər bu tarixi abidəyə axın etdi: Göbeklitəpəyə rekord sayda turist GƏLDİ
Türkiyənin Şanlıurfa vilayətində yerləşən, təxminən 12 min illik tarixi ilə “tarixin sıfır nöqtəsi” adlandırılan və UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil edilən Göbeklitəpəni 2025-ci ildə 781 min nəfər ziyarət edib.
Korrekt.az Türkiyə mediasına istinadən xəbər verir ki, arxeoloji ərazi 2018-ci ildə ziyarətçilər üçün açıldıqda, qoruyucu örtükdə aparılan tikinti işlərinə baxmayaraq, həmin il 70 min turist qəbul edib. Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın 2019-cu ili “Göbeklitəpə ili” elan etməsindən sonra abidəyə beynəlxalq maraq artıb və həmin il turist sayı 412 min 378 nəfərə çatıb.
COVID-19 pandemiyası səbəbindən 2020-ci ildə turist axını azalıb və Göbeklitəpəni 197 min 912 nəfər ziyarət edib. 2021-ci ildə bu rəqəm 567 min 453-ə yüksəlib, 2022-ci ildə isə 850 min turist sayı ilə rekord göstərici qeydə alınıb.
2023-cü ildə Kahramanmaraş mərkəzli zəlzələlər və digər təbii fəlakətlərin təsiri nəticəsində turist sayı 317 min 253 nəfərə düşüb. Buna baxmayaraq, Göbeklitəpə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi üçün strateji əhəmiyyətini qoruyub saxlayıb və 2024-cü ildə 709 min 643 ziyarətçi ilə Türkiyədə ən çox ziyarət edilən arxeoloji məkanlar sırasında yer alıb.
Şanlıurfa Mədəniyyət və Turizm İdarəsinin direktoru Aslan AA-ya açıqlamasında bildirib ki, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin həyata keçirdiyi Stone Hills layihəsi ziyarətçi sayının artmasına mühüm töhfə verib. Onun sözlərinə görə, 2025-ci ildə Göbeklitəpə 781 min ziyarətçi qəbul edib və Karahantəpə ilə digər qazıntı sahələri də nəzərə alındıqda bölgəyə gələnlərin ümumi sayı 1 milyonu ötüb.
Direktor qeyd edib ki, 2026-cı il üçün əsas məqsəd 1 milyon ziyarətçi həddini aşmaqdır. TEKNOFEST-in həmin il Şanlıurfada keçirilməsinin bu hədəfə ciddi təkan verəcəyi bildirilir. O əlavə edib ki, son illərdə ziyarətçi sayında illik 20–25 faiz artım müşahidə olunur.
Məlumata görə, Göbeklitəpəyə gələn turistlərin coğrafiyası da genişlənir. Xüsusilə Uzaq Şərq, Avropa və Amerikadan gələn ziyarətçilərin sayında artım qeydə alınır ki, bu da regionun turizm potensialını daha da gücləndirir.

Tourists Flock to This Historical Monument: Record Number of Tourists Arrived at Göbeklitepe
Göbeklitepe, located in Turkey's Şanlıurfa province, known as the "zero point of history" with its approximately 12,000-year-old history and included in the UNESCO World Heritage List, was visited by 781,000 people in 2025.
Korrekt.az reports, citing Turkish media, that when the archaeological site was opened to visitors in 2018, it received 70,000 tourists that year, despite ongoing construction work under a protective cover. Following President Recep Tayyip Erdoğan's declaration of 2019 as "Göbeklitepe Year," international interest in the monument increased, and the number of tourists reached 412,378 that year.
Due to the COVID-19 pandemic, the flow of tourists decreased in 2020, and 197,912 people visited Göbeklitepe. In 2021, this figure rose to 567,453, and in 2022, a record of 850,000 tourists was recorded.
In 2023, the number of tourists dropped to 317,253 as a result of the Kahramanmaraş-centered earthquakes and other natural disasters. Despite this, Göbeklitepe maintained its strategic importance for the Ministry of Culture and Tourism and ranked among the most visited archaeological sites in Turkey in 2024 with 709,643 visitors.
In a statement to Aslan AA, the Director of the Şanlıurfa Culture and Tourism Directorate stated that the Stone Hills project, implemented by the Ministry of Culture and Tourism, has made a significant contribution to the increase in visitor numbers. According to him, Göbeklitepe hosted 781,000 visitors in 2025, and when Karahantepe and other excavation sites are also considered, the total number of arrivals to the region exceeded 1 million.
The director noted that the main goal for 2026 is to surpass the 1 million visitor mark. It is stated that the hosting of TEKNOFEST in Şanlıurfa that year will provide a significant boost to this goal. He added that an annual increase of 20–25 percent in visitor numbers has been observed in recent years.
According to the information, the geography of tourists visiting Göbeklitepe is also expanding. An increase in visitors from the Far East, Europe, and America is particularly being recorded, which further strengthens the region's tourism potential.