ABŞ prezidenti Donald Tramp Fars körfəzində bütün dəniz ticarəti, xüsusilə enerji daşıyan gəmilərin siyasi risklərə qarşı sığortalanması və maliyyə təhlükəsizliyinin təmin edilməsi barədə sərəncam verib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu tədbirlər dərhal qüvvəyə minir və Amerika Birləşmiş Ştatlarının İnkişaf Maliyyəsi Korporasiyası (DFC) tərəfindən olduqca münasib qiymətlə bütün gəmiçilik şirkətlərinə təqdim olunacaq. Sərəncama əsasən, gərək olduqda ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri Hormuz boğazından keçən tankerləri mümkün qədər tez müşayiət etməyə başlayacaq.
ABŞ prezidenti vurğulayıb ki, ölkəsi istənilən halda dünyaya enerjinin azad axınını təmin edəcək. O, həmçinin ABŞ-ın iqtisadi və hərbi qüdrətinin "yer üzündə ən böyük" olduğunu qeyd edib və gələcəkdə daha çox tədbirlərin görüləcəyini bildirib.

Trump: US Guarantees for Maritime Trade in the Persian Gulf
US President Donald Trump has issued an order to ensure the security of all maritime trade in the Persian Gulf, particularly for energy-carrying vessels, against political risks and financial security.
Editorial information states that these measures take effect immediately and will be offered to all shipping companies at very favorable rates by the US International Development Finance Corporation (DFC). According to the order, if necessary, the US Navy will begin escorting tankers passing through the Strait of Hormuz as soon as possible.
The US President emphasized that his country will ensure the free flow of energy to the world under any circumstances. He also noted that the US's economic and military power is "the greatest on earth" and stated that more measures will be taken in the future.