Avropa ölkələrinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əsas yükü ABŞ-nin daşıdığına dair artan narahatlıqlar fonunda, NATO-nun gələcəyi ilə bağlı müzakirələr yenidən gündəmə gəlib. Bu məsələ, ABŞ-nin milli təhlükəsizlik strategiyasına NATO-nun uyğun gəlib-gəlməməsi sualını da ortaya çıxarır.
Redaksiya məlumat verir ki, "Sky News" telekanalının hərbi analitiki Şoun Bell, ABŞ-nin keçmiş prezidenti Donald Trampın NATO-ya olan münasibəti ilə bağlı fikirlərini şərh edib. Bellin sözlərinə görə, Trampın ilk prezidentlik dövründən bəri onun NATO-ya böyük rəğbət bəsləmədiyi aydın idi. Analitik qeyd edib ki, ABŞ prezidenti Alyansın dağılmasına görə məsuliyyəti öz üzərinə götürmək istəmir, lakin o, NATO-nun hazırda öz missiyasına uyğun olduğuna inanmır.
Bell, Trampın sosial şəbəkədəki paylaşımına istinad edərək, Rusiyanın və Çinin ABŞ olmadan NATO-dan qorxmadığını və Alyansın ABŞ-yə ehtiyac duyulması halında köməyə gəlib-gəlməyəcəyindən şübhə etdiyini bildirib. Reuters agentliyinin yazdığına görə, yanvarın 7-də Almaniyanın xarici işlər naziri Yohann Vadeful, NATO üzvlərinin birliyinin qorunduğuna şübhə etmədiyini bildirib. O, Alyansın indiki vəziyyətində qalacağına əminliyini vurğulayıb. Vadeful, Parisdə Hindistan, Fransa və Polşadan olan həmkarları ilə birgə mətbuat konfransında çıxış edərək, "ABŞ Alyansın müdafiəsini və Avropa ilə ittifaqını dəstəkləyir" deyə qeyd edib.
Tramp, həmçinin NATO ölkələrini öz müdafiələrinə xərcləri artırmağa məcbur etməsi ilə öyünüb. Onun fikrincə, Rusiya və Çin, əgər ABŞ bu alyansa daxil olmasaydı, NATO-dan qorxmazdı. Bundan əvvəl Tramp, onun müdaxiləsi olmasaydı, Rusiyanın artıq Ukraynaya tam nəzarət edəcəyini bildirmişdi. O, milyonlarla insanın həyatını xilas etdiyini və səkkiz müharibəyə son qoyduğunu iddia edib. Trampın NATO-ya olan mənfi münasibəti, onun ilk prezidentlik dövründən bəri məlum idi.

На фоне растущих опасений по поводу того, что США несут основную тяжесть обеспечения безопасности европейских стран, вновь обсуждается будущее НАТО. Этот вопрос также поднимает вопрос о соответствии НАТО стратегии национальной безопасности США.
Как сообщает Redaksiya, военный аналитик телеканала "Sky News" Шон Белл прокомментировал взгляды бывшего президента США Дональда Трампа на НАТО. По словам Белла, было ясно, что Трамп не испытывал большого энтузиазма по отношению к НАТО еще с момента своего первого президентского срока. Аналитик отметил, что президент США не хочет брать на себя ответственность за распад Альянса, но не верит, что НАТО соответствует своей нынешней миссии.
Ссылаясь на публикацию Трампа в социальной сети, Белл заявил, что Россия и Китай не боятся НАТО без США, и он сомневается, придет ли Альянс на помощь, если США в нем будут нуждаться. Как пишет агентство Reuters, 7 января министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль заявил, что не сомневается в единстве членов НАТО. Он подчеркнул уверенность в сохранении Альянса в его нынешнем состоянии. Выступая на совместной пресс-конференции с коллегами из Индии, Франции и Польши в Париже, Вадефуль отметил: "США поддерживают оборону Альянса и союз с Европой".
Трамп также хвастался тем, что заставил страны НАТО увеличить расходы на свою оборону. По его мнению, Россия и Китай не боялись бы НАТО, если бы США не входили в этот Альянс. Ранее Трамп заявлял, что Россия уже полностью контролировала бы Украину, если бы не его вмешательство. Он утверждал, что спас миллионы жизней и положил конец восьми войнам. Негативное отношение Трампа к НАТО было известно еще с его первого президентского срока.