Tramp Qəzza üzrə Sülh Şurası yaradır
Dünyada baş verən siyasi hadisələr fonunda, müxtəlif ölkələrin liderləri və beynəlxalq təşkilatlar arasında əməkdaşlıq və münaqişələrin həlli istiqamətində yeni addımlar atılır. Bu xəbərlər arasında, ABŞ-in keçmiş prezidenti Donald Trampın təşəbbüsü ilə yaradılması planlaşdırılan Qəzza üzrə Sülh Şurası xüsusi diqqət çəkir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu şuranın yaradılması və fəaliyyəti ilə bağlı müxtəlif məqamlar gündəmə gəlib. Məlumata görə, şurada qərarların səs çoxluğu ilə qəbul edilməsi nəzərdə tutulur. Hər bir üzv dövlət bir səsə malik olacaq, lakin bütün qərarların şura sədrinin təsdiqini tələb edəcəyi bildirilir. Şuranın nizamnaməsində bu təşkilatın "münaqişələrdən zərər çəkmiş və ya münaqişə təhlükəsi altında olan regionlarda sabitliyin təmin edilməsinə, etibarlı və qanuni idarəçiliyin bərpa olunmasına və davamlı sülhün təmin edilməsinə çalışan beynəlxalq təşkilat" kimi təsvir edildiyi qeyd olunur.
Bundan əvvəl "Bloomberg" agentliyi, Qəzza üzrə Sülh Şurasının nizamnamə layihəsinə istinadən, ABŞ-in keçmiş prezidenti Donald Trampın, şurada daimi yer əldə etmək istəyən ölkələrdən ən azı 1 milyard dollar ödəmələrini tələb etdiyini yazmışdı. Qeyd olunur ki, Tramp şuranın ilk sədri olacaq və kimin dəvət olunacağına şəxsən qərar verəcək. Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko, ölkəsinin bu şuraya qoşulması ilə bağlı sənədi imzaladığını bildirib. Onun sözlərinə görə, bu proses üçün bir milyard dollar ödəməyə ehtiyac qalmayıb.
Lukaşenko, Belarusun Qəzza sektoruna əhəmiyyətli dərəcədə yardım edə bilməyəcəyini, lakin "digər ölkələrə kömək edəcəyini" də əlavə edib. Belarus Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ruslan Varankov, Lukaşenkonun Trampın adından dəvət aldığını bildirib. O, Minsk-in Sülh Şurasına qoşulmağa hazır olduğunu qeyd edib. Lukaşenko, həmçinin Belarusun Qəzza üzrə Sülh Şurasına üzvlük üçün heç bir ödəniş etməyəcəyini təsdiqləyib. Lukaşenko jurnalistlərə verdiyi açıqlamada, "Mən ABŞ-yə bu təklifi qəbul etməyə və bu Şuranın iştirakçısı olmağa hazır olduğumuzu bildirən müvafiq müraciəti imzaladım" deyə bildirib.

Against the backdrop of global political events, leaders of various countries and international organizations are taking new steps towards cooperation and conflict resolution. Among these news items, the Peace Council for Gaza, planned to be established on the initiative of former US President Donald Trump, is drawing particular attention.
Redaksiya reports that various aspects related to the establishment and operation of this council have come to the agenda. According to the information, decisions within the council are intended to be made by a majority vote. Each member state will have one vote, but all decisions will require the approval of the council chairman. It is noted that the charter of the council describes it as an "international organization working to ensure stability in regions affected by or at risk of conflict, to restore reliable and legitimate governance, and to ensure lasting peace."
Previously, the "Bloomberg" agency, citing the draft charter of the Peace Council for Gaza, wrote that former US President Donald Trump demanded payments of at least $1 billion from countries wishing to obtain a permanent seat on the council. It is noted that Trump will be the first chairman of the council and will personally decide who will be invited. Belarusian President Alexander Lukashenko has stated that he has signed the document for his country to join this council. According to him, there was no need to pay one billion dollars for this process.
Lukashenko also added that Belarus would not be able to provide significant assistance to the Gaza Strip, but would "help other countries." Belarusian Ministry of Foreign Affairs spokesperson Ruslan Varankov stated that Lukashenko received an invitation on behalf of Trump. He noted that Minsk is ready to join the Peace Council. Lukashenko also confirmed that Belarus would not make any payment for membership in the Peace Council for Gaza. In his statement to journalists, Lukashenko said, "I signed the relevant appeal stating our readiness to accept this proposal from the US and to be a participant in this Council."