Tramp Qəzza üzrə Sülh Şurası yaradır
Dünyada baş verən siyasi hadisələr fonunda, müxtəlif ölkələrin liderləri və beynəlxalq təşkilatlar arasında əməkdaşlıq və münaqişələrin həlli istiqamətində yeni addımlar atılır. Bu xəbərlər arasında, ABŞ-in keçmiş prezidenti Donald Trampın təşəbbüsü ilə yaradılması planlaşdırılan Qəzza üzrə Sülh Şurası xüsusi diqqət çəkir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu şuranın yaradılması və fəaliyyəti ilə bağlı müxtəlif məqamlar gündəmə gəlib. Məlumata görə, şurada qərarların səs çoxluğu ilə qəbul edilməsi nəzərdə tutulur. Hər bir üzv dövlət bir səsə malik olacaq, lakin bütün qərarların şura sədrinin təsdiqini tələb edəcəyi bildirilir. Şuranın nizamnaməsində bu təşkilatın "münaqişələrdən zərər çəkmiş və ya münaqişə təhlükəsi altında olan regionlarda sabitliyin təmin edilməsinə, etibarlı və qanuni idarəçiliyin bərpa olunmasına və davamlı sülhün təmin edilməsinə çalışan beynəlxalq təşkilat" kimi təsvir edildiyi qeyd olunur.
Bundan əvvəl "Bloomberg" agentliyi, Qəzza üzrə Sülh Şurasının nizamnamə layihəsinə istinadən, ABŞ-in keçmiş prezidenti Donald Trampın, şurada daimi yer əldə etmək istəyən ölkələrdən ən azı 1 milyard dollar ödəmələrini tələb etdiyini yazmışdı. Qeyd olunur ki, Tramp şuranın ilk sədri olacaq və kimin dəvət olunacağına şəxsən qərar verəcək. Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko, ölkəsinin bu şuraya qoşulması ilə bağlı sənədi imzaladığını bildirib. Onun sözlərinə görə, bu proses üçün bir milyard dollar ödəməyə ehtiyac qalmayıb.
Lukaşenko, Belarusun Qəzza sektoruna əhəmiyyətli dərəcədə yardım edə bilməyəcəyini, lakin "digər ölkələrə kömək edəcəyini" də əlavə edib. Belarus Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ruslan Varankov, Lukaşenkonun Trampın adından dəvət aldığını bildirib. O, Minsk-in Sülh Şurasına qoşulmağa hazır olduğunu qeyd edib. Lukaşenko, həmçinin Belarusun Qəzza üzrə Sülh Şurasına üzvlük üçün heç bir ödəniş etməyəcəyini təsdiqləyib. Lukaşenko jurnalistlərə verdiyi açıqlamada, "Mən ABŞ-yə bu təklifi qəbul etməyə və bu Şuranın iştirakçısı olmağa hazır olduğumuzu bildirən müvafiq müraciəti imzaladım" deyə bildirib.

Трамп создает Совет мира по Газе
На фоне мировых политических событий предпринимаются новые шаги в направлении сотрудничества и урегулирования конфликтов между лидерами различных стран и международными организациями. Среди этих новостей особое внимание привлекает Совет мира по Газе, который планируется создать по инициативе бывшего президента США Дональда Трампа.
Redaksiya сообщает, что на повестке дня возникли различные аспекты создания и деятельности этого совета. Согласно информации, предполагается, что решения в совете будут приниматься большинством голосов. Каждое государство-член будет иметь один голос, однако сообщается, что все решения потребуют утверждения председателя совета. Отмечается, что устав совета описывает эту организацию как "международную организацию, стремящуюся к обеспечению стабильности в регионах, пострадавших от конфликтов или находящихся под угрозой конфликта, к восстановлению надежного и законного управления и обеспечению устойчивого мира".
Ранее агентство "Bloomberg" писало, ссылаясь на проект устава Совета мира по Газе, что бывший президент США Дональд Трамп потребовал от стран, желающих получить постоянное место в совете, выплаты в размере не менее 1 миллиарда долларов. Отмечается, что Трамп станет первым председателем совета и лично будет принимать решение о том, кого пригласить. Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил, что подписал документ о присоединении его страны к этому совету. По его словам, для этого процесса не потребовалось выплачивать миллиард долларов.
Лукашенко также добавил, что Беларусь не сможет оказать значительную помощь сектору Газа, но "поможет другим странам". Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Беларуси Руслан Варанков сообщил, что Лукашенко получил приглашение от имени Трампа. Он отметил, что Минск готов присоединиться к Совету мира. Лукашенко также подтвердил, что Беларусь не будет производить никаких выплат за членство в Совете мира по Газе. В своем заявлении журналистам Лукашенко сказал: "Я подписал соответствующее обращение, заявив, что мы готовы принять это предложение от США и стать участником этого Совета".