ABŞ prezidenti Donald Tramp Fars körfəzində bütün dəniz ticarəti, xüsusilə enerji daşıyan gəmilərin siyasi risklərə qarşı sığortalanması və maliyyə təhlükəsizliyinin təmin edilməsi barədə sərəncam verib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu tədbirlər dərhal qüvvəyə minir və Amerika Birləşmiş Ştatlarının İnkişaf Maliyyəsi Korporasiyası (DFC) tərəfindən olduqca münasib qiymətlə bütün gəmiçilik şirkətlərinə təqdim olunacaq. Sərəncama əsasən, gərək olduqda ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri Hormuz boğazından keçən tankerləri mümkün qədər tez müşayiət etməyə başlayacaq.
ABŞ prezidenti vurğulayıb ki, ölkəsi istənilən halda dünyaya enerjinin azad axınını təmin edəcək. O, həmçinin ABŞ-ın iqtisadi və hərbi qüdrətinin "yer üzündə ən böyük" olduğunu qeyd edib və gələcəkdə daha çox tədbirlərin görüləcəyini bildirib.

Президент США Дональд Трамп издал указ об обеспечении страхования и финансовой безопасности всей морской торговли в Персидском заливе, особенно судов, перевозящих энергоносители, от политических рисков.
Редакция сообщает, что эти меры вступают в силу немедленно и будут предложены всем судоходным компаниям по весьма выгодным ценам Корпорацией финансирования развития США (DFC). Согласно указу, при необходимости Военно-морские силы США начнут сопровождать танкеры, проходящие через Ормузский пролив, как можно скорее.
Президент США подчеркнул, что его страна в любом случае обеспечит свободный поток энергии в мир. Он также отметил, что экономическая и военная мощь США является "величайшей на земле" и заявил, что в будущем будут предприняты дополнительные меры.