ABŞ Prezidenti Donald Tramp Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb.
Sizi - Azərbaycan Respublikasının Prezidentini Yaxın Şərqdə sülhü möhkəmləndirmək üçün, eyni zamanda, qlobal münaqişənin həll olunmasına yeni yanaşma üsuluna qədəm qoymaq yolunda son dərəcə mühüm əhəmiyyət daşıyan tarixi və möhtəşəm səyimizə qoşulmağa dəvət etməkdən böyük şərəf duyuram.
Mən 2025-ci il sentyabrın 29-da Qəzza münaqişəsinə son qoymaq üçün əhatəli plan elan etdim. Bu, Ərəb dünyası, İsrail və Avropa da daxil olmaqla, bütün dünya liderləri və əsas dövlət başçıları tərəfindən sürətlə qəbul edilən 20 bəndlik fövqəladə yol xəritəsidir. Həmin planın davamı olaraq, noyabrın 17-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurası 2803 saylı qətnaməni böyük səs çoxluğu ilə qəbul edərək, bu baxışı alqışladı və dəstəklədi.
İndi isə artıq bütün bu xəyalları reallığa çevirməyin vaxtıdır. Planın mərkəzində indiyədək formalaşdırılmış ən təsirli və ən nəticəyönlü Sülh Şurası dayanır. Bu Şura yeni beynəlxalq təşkilat və Keçid İdarəetmə Administrasiyası kimi təsis ediləcək.
Bizim səylərimiz nümunə göstərməyə hazır olan, yeni nəsillər üçün təhlükəsiz və çiçəklənən gələcəyə parlaq şəkildə sərmayə yatıranlara nəsib olan bir şərəfi - daimi sülhün qurulması kimi nəcib məsuliyyəti çiyinlərinə götürmək istəyən seçilmiş ölkələr qrupunu bir araya gətirəcəkdir. Yaxın gələcəkdə əksəriyyəti yüksək hörmətə sahib dünya liderləri olan möhtəşəm və etibarlı tərəfdaşlarımızı bir araya gətirəcəyik.
Şuranın Sədri kimi, Azərbaycan Respublikasını təsisçi üzv dövlət qismində qoşulmağa və Sizin təmsilçiliyinizlə Sülh Şurasının Nizamnaməsinə tərəf olmağa rəsmi şəkildə dəvət edirəm. Bu Şura bənzərsiz bir qurum olacaq - indiyədək buna oxşar heç bir qurum mövcud olmayıb! Hər bir üzv dövlət onun adından iclaslarda iştirak etmək və təmsil olunmaq üçün səlahiyyətli nümayəndə təyin edə bilər. Əlavədə əhatəli plan və hazırda imzalanma və ratifikasiya üçün açıq olan Şuranın Nizamnaməsi təqdim olunur.
Gələcək illərdə dünyada dayanıqlı sülhün, rifahın və hamı üçün qüdrətin bərqərar olunması məqsədi naminə Sizinlə əməkdaşlıq etməyi səbirsizliklə gözləyirəm”.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də ABŞ Prezidenti Donald Trampa məktub ünvanlayıb.
Məktubun mətnində deyilir:
“Hörmətli cənab Prezident.
Sülh Şurasına təsisçi üzv dövlət qismində Azərbaycan Respublikasını dəvət etdiyiniz məktuba görə Sizə minnətdaram.
Bu dəvəti Azərbaycan Respublikası ilə Amerika Birləşmiş Ştatlarının qarşılıqlı hörmətə əsaslanan faydalı tərəfdaşlığının, həmçinin Azərbaycanın regional və qlobal miqyasda sülh və sabitliyin təşviqində rolunun tanınmasının rəmzi olaraq qəbul edirəm.
Azərbaycan Respublikası Sülh Şurasına qoşularaq, onun Qəzzadakı münaqişənin sonlandırılması və uzunmüddətli münaqişədən əziyyət çəkən bütün tərəflərə daha təhlükəsiz və rifahlı gələcək qurulması kimi nəcib missiyasını paylaşacaq.
İnanıram ki, Sülh Şurası səmərəli beynəlxalq təşkilat olub, öz missiyasını uğurla yerinə yetirəcək.
Sizin müdrik liderliyinizə və sülh quruculuğu səylərinizə səmimi təqdirimi qəbul edin. Sizə Sülh Şurasının Sədri vəzifənizdə uğurlar arzu edirəm”.

Состоялся обмен письмами между Алиевым и Трампом
Для меня большая честь пригласить Вас – Президента Азербайджанской Республики – присоединиться к нашим историческим и грандиозным усилиям, имеющим чрезвычайно важное значение для укрепления мира на Ближнем Востоке, а также для перехода к новому подходу к разрешению глобального конфликта.
29 сентября 2025 года я объявил о всеобъемлющем плане по прекращению конфликта в Газе. Это чрезвычайная дорожная карта из 20 пунктов, которая была быстро принята лидерами и главами государств всего мира, включая арабский мир, Израиль и Европу. В продолжение этого плана 17 ноября Совет Безопасности Организации Объединенных Наций подавляющим большинством голосов принял резолюцию 2803, приветствуя и поддерживая это видение.
Теперь настало время воплотить все эти мечты в реальность. В центре плана стоит самый влиятельный и результативный Совет мира, когда-либо созданный. Этот Совет будет учрежден как новая международная организация и Администрация переходного управления.
Наши усилия объединят группу избранных стран, готовых служить примером, желающих взять на себя благородную ответственность – построение прочного мира, – привилегию, которая достается тем, кто ярко инвестирует в безопасное и процветающее будущее для новых поколений. В ближайшем будущем мы соберем наших выдающихся и надежных партнеров, большинство из которых являются мировыми лидерами, пользующимися высоким уважением.
В качестве Председателя Совета я официально приглашаю Азербайджанскую Республику присоединиться в качестве государства-учредителя и, в Вашем лице, стать стороной Устава Совета мира. Этот Совет будет уникальным органом – ничего подобного ему еще не существовало! Каждое государство-член может назначить уполномоченного представителя для участия и представления его на заседаниях. Прилагаются всеобъемлющий план и Устав Совета, открытые для подписания и ратификации.
С нетерпением жду сотрудничества с Вами ради установления устойчивого мира, благосостояния и могущества для всех в мире в последующие годы”.
***
Президент Азербайджана Ильхам Алиев также направил письмо Президенту США Дональду Трампу.
В тексте письма говорится:
“Уважаемый господин Президент.
Благодарю Вас за письмо с приглашением Азербайджанской Республики в качестве государства-учредителя в Совет мира.
Я принимаю это приглашение как символ плодотворного партнерства Азербайджанской Республики и Соединенных Штатов Америки, основанного на взаимном уважении, а также как признание роли Азербайджана в содействии миру и стабильности на региональном и глобальном уровнях.
Присоединившись к Совету мира, Азербайджанская Республика разделит его благородную миссию по прекращению конфликта в Газе и построению более безопасного и благополучного будущего для всех сторон, страдающих от длительного конфликта.
Я верю, что Совет мира станет эффективной международной организацией и успешно выполнит свою миссию.
Примите мое искреннее признание Вашего мудрого руководства и усилий по миростроительству. Желаю Вам успехов в Вашей должности Председателя Совета мира”.