2025-ci il Nobel Sülh Mükafatı Venesuela siyasətçisi və ictimai xadimi Mariya Korina Maçadaya təqdim olunub. Nobel Komitəsinin qərarına əsasən, Maçada Venesuelada demokratiya uğrunda uzunmüddətli mübarizəsinə və vətəndaş azadlıqlarının qorunmasına verdiyi töhfələrə görə mükafata layiq görülüb.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ Prezidenti Donald Trampın bu ilki mükafatı almaq ehtimalı yüksək qiymətləndirilsə də, Norveç Nobel Komitəsi seçimini fərqli istiqamətdə edib. Komitə sülhün davamlı təşviqinə və demokratik dəyərlərin müdafiəsinə önəm verdiyini vurğulayıb.
Mariya Korina Maçada, Venesuela Milli Assambleyasının sabiq deputatıdır və illərdir avtoritar idarəetməyə qarşı demokratik hərəkatın önündə dayanır. Mükafatın Venesuela böhranının davam etdiyi bir vaxtda ona verilməsi beynəlxalq aləmdə “ümid və dəyişimin rəmzi” kimi qiymətləndirilir.

Нобелевская премия мира 2025 года присуждена венесуэльскому политику и общественному деятелю Марии Корине Мачадо. Согласно решению Нобелевского комитета, Мачадо удостоена премии за ее многолетнюю борьбу за демократию в Венесуэле и вклад в защиту гражданских свобод.
Redaksiya сообщает, что, хотя вероятность получения премии в этом году президентом США Дональдом Трампом оценивалась высоко, Норвежский Нобелевский комитет сделал свой выбор в другом направлении. Комитет подчеркнул, что придает большое значение постоянному продвижению мира и защите демократических ценностей.
Мария Корина Мачадо — бывший депутат Национальной ассамблеи Венесуэлы, которая на протяжении многих лет возглавляет демократическое движение против авторитарного правления. Присуждение ей премии в условиях продолжающегося венесуэльского кризиса расценивается международным сообществом как «символ надежды и перемен».