Tramp və Zelenski ABŞ-də görüşdən sonra əsas açıqlamaları verdilər
ABŞ-in Florida ştatında, Mar-a-Laqo iqamətgahının əsas yemək zalında ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski arasında görüş keçirilib. Qısa mətbuat açıqlamasından sonra tərəflər qapalı formatda danışıqlara davam edib və görüş təxminən iki saat davam edib.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp danışıqların müsbət keçdiyini, münaqişənin həllinə çox yaxınlaşıldığını və yalnız bir neçə məsələnin açıq qaldığını bildirib. O, Avropa ölkələrinin rəhbərləri ilə apardığı müzakirələri də yüksək qiymətləndirərək, onların konstruktiv mövqe nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb.
ABŞ prezidenti Donald Tramp Zaporojye Atom Elektrik Stansiyası ilə bağlı açıqlamasında Rusiyanın stansiyanı bombalamadığını və onun işə salınması istiqamətində Ukrayna ilə əməkdaşlıq etdiyini deyib. O, bu prosesin təhlükəsizlik baxımından əhəmiyyətli olduğunu və obyektin texniki vəziyyətinin qənaətbəxş olduğunu qeyd edib.
Təhlükəsizlik zəmanətləri məsələsinə toxunan ABŞ prezidenti Donald Tramp Avropanın Ukrayna üçün əsas məsuliyyəti üzərinə götürəcəyini, ABŞ-in isə dəstək göstərəcəyini bildirib. O, həmçinin sülh razılaşmasının şərtlərinin Ukraynada referendum və ya parlament səsverməsi yolu ilə təsdiqlənə biləcəyini qeyd edib.
Danışıqlar üzrə işçi qrupların tərkibinə də aydınlıq gətirilib. ABŞ tərəfdən prosesə Stiv Uitkoff, Cared Kuşner, ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin sədri Den Keyn, Marko Rubio və digər şəxslər cəlb olunacaq. Ukrayna tərəfinin nümayəndə heyətində isə Rustem Umerov, Andrey Qnatov və Sergey Kislitsa yer alacaq.
ABŞ prezidenti Donald Tramp əlavə edib ki, Rusiya ilə ticarət əlaqələrinin bərpası Vaşinqton üçün geniş iqtisadi imkanlar yarada bilər və bu istiqamətdə perspektivlər mövcuddur.

A meeting was held between US President Donald Trump and Ukrainian President Volodymyr Zelensky in the main dining room of the Mar-a-Lago residence in Florida, USA. Following a brief press statement, the parties continued their discussions in a closed format, and the meeting lasted approximately two hours.
The editorial office reports that US President Donald Trump stated that the talks were positive, that a resolution to the conflict was very close, and that only a few issues remained open. He also highly praised the discussions he held with European leaders, emphasizing their constructive stance.
In his statement regarding the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant, US President Donald Trump said that Russia had not bombed the plant and was cooperating with Ukraine towards its reactivation. He noted the importance of this process for security and that the facility's technical condition was satisfactory.
Addressing the issue of security guarantees, US President Donald Trump stated that Europe would take primary responsibility for Ukraine, while the US would provide support. He also noted that the terms of a peace agreement could be approved in Ukraine through a referendum or parliamentary vote.
The composition of the working groups for the negotiations was also clarified. From the US side, Steve Witkoff, Jared Kushner, Chairman of the Joint Chiefs of Staff of the US Armed Forces Dan Kain, Marco Rubio, and others will be involved in the process. The Ukrainian delegation will include Rustem Umerov, Andrey Gnatov, and Sergey Kislitsa.
US President Donald Trump added that the restoration of trade relations with Russia could create broad economic opportunities for Washington, and prospects exist in this direction.