ABŞ prezidenti Donald Tramp, federal agentliklərə "Anthropic" şirkətinin texnologiyalarından istifadəni dayandırmaları barədə göstəriş verib. Bu qərar, "Anthropic" şirkətinin özünün "Claude" adlı süni intellekt modelinə qabaqcıl hərbi və müşahidə tətbiqləri üçün girişi rədd etməsindən sonra qəbul edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, prezident Tramp bu məsələ ilə bağlı altı aylıq bir keçid dövrü elan edib və federal agentliklərin bu göstərişə əməl etmələrini təmin etmək üçün "Prezidentliyin tam gücündən" istifadə etməklə hədələyib.
Bu qərar, milli təhlükəsizlik və dövlət maraqlarının qorunması baxımından mühüm addım kimi dəyərləndirilir. "Anthropic" şirkətinin qərarı, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi sahəsində etik və təhlükəsizlik məsələlərinin aktuallığını bir daha önə çəkib.

Президент США Дональд Трамп дал указание федеральным агентствам прекратить использование технологий компании Anthropic. Это решение было принято после того, как сама компания Anthropic отказала в доступе к своей передовой модели искусственного интеллекта под названием Claude для передовых военных и разведывательных приложений.
Как сообщает Redaksiya, президент Трамп объявил шестимесячный переходный период по этому вопросу и пригрозил использовать «всю полноту президентской власти», чтобы обеспечить соблюдение федеральными агентствами этого указа.
Это решение рассматривается как важный шаг с точки зрения защиты национальной безопасности и государственных интересов. Решение компании Anthropic вновь подчеркнуло актуальность этических вопросов и вопросов безопасности в области применения технологий искусственного интеллекта.