Tramp Rutte ilə Ağ Evdə Rusiya-Ukrayna məsələlərini müzakirə etdi, görüşüb
ABŞ Prezidenti Donald Tramp NATO rəhbəri Mark Rutte ilə Ağ Evdə keçirilən görüşdə Putinin görüşünü ləğv etdiyini bildirib və bu qərarın ona “doğru gəlmədiyini”, gələcəkdə isə görüşün yenidən nəzərdən keçirilə biləcəyini söyləyib. Tramp Rusiyaya tətbiq olunan sanksiyaların vaxtının gəldiyini vurğulayıb və Tomahawk raketlərinin istifadəsi üzrə təlimin ən azı altı ay tələb etdiyini qeyd edib; o, ABŞ-ın öz raketlərinin hazırda istifadə olunmadığını, Ukraynanın isə Avropa ölkələrinin raketlərindən istifadə etdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp dəniz hücumlarına dair siyasətini də şərh edərək, “gələcəkdə düşmənlərin torpaqdan hücumları artarsa, onlara yerindəcə sərt cavab veriləcək” dediyini açıqlayıb. O, Kolumbiya prezidenti Qustavo Petroya qarşı sərt tənqidlər səsləndirərək ölkədə narkotik istehsalının geniş olduğunu iddia edib və “ciddi tədbirlər”dən danışıb. Tramp həmçinin Vladimir Putinlə nüvə məsələlərində “de-eskalasiya” danışıqlarından danışdığını və bu yanaşmanı dəstəklədiyini bildirib; ABŞ-ın, Rusiyanın və gələcəkdə Çinin daxil edilə biləcəyi nüvə azaldılmasını müzakirə etməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Tramp görüşdə həmçinin dialoq və danışıqların vacibliyini vurğulayıb, “Putin və Zelenski ağlabatan olmalıdır — sülh üçün iki tərəfin razılığı lazımdır” deyib. O, Putinin əvvəllər “hamını” istədiyini, hazırda isə danışıqlara daha meylli olduğunu düşünən mövqeyini çatdırıb və Ukrayna məsələsində məqsədin hər tərəf üçün məqbul həll tapmaq olduğunu ifadə edib.

US President Donald Trump announced during a meeting with NATO leader Mark Rutte at the White House that he had canceled his meeting with Putin, stating that this decision “did not feel right” to him and that the meeting could be reconsidered in the future. Trump emphasized that it was time for sanctions against Russia and noted that training for the use of Tomahawk missiles requires at least six months; he stated that the US's own missiles are not currently in use, while Ukraine is using missiles from European countries.
The editorial board reports that Trump also commented on his policy regarding naval attacks, stating that he had said, “if enemies' attacks from land increase in the future, they will be met with a harsh response on the spot.” He voiced strong criticism against Colombian President Gustavo Petro, claiming widespread drug production in the country and speaking of “serious measures.” Trump also stated that he had discussed “de-escalation” talks on nuclear issues with Vladimir Putin and supported this approach; he noted that the US is ready to discuss nuclear reduction, which could include Russia and, in the future, China.
During the meeting, Trump also emphasized the importance of dialogue and negotiations, saying, “Putin and Zelensky must be reasonable — peace requires agreement from both sides.” He conveyed his view that Putin previously wanted “everyone” but is now more inclined towards negotiations, and stated that the goal in the Ukraine issue is to find an acceptable solution for all parties.