Tramp: Əgər HƏMAS insanları öldürsə, biz onları məhv edəcəyik
ABŞ Prezidenti Tramp Truth Social hesabında yazıb: "Əgər HƏMAS Qəzzada razılaşmada nəzərdə tutulmayan şəkildə insan öldürməyə davam edərsə, bizim başqa yolumuz qalmayacaq — biz ora gedib onları məhv edəcəyik".
Redaksiya xəbər verir ki, prezidentin bu bəyanatı münaqişə zonasındakı gərginliyin artması ilə bağlı narahatlıqlar yaradıb və vəziyyətin daha da kəskinləşə biləcəyi barədə suallar doğurur; hələlik bu bəyanata rəsmi reaksiyalar və beynəlxalq səviyyədə qiymətləndirmələr geniş şəkildə açıqlanmayıb.
Mövzuyla bağlı mediatorenlərin, regional hökumətlərin və HƏMAS-ın rəsmi açıqlamaları gözlənilir; analitiklər və müşahidəçilər bəyanatın sülh prosesi və atəşkəsin təsdiqi üzərində təsir göstərə biləcəyini bildirirlər.

Президент США Трамп написал в своем аккаунте Truth Social: "Если ХАМАС продолжит убивать людей в Газе способом, не предусмотренным соглашением, у нас не останется другого выхода — мы пойдем туда и уничтожим их".
Редакция сообщает, что это заявление президента вызвало обеспокоенность по поводу эскалации напряженности в зоне конфликта и порождает вопросы о возможном дальнейшем обострении ситуации; пока официальные реакции и международные оценки этого заявления широко не обнародованы.
Ожидаются официальные заявления медиаторов, региональных правительств и ХАМАС по этому вопросу; аналитики и наблюдатели заявляют, что это заявление может оказать влияние на мирный процесс и подтверждение прекращения огня.