ABŞ prezidenti Donald Tramp, Latın Amerikasında fəaliyyət göstərən narkotik kartellərinə qarşı hərbi gücdən istifadə edilməsi üçün Pentaqona göstəriş verib. New York Times-ın məlumatına görə, bu qərar ABŞ-ın narkotik qaçaqmalçılığı ilə mübarizə strategiyasının sərtləşdirilməsi çərçivəsində qəbul olunub.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp administrasiyası narkotik kartellərinin ABŞ-a qeyri-qanuni yolla narkotik maddələr daxil etməsini milli təhlükəsizlik üçün birbaşa təhdid hesab edir. Prezidentin göstərişinə əsasən, Pentaqon müvafiq hərbi əməliyyat planlarını hazırlayacaq.
Siyasi müşahidəçilər bu addımın ABŞ-ın Latın Amerikası ölkələri ilə münasibətlərinə təsir göstərə biləcəyini və regionda təhlükəsizlik məsələlərinin daha da ön plana çıxacağını vurğulayırlar.

Трамп дал указание армии против наркокартелей в Латинской Америке
Президент США Дональд Трамп дал указание Пентагону использовать военную силу против наркокартелей, действующих в Латинской Америке. По данным New York Times, это решение было принято в рамках ужесточения стратегии США по борьбе с незаконным оборотом наркотиков.
Редакция сообщает, что администрация Трампа считает незаконный ввоз наркотиков в США наркокартелями прямой угрозой национальной безопасности. Согласно указанию президента, Пентагон разработает соответствующие планы военных операций.
Политические обозреватели подчеркивают, что этот шаг может повлиять на отношения США со странами Латинской Америки и еще больше выдвинуть на первый план вопросы безопасности в регионе.