Trampın şəkli ilə bir dollarlıq sikkə buraxılacaq
ABŞ Xəzinədarlığı Nazirliyinin ölkənin 250 illik müstəqillik ildönümünü qeyd etmək məqsədilə prezident Donald Trampın şəkli olan bir dollarlıq sikkə istehsal etməyi nəzərdən keçirdiyi bildirilir. Bu barədə rəsmi şəxslər məlumat veriblər. Bu addım, ABŞ-ın müstəqillik gününün qeyd edilməsi ilə bağlı geniş planların bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Maliyə naziri Skott Bessentin paylaşdığı sosial media yazısında ABŞ xəzinədarı Brandon Biç sikkənin ilkin layihələrini paylaşıb. Biç, dizaynın "ilk layihələrini" dərc edib. Bu addım, Trampın prezidentliyi dövründəki nailiyyətlərini qeyd etmək və onun irsinə hörmət əlaməti kimi dəyərləndirilə bilər. Sikkənin dizaynı hələ yekunlaşdırılmayıb və ictimaiyyətin rəyi nəzərə alınaraq dəyişikliklər edilə bilər.
Bu təşəbbüs, ABŞ-ın müxtəlif dövrlərindəki liderlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək ənənəsinin davamıdır. Bir dollarlıq sikkənin üzərində Trampın şəklinin yerləşdirilməsi, onun tərəfdarları tərəfindən dəstəklənəcək, tənqidçilər isə bu addımın siyasi motivlər daşıdığını iddia edə bilərlər. Sikkənin zərb edilməsi ilə bağlı son qərarın nə vaxt veriləcəyi və dizaynın hansı formada olacağı hələlik məlum deyil. Bu məsələ ilə bağlı ictimaiyyətin reaksiyası və müzakirələrinin də əhəmiyyətli olacağı gözlənilir.

A one-dollar coin with Trump's image will be issued
It is reported that the U.S. Department of the Treasury is considering producing a one-dollar coin featuring President Donald Trump's image to commemorate the country's 250th anniversary of independence. Officials have provided this information. This move is seen as part of broader plans related to the celebration of U.S. Independence Day.
Redaksiya reports that in a social media post shared by Treasury Secretary Scott Bessent, U.S. Treasurer Brandon Beach shared initial designs for the coin. Beach published the "first drafts" of the design. This step can be seen as a way to commemorate Trump's achievements during his presidency and as a sign of respect for his legacy. The coin's design has not yet been finalized, and changes may be made based on public feedback.
This initiative continues the tradition of immortalizing the memory of U.S. leaders from various periods. The placement of Trump's image on a one-dollar coin will be supported by his proponents, while critics may argue that this move carries political motivations. The final decision regarding the minting of the coin and the form of its design is not yet known. Public reaction and discussions on this matter are also expected to be significant.