ABŞ prezidenti Donald Tramp, ölkəsinin milli təhlükəsizlik maraqları üçün satın almaq istədiyi Qrenlandiya məsələsində müqavimət göstərən Avropa liderlərinə qarşı tənqidi fikirlər səsləndirib. Tramp, NBC-yə verdiyi açıqlamada, ABŞ-ni Avropa Birliyi və NATO ölkələri ilə qarşı-qarşıya qoyan Qrenlandiyanı ilhaq cəhdi barədə qiymətləndirmələr edib. Bu məsələ, ABŞ-nin xarici siyasətində yeni bir gərginlik yaratmış və beynəlxalq arenada müzakirələrə səbəb olmuşdur.
Redaksiya məlumat verir ki, Tramp, Norveçin Nobel Sülh Mükafatı yarışması üzərində heç bir təsiri olmadığı və qərarın tamamilə komitəyə aid olduğu fikrinə etiraz edərək, "Dediklərinin əksinə, Norveç oranı tamamilə nəzarət edir," ifadəsini işlədib. Bu açıqlama, Norveçlə ABŞ arasında diplomatik münasibətlərdə müəyyən gərginlik yarada biləcək bir məqamdır.
Tramp, Qrenlandiya ilə bağlı mövqeyini açıqlayarkən, Avropa ölkələrinə qarşı iqtisadi tədbirlər barədə də danışıb. Qrenlandiya razılaşması olmadığı təqdirdə Avropa ölkələrinə gömrük vergisi tətbiq etmə planlarını həyata keçirib-keçirməyəcəyi sualına, "Mütləq həyata keçirəcəyəm, 100 faiz," cavabını verib. Bu, ABŞ-ın Avropa ilə ticarət münasibətlərində yeni bir gərginlik yarada biləcək bir addımdır. ABŞ prezidenti, telefon vasitəsilə aparılan müsahibədə, Qrenlandiyanı ələ keçirmək üçün güc tətbiq edib-etməyəcəyi sualına isə, "Şərh yoxdur," cavabını verib. Tramp, həmçinin Avropanın diqqətini Qrenlandiyadan daha çox, Rusiya və Ukrayna arasındakı müharibəyə yönəltməsinin vacibliyini vurğulayaraq, "Avropa, Rusiya və Ukrayna ilə olan müharibəyə diqqət yetirməlidir. Avropanın diqqət yetirməsi lazım olan şey budur, Qrenlandiya deyil," ifadəsini işlədib. Tramp, "Bununla heç bir əlaqələri olmadığını deməyi sevirlər, amma əslində hər şeylə əlaqələri var," deyə əlavə edib.

Президент США Дональд Трамп выступил с критическими замечаниями в адрес европейских лидеров, которые сопротивляются его намерению приобрести Гренландию, считая это необходимым для национальных интересов безопасности страны. В интервью NBC Трамп дал оценку попытке аннексировать Гренландию, которая поставила США в конфронтацию со странами Европейского Союза и НАТО. Этот вопрос создал новую напряженность во внешней политике США и вызвал дискуссии на международной арене.
Redaksiya сообщает, что Трамп, возражая против утверждения, что Норвегия не имеет никакого влияния на присуждение Нобелевской премии мира и что решение полностью зависит от комитета, заявил: «Вопреки тому, что они говорят, Норвегия полностью контролирует это место». Это заявление является моментом, который может создать определенную напряженность в дипломатических отношениях между Норвегией и США.
Объясняя свою позицию по Гренландии, Трамп также говорил об экономических мерах против европейских стран. На вопрос, будет ли он применять таможенные пошлины к европейским странам в случае отсутствия соглашения по Гренландии, он ответил: «Обязательно применю, на 100 процентов». Это шаг, который может создать новую напряженность в торговых отношениях США с Европой. На вопрос, будет ли президент США применять силу для захвата Гренландии в телефонном интервью, он ответил: «Без комментариев». Трамп также подчеркнул важность того, чтобы Европа сосредоточила свое внимание на войне между Россией и Украиной, а не на Гренландии, заявив: «Европа должна сосредоточиться на войне с Россией и Украиной. Вот на чем должна сосредоточиться Европа, а не на Гренландии». Трамп добавил: «Им нравится говорить, что они не имеют к этому никакого отношения, но на самом деле они имеют отношение ко всему».