Trampın şəkli ilə bir dollarlıq sikkə buraxılacaq
ABŞ Xəzinədarlığı Nazirliyinin ölkənin 250 illik müstəqillik ildönümünü qeyd etmək məqsədilə prezident Donald Trampın şəkli olan bir dollarlıq sikkə istehsal etməyi nəzərdən keçirdiyi bildirilir. Bu barədə rəsmi şəxslər məlumat veriblər. Bu addım, ABŞ-ın müstəqillik gününün qeyd edilməsi ilə bağlı geniş planların bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Maliyə naziri Skott Bessentin paylaşdığı sosial media yazısında ABŞ xəzinədarı Brandon Biç sikkənin ilkin layihələrini paylaşıb. Biç, dizaynın "ilk layihələrini" dərc edib. Bu addım, Trampın prezidentliyi dövründəki nailiyyətlərini qeyd etmək və onun irsinə hörmət əlaməti kimi dəyərləndirilə bilər. Sikkənin dizaynı hələ yekunlaşdırılmayıb və ictimaiyyətin rəyi nəzərə alınaraq dəyişikliklər edilə bilər.
Bu təşəbbüs, ABŞ-ın müxtəlif dövrlərindəki liderlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək ənənəsinin davamıdır. Bir dollarlıq sikkənin üzərində Trampın şəklinin yerləşdirilməsi, onun tərəfdarları tərəfindən dəstəklənəcək, tənqidçilər isə bu addımın siyasi motivlər daşıdığını iddia edə bilərlər. Sikkənin zərb edilməsi ilə bağlı son qərarın nə vaxt veriləcəyi və dizaynın hansı formada olacağı hələlik məlum deyil. Bu məsələ ilə bağlı ictimaiyyətin reaksiyası və müzakirələrinin də əhəmiyyətli olacağı gözlənilir.

Сообщается, что Министерство финансов США рассматривает возможность выпуска однодолларовой монеты с изображением президента Дональда Трампа в честь 250-летия независимости страны. Об этом сообщили официальные лица. Этот шаг оценивается как часть обширных планов по празднованию Дня независимости США.
Редакция сообщает, что в публикации в социальных сетях, которой поделился министр финансов Скотт Бессент, казначей США Брэндон Бич представил предварительные проекты монеты. Бич опубликовал "первые проекты" дизайна. Этот шаг можно расценить как способ отметить достижения Трампа во время его президентства и как дань уважения его наследию. Дизайн монеты еще не завершен, и могут быть внесены изменения с учетом общественного мнения.
Эта инициатива является продолжением традиции увековечивания памяти лидеров США разных периодов. Размещение изображения Трампа на однодолларовой монете будет поддержано его сторонниками, в то время как критики могут утверждать, что этот шаг имеет политические мотивы. Пока неизвестно, когда будет принято окончательное решение о чеканке монеты и какой будет ее дизайн. Ожидается, что реакция и обсуждения общественности по этому вопросу также будут значительными.