Kanada ilə Çin arasında geniş ticarət sazişi ilə bağlı danışıqların aparılmasına dair heç bir əlamət olmasa da, Donald Tramp Kanada Çinlə “razılaşma” bağlasa, tariflər tətbiq edəcəyini bildirib.
Redaksiya The New York Times-a istinadən məlumat verir ki, Trampın bu barədə açıqlaması, iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin gərginləşməsi fonunda səslənib. Bu açıqlama, Trampın prezidentliyi dövründə ticarət siyasəti ilə bağlı verdiyi bəyanatların davamı kimi qiymətləndirilə bilər.
Trampın bu mövqeyi, Kanada və Çin arasında ticarət əlaqələrinin inkişafına mane ola biləcək bir təhdid kimi dəyərləndirilir. Bu, həmçinin, ABŞ-ın ticarət siyasətinin dəyişməsi və digər ölkələrlə münasibətlərinə təsir edə biləcək bir faktor kimi də diqqət çəkir.

Трамп: Канада заявила, что введет тарифы, если достигнет соглашения с Китаем
Несмотря на отсутствие признаков переговоров о широком торговом соглашении между Канадой и Китаем, Дональд Трамп заявил, что введет тарифы, если Канада «достигнет соглашения» с Китаем.
Redaksiya сообщает со ссылкой на The New York Times, что заявление Трампа прозвучало на фоне обострения торговых отношений между двумя странами. Это заявление можно рассматривать как продолжение заявлений Трампа относительно торговой политики во время его президентства.
Позиция Трампа также оценивается как угроза, которая может помешать развитию торговых отношений между Канадой и Китаем. Это также привлекает внимание как фактор, который может повлиять на изменение торговой политики США и их отношения с другими странами.