Tramp Rutte ilə Ağ Evdə Rusiya-Ukrayna məsələlərini müzakirə etdi, görüşüb
ABŞ Prezidenti Donald Tramp NATO rəhbəri Mark Rutte ilə Ağ Evdə keçirilən görüşdə Putinin görüşünü ləğv etdiyini bildirib və bu qərarın ona “doğru gəlmədiyini”, gələcəkdə isə görüşün yenidən nəzərdən keçirilə biləcəyini söyləyib. Tramp Rusiyaya tətbiq olunan sanksiyaların vaxtının gəldiyini vurğulayıb və Tomahawk raketlərinin istifadəsi üzrə təlimin ən azı altı ay tələb etdiyini qeyd edib; o, ABŞ-ın öz raketlərinin hazırda istifadə olunmadığını, Ukraynanın isə Avropa ölkələrinin raketlərindən istifadə etdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp dəniz hücumlarına dair siyasətini də şərh edərək, “gələcəkdə düşmənlərin torpaqdan hücumları artarsa, onlara yerindəcə sərt cavab veriləcək” dediyini açıqlayıb. O, Kolumbiya prezidenti Qustavo Petroya qarşı sərt tənqidlər səsləndirərək ölkədə narkotik istehsalının geniş olduğunu iddia edib və “ciddi tədbirlər”dən danışıb. Tramp həmçinin Vladimir Putinlə nüvə məsələlərində “de-eskalasiya” danışıqlarından danışdığını və bu yanaşmanı dəstəklədiyini bildirib; ABŞ-ın, Rusiyanın və gələcəkdə Çinin daxil edilə biləcəyi nüvə azaldılmasını müzakirə etməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Tramp görüşdə həmçinin dialoq və danışıqların vacibliyini vurğulayıb, “Putin və Zelenski ağlabatan olmalıdır — sülh üçün iki tərəfin razılığı lazımdır” deyib. O, Putinin əvvəllər “hamını” istədiyini, hazırda isə danışıqlara daha meylli olduğunu düşünən mövqeyini çatdırıb və Ukrayna məsələsində məqsədin hər tərəf üçün məqbul həll tapmaq olduğunu ifadə edib.

Трамп встретился с Рютте в Белом доме и обсудил российско-украинские вопросы
Президент США Дональд Трамп на встрече в Белом доме с главой НАТО Марком Рютте заявил, что отменил встречу с Путиным, и что это решение ему «не показалось правильным», но в будущем встреча может быть пересмотрена. Трамп подчеркнул, что пришло время для санкций против России, и отметил, что обучение использованию ракет Tomahawk требует не менее шести месяцев; он заявил, что США в настоящее время не используют свои ракеты, а Украина использует ракеты европейских стран.
Редакция сообщает, что Трамп, комментируя свою политику в отношении морских атак, заявил, что «если в будущем атаки врагов с суши усилятся, им будет дан жесткий ответ на месте». Он выступил с резкой критикой в адрес президента Колумбии Густаво Петро, заявив о широком производстве наркотиков в стране и говоря о «серьезных мерах». Трамп также заявил, что обсуждал с Владимиром Путиным переговоры по «деэскалации» в ядерных вопросах и поддерживает этот подход; он отметил готовность США обсуждать сокращение ядерных вооружений, в которое могут быть включены Россия и в будущем Китай.
На встрече Трамп также подчеркнул важность диалога и переговоров, заявив: «Путин и Зеленский должны быть разумными — для мира необходимо согласие обеих сторон». Он передал свою позицию, согласно которой Путин ранее хотел «всего», но теперь более склонен к переговорам, и заявил, что цель в украинском вопросе — найти приемлемое решение для каждой стороны.