Trampın ikinci dövlət səfəri Böyük Britaniyada etirazlarla müşayiət olundu
ABŞ Prezidenti Donald Tramp çərşənbə günü Vindzor qalasında kral qarşılanması görsə də, qalanın hüdudlarından kənarda onun ikinci dövlət səfərinə qarşı etirazlar keçirildi.
Redaksiya PBS News və Associated Press-ə istinadla xəbər verir ki, Londonun mərkəzində minlərlə insan yürüş edərək səfərə etiraz edib. Aksiyada “Stop Trump U.K.” koalisiyası iştirak edib, nümayişçilər “No to racism, no to Trump” və “Dump Trump” şüarları ilə Parlamentə doğru irəliləyiblər. Polis 1600 əməkdaşını küçələrə yerləşdirib, bir neçə nəfər isə saxlanılıb.
Tramp və birinci xanım Melaniya Vindzor qalasında Kral III Çarlz tərəfindən qarşılanıb və at arabasında ziyarət yürüşü ediblər. Lakin eyni vaxtda Vindzorda və Londonda “Tramp xoş gəlməyib” şüarları səsləndirilib. Hətta qalaya Tramp və Ceffri Epşteynin görüntüsünün proyeksiya edilməsi ilə bağlı aksiya keçirilib, bununla əlaqədar dörd nəfərin həbs olunduğu bildirilib.

Второй государственный визит Трампа в Великобританию сопровождался протестами
Хотя президент США Дональд Трамп в среду был удостоен королевского приема в Виндзорском замке, за пределами замка прошли протесты против его второго государственного визита.
Редакция, ссылаясь на PBS News и Associated Press, сообщает, что тысячи людей прошли маршем в центре Лондона, протестуя против визита. В акции приняла участие коалиция «Stop Trump U.K.», демонстранты двинулись к Парламенту с лозунгами «Нет расизму, нет Трампу» и «Долой Трампа». Полиция вывела на улицы 1600 сотрудников, несколько человек были задержаны.
Трамп и первая леди Мелания были встречены королем Карлом III в Виндзорском замке и совершили прогулку в конном экипаже. Однако одновременно в Виндзоре и Лондоне звучали лозунги «Трамп нежеланный гость». Была даже проведена акция с проекцией изображения Трампа и Джеффри Эпштейна на замок, в связи с чем сообщается о задержании четырех человек.