ABŞ prezidenti Donald Tramp Somalilandin müstəqilliyinin tanınması məsələsinə hazır olmadığını bildirib. O, İsrailin bu istiqamətdə atdığı addıma baxmayaraq, mövqeyinin dəyişmədiyini və məsələni hazırda açıq saxladığını vurğulayıb.
Redaksiya New York Post istinadla xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp nəşrə verdiyi açıqlamada Somaliland məsələsini “araşdıracağını” deyib. Tramp Somalilandin Abraham razılaşmalarına qoşulmaq və ya ABŞ üçün hərbi-dəniz bazası yerləşdirmək təkliflərini əhəmiyyətsiz adlandırıb.
ABŞ prezidenti Donald Tramp açıqlamasında “Somalilandin nə olduğunu doğrudanmı kimsə bilir?” sualını səsləndirib. Onun bu mövqeyi Vaşinqtonun hazırkı mərhələdə regionla bağlı ehtiyatlı siyasət yürütməyə üstünlük verdiyini göstərir.
Məsələ beynəlxalq ictimaiyyətdə diqqətlə izlənilir və Trampın mövqeyi gələcək diplomatik proseslərə təsir göstərə biləcək amil kimi qiymətləndirilir. ABŞ administrasiyasının mövqeyində dəyişiklik olub-olmayacağı yaxın dövrdə aydınlaşa bilər.

Трамп заявил о неготовности признать независимость Сомалиленда
Президент США Дональд Трамп заявил, что пока не готов признать независимость Сомалиленда. Он подчеркнул, что его позиция не изменилась, несмотря на шаги Израиля в этом направлении, и вопрос остается открытым.
Как сообщает издание New York Post, президент США Дональд Трамп в своем заявлении изданию заявил, что «изучит» вопрос Сомалиленда. Трамп назвал незначительными предложения Сомалиленда присоединиться к Абрахамовым соглашениям или разместить военно-морскую базу для США.
Президент США Дональд Трамп в своем заявлении задался вопросом: «Действительно ли кто-нибудь знает, что такое Сомалиленд?». Его позиция показывает, что Вашингтон на данном этапе предпочитает проводить осторожную политику в отношении региона.
Этот вопрос внимательно отслеживается международным сообществом, и позиция Трампа рассматривается как фактор, который может повлиять на будущие дипломатические процессы. Изменится ли позиция администрации США, может стать ясно в ближайшее время.