ABŞ prezidenti Donald Tramp, ölkəsinin milli təhlükəsizlik maraqları üçün satın almaq istədiyi Qrenlandiya məsələsində müqavimət göstərən Avropa liderlərinə qarşı tənqidi fikirlər səsləndirib. Tramp, NBC-yə verdiyi açıqlamada, ABŞ-ni Avropa Birliyi və NATO ölkələri ilə qarşı-qarşıya qoyan Qrenlandiyanı ilhaq cəhdi barədə qiymətləndirmələr edib. Bu məsələ, ABŞ-nin xarici siyasətində yeni bir gərginlik yaratmış və beynəlxalq arenada müzakirələrə səbəb olmuşdur.
Redaksiya məlumat verir ki, Tramp, Norveçin Nobel Sülh Mükafatı yarışması üzərində heç bir təsiri olmadığı və qərarın tamamilə komitəyə aid olduğu fikrinə etiraz edərək, "Dediklərinin əksinə, Norveç oranı tamamilə nəzarət edir," ifadəsini işlədib. Bu açıqlama, Norveçlə ABŞ arasında diplomatik münasibətlərdə müəyyən gərginlik yarada biləcək bir məqamdır.
Tramp, Qrenlandiya ilə bağlı mövqeyini açıqlayarkən, Avropa ölkələrinə qarşı iqtisadi tədbirlər barədə də danışıb. Qrenlandiya razılaşması olmadığı təqdirdə Avropa ölkələrinə gömrük vergisi tətbiq etmə planlarını həyata keçirib-keçirməyəcəyi sualına, "Mütləq həyata keçirəcəyəm, 100 faiz," cavabını verib. Bu, ABŞ-ın Avropa ilə ticarət münasibətlərində yeni bir gərginlik yarada biləcək bir addımdır. ABŞ prezidenti, telefon vasitəsilə aparılan müsahibədə, Qrenlandiyanı ələ keçirmək üçün güc tətbiq edib-etməyəcəyi sualına isə, "Şərh yoxdur," cavabını verib. Tramp, həmçinin Avropanın diqqətini Qrenlandiyadan daha çox, Rusiya və Ukrayna arasındakı müharibəyə yönəltməsinin vacibliyini vurğulayaraq, "Avropa, Rusiya və Ukrayna ilə olan müharibəyə diqqət yetirməlidir. Avropanın diqqət yetirməsi lazım olan şey budur, Qrenlandiya deyil," ifadəsini işlədib. Tramp, "Bununla heç bir əlaqələri olmadığını deməyi sevirlər, amma əslində hər şeylə əlaqələri var," deyə əlavə edib.

US President Donald Trump has voiced critical opinions against European leaders who have resisted his country's desire to purchase Greenland, citing national security interests. In an interview with NBC, Trump made assessments regarding the attempt to annex Greenland, which has put the US at odds with European Union and NATO countries. This issue has created a new tension in US foreign policy and has led to discussions on the international stage.
Redaksiya reports that Trump, protesting the idea that Norway has no influence over the Nobel Peace Prize competition and that the decision belongs entirely to the committee, stated, "Contrary to what they say, Norway completely controls it." This statement is a point that could create some tension in diplomatic relations between Norway and the US.
While explaining his position on Greenland, Trump also spoke about economic measures against European countries. When asked if he would implement plans to impose customs duties on European countries if there was no agreement on Greenland, he replied, "I will absolutely implement it, 100 percent." This is a step that could create new tension in the trade relations between the US and Europe. In response to the question of whether he would use force to take over Greenland during a phone interview, the US President replied, "No comment." Trump also emphasized the importance of Europe focusing more on the war between Russia and Ukraine than on Greenland, stating, "Europe should pay attention to the war with Russia and Ukraine. This is what Europe needs to focus on, not Greenland." Trump added, "They like to say they have nothing to do with it, but in reality, they have everything to do with it."