Trampın ikinci dövlət səfəri Böyük Britaniyada etirazlarla müşayiət olundu
ABŞ Prezidenti Donald Tramp çərşənbə günü Vindzor qalasında kral qarşılanması görsə də, qalanın hüdudlarından kənarda onun ikinci dövlət səfərinə qarşı etirazlar keçirildi.
Redaksiya PBS News və Associated Press-ə istinadla xəbər verir ki, Londonun mərkəzində minlərlə insan yürüş edərək səfərə etiraz edib. Aksiyada “Stop Trump U.K.” koalisiyası iştirak edib, nümayişçilər “No to racism, no to Trump” və “Dump Trump” şüarları ilə Parlamentə doğru irəliləyiblər. Polis 1600 əməkdaşını küçələrə yerləşdirib, bir neçə nəfər isə saxlanılıb.
Tramp və birinci xanım Melaniya Vindzor qalasında Kral III Çarlz tərəfindən qarşılanıb və at arabasında ziyarət yürüşü ediblər. Lakin eyni vaxtda Vindzorda və Londonda “Tramp xoş gəlməyib” şüarları səsləndirilib. Hətta qalaya Tramp və Ceffri Epşteynin görüntüsünün proyeksiya edilməsi ilə bağlı aksiya keçirilib, bununla əlaqədar dörd nəfərin həbs olunduğu bildirilib.

Trump's second state visit to the UK was accompanied by protests
Although US President Donald Trump received a royal welcome at Windsor Castle on Wednesday, protests against his second state visit were held outside the castle grounds.
The editorial board, citing PBS News and Associated Press, reports that thousands of people marched in central London to protest the visit. The “Stop Trump U.K.” coalition participated in the action, with demonstrators marching towards Parliament with slogans like “No to racism, no to Trump” and “Dump Trump.” Police deployed 1600 officers to the streets, and several people were detained.
Trump and First Lady Melania were greeted by King Charles III at Windsor Castle and took a carriage ride. However, at the same time, “Trump is not welcome” slogans were chanted in Windsor and London. An action involving the projection of an image of Trump and Jeffrey Epstein onto the castle was even held, and four people were reportedly arrested in connection with it.